Byl v kabině, povzbuzoval tým před zápasem, slavil po něm. Jenže nehrál, místo dresu a kopaček nosí berle a sádru.

Jan Hable, bývalý hráč Hradce, Baníku i Fiorentiny, svému Náchodu na konci sezony scházel. Po drsném faulu červenokosteleckého Ondřeje Kovala neví, zda vůbec ještě kopne do míče.

Proto nebylo divu, že Patrik Simon, hlavní hvězda finále Poháru hejtmana ve Velkém Poříčí, po penaltové výhře nad Libčany pronesl: „Tenhle zápas a pohár je věnovaný jemu.“

A kouč Jaroslav Panenka souhlasil: „Jsem samozřejmě rád, že to kluci zvládli a že se nám podařilo získat double. I kvůli Honzovi, který tady byl s námi. Klukům jsem v kabině říkal, že hrajeme pro něj a oni to naplnili.“

Tým ve finále potvrdil roli favorita, již si přinesl z krajského přeboru. Ten ovládl s přehledem a po roce se vrací do divize. Vrchol poháru však nezdolával úplně jednoduše.

„Pro mě Libčany nebyly outsider. Mají zkušený tým, který věděl, co chce hrát, navíc v mužstvu mají i kvalitu,“ řekl Panenka.

Jeho slova se potvrdila. Libčany dvakrát srovnaly. Sedělo jim menší hřiště v Poříčí. Mohly se zaměřit na defenzivu, brejky a silné standardní situace.

„Náchod byl ale asi o trochu lepší a zasloužil si to,“ uznal Patrik Rompotl, střelec druhé libčanské branky a náchodský odchovanec.

Náchodští opravdu ukázali kvalitu. „Mise je splněna. Po loňské ostudné divizní sezoně to nebylo lehké, kluci se museli znovu naučit vyhrávat. Povedlo se tým vhodně doplnit a splnili jsme to, co jsme chtěli,“ vykládal trenér.

To, co Náchod chtěl, je návrat do divize. Ale v ní to nebude jednoduché. Vždyť skončí opory Hable, Ondřej Szabo, možná Ondřej Nejman. „Musíme se posílit a stejně to bude hrozně těžké. O první místo asi hrát nebudeme. Doufám, že se udržíme,“ řekl Simon.

POHÁR hejtmana Královéhradeckého kraje získali fotbalisté Náchoda, kteří porazili Libčany až po pokutových kopech. V normální hrací době skončil zápas 2:2.
Pohár hejtmana: Po penaltách slavil Náchod

Nedal penaltu, ale… Potřetí to vyjde, říká  

Dvakrát v řadě prohráli finále. Vloni s Červeným Kostelcem, letos s Náchodem po penaltovém rozstřelu. Fotbalisté Libčan však mají jasno. „Budeme jako Červený Kostelec,“ naplánoval po finále ve Velkém Poříčí záložník Petr Jiřík.

Červený Kostelec prohrál dvě finále v řadě. Ve třetím porazil vloni právě vás. Je to inspirace?
A teď musíme my. Zvládneme to. Jen musíme ještě zlomit kapitána Michala Černého, aby pokračoval.

Jako jediný jste v rozstřelu nedal penaltu. Pokazil jste ji?
Myslím, že ne, nic bych neměnil. Kopu je celý život stejně, doprava dolů. Nekopal bych ji jinak. Penalty jsou vždycky složité. Já na ně obecně nerad chodím.

Proč jste tedy kopal?
Máme ustálené pořadí, chodím vždycky první. Jen nikdo nechce poslední. Patřím k nejstarším, o ničem jsem nepřemýšlel a nechtěl jsem se schovávat.