Přesně to v úterním rozhovoru pro Deník vystihl kapitán týmu Adrian Rolko, který prohlásil: „Jsme tak trochu jako zraněné zvíře, které se snaží přežít. A já doufám, že přežijeme." Také šéf fotbalistů Hradce Králové 
Richard Jukl ví, že cesta k záchraně je dlouhá a náročná. Přesto i on věří, že „votroci" udrží Synot ligu i pro příští rok. „V této chvíli napínám plachty, abychom se zachránili," nemyslí na černý scénář místopředseda představenstva klubu.

Jaro je tady a pro klub nebude jednoduché. Po podzimu jste poslední s pětibodovou ztrátou 
na záchranu. S jakými pocity vy osobně do sezony vstupujete?
Nevím, jestli jsou to pocity. Spíš mám očekávání, jestli potvrdíme zlepšený konec podzimu, anebo jestli budeme odsouzeni k sestupu. Já však pevně věřím tomu, a i příprava to naznačila, že bychom mohli hrát důstojnou roli a mohli se pokusit zachránit první ligu 
v Hradci Králové. Co si budeme povídat, je velký rozdíl hrát první nebo druhou ligu.

Příprava se výsledkově opravdu vydařila. Hradec dokonce poprvé v historii vyhrál zimní Tipsport ligu. Je podle vás tým silnější než na podzim?
Nikdy nedělám závěry z přípravy. Můžete mít za sebou sebelepší přípravu a pak je samotná soutěž úplně opačná. Je to dobře, že se nám výsledkově dařilo, ale musí se to všechno přenést do soutěžních utkání.

Myslíte si, že je mužstvo vyzrálejší i po mentální stránce? 
Přece jen sebevědomí je v bojích o udržení klíčové…
Doufám, že tomu tak je. My jsme věděli, jakým obdobím jsme si prošli na podzim. Předtím v létě jsme v týmu udělali hodně změn, proto nyní jsme změny dělat nechtěli. Cílem bylo, aby si kolektiv sednul, hráči byli delší dobu pospolu. Já věřím, že tohle se projeví na psychické stránce, každý jednotlivec už ví, co kolektivu může přinést.

O kvalitách týmu i šanci na záchranu hodně napoví úvodní kola, začínáte v Mladé Boleslavi, za týden doma přivítáte Plzeň, dále vás čeká cesta na Slovácko a doma Bohemians. Považujete těžký los za výhodu či naopak?
Tohle je vždycky alchymie. Můžete mít sebelepší los a výsledky nevyjdou. A obráceně. Těžký los vám může pomoci 
k tomu, že se psychicky zvednete natolik, že soutěž zvládnete. Pořád máme před sebou čtrnáct kol a bude rozhodovat každé kolo a každý bod.

V zimě jste se netradičně pustili do zkoušení zahraničních hráčů – v klubu se objevili Jihokorejec Chul Woon Jung, Kamerunec Dieudonného Owony. Oba však rychle Hradec opustili. Jak jste na exotické fotbalisty přišli?
My jsme hlavně chtěli každou řadu oživit jedním hráčem. A když vezmete trh v České republice třeba z pohledu stoperů, tak každý klub s tímto postem bojuje. Nám se naskytla možnost vyzkoušet Korejce, nakonec to stejně vyznělo tak, že přišel slovenský stoper 
Nosek. I když musím říct, že Korejec Jung mě docela překvapil, protože měl spoustu dobrých návyků, ale přece jenom česká liga je něco jiného.

Zelený přestoupil
do Karviné…

Hradec Králové - Záložník Jaroslav Zelený (nar. 20. srpna 1992) přestupuje z FC Hradec Králové do druholigové Karviné, kde už na podzim hostoval.
Odchovanec hradeckého fotbalu nastřádal v první lize 76 zápasů a vstřelil pět branek. Stabilně nastupoval především pod koučem Václavem Kotalem. Letos v létě se za Luboše Prokopce do kádru nevešel a v zimní pauze po něm nesáhl ani ani stávající trenér ,,votroků" Bohuslav Pilný.

Naopak Slováku Noskovi se příprava vydařila. Sedmadvacetiletý stoper by mohl naskočit 
do základní sestavy…
Pravidelně hrál slovenskou ligu, má zkušenosti. Stopeři jsou vždycky důležití z pohledu organizace hry a schopností zezadu řídit mužstvo, což by Nosek spolu s fotbalovou kvalitou měl mužstvu přinést.

V kádru se uchytil ještě o rok mladší Španěl Tito. Na papíře to vypadá hezky – španělský fotbalista v Hradci. Myslíte si, že Tito na hřišti potvrdí, že pochází 
z fotbalové velmoci?
My jsme hledali hráče na levou stranu, spíš tedy obránce. Ale když se objevil Tito, hned ukázal, že Španělé mají úplně jinou fotbalovou kulturu, práci s míčem, celkově jsou v tomhle jiní. A já věřím, že může být pro naše mužstvo oživením. 
A jestli potvrdí ambice? To se teprve uvidí. Přišel k nám s určitým tréninkovým mankem, ale hrál v Rakousku, já tamní ligu považuji za podobnou české, takže poměry Středoevropanů zná. Navíc u něj převládla, a to se mi líbilo, enormní chuť prosadit se v Hradci, potažmo v české lize. Vždycky 
je lepší mít v týmu hladové hráče, než okoukané.

Město, coby majitel klubu, ústy primátora Zdeňka Finka avizovalo změny v představenstvu klubu. Už k nim došlo?
Změny se chystají. Čekáme na valnou hromadu, která by měla určit nové členy představenstva klubu a dozorčí rady.

Za poslední roky tradiční otázka: Co je nového v otázce výstavby nového stadionu, která je tentokrát výhradně v režii města?
Nyní 24. února by na zastupitelstvu měla být prezentována studie proveditelnosti nového stadionu, jak by vše mělo pokračovat, jakou formou, 
v jakých etapách a v jakých finančních limitech by měl stadion vypadat. Pokud zastupitelstvo uzná návrh za vhodný, začne proces plánování tak, jak to s sebou nesou všechny podobné stavby.

Chápu, že v minulosti jste už termínů, kdy by mohl stát nový stadion, vyřkl nespočet. Zkusíte to odhadnout i v tomto případě?
Úplně odhadnout se to nedá, ale samozřejmě děláme všechno pro to, aby to bylo co nejrychleji. Problém je v tom, že spousta lidí si nedokáže uvědomit, co to s sebou nese –  schvalovací, povolovací či vyjadřovací procesy… To je tolik složitých a časově náročných úkonů… Stačí, aby se jeden zadrhl a celé soukolí se  posune o měsíc, dva, nebo také o půl roku. Já jen doufám, že po těch peripetiích, které máme za sebou při spolupráci s firmou ECE, by teď  všechno mělo jít snadněji. Podle mých odhadů by přípravné práce měly trvat rok a půl až dva roky.

Příjemnější událost pro hradecký fotbal je ta, že brankář Tomáš Koubek a obránce Tomáš Holeš bojují o místo v reprezentační „21" pro červnové mistrovství Evropy. Jakou podle vás mají šanci si na šampionátu v České republice zahrát?
Mistrovství Evropy je obrovskou událostí pro celou Českou republiku a samozřejmě pro český fotbal. Pro klub FC Hradec Králové je skvělá vizitka, že má dva adepty, kteří by se mohli objevit v týmu, či dokonce nakouknout do sestavy. Koubek asi určitě, šanci má i Holeš. Po prestižní i sportovní stránce je to pro nás skvělé, protože pokud se prosadí, tak se mohou ukázat nejen u nás doma, ale prakticky celé Evropě.

Přistupujete k oběma teď nějak zvlášť, snažíte se jim pomoci?
Tohle nejvíc záleží na nich samotných, jak se k tomu postaví přípravou, způsobem hry, jak se jim bude dařit v jarní části. Já se musím přiznat, že to za ně prožívám hrozně moc, protože bych si přál, aby oba byli schopni dostat se do nominace a následně se protlačit i do sestavy. Moc jim držím palce a přeju jim, aby byli zdraví a povedlo se jim to.

Přiznejte se, honí se vám hlavou i černé myšlenky, co bude, když se jaro nepodaří a Hradec sestoupí?
Samozřejmě tahle varianta  může nastat. Zatím si to nepřipouštím, ale každý víme, že  nebude jednoduché se zachránit. Já se vždycky držím zásady: Dokud šance je, tak by se mělo bojovat a rvát se do poslední minuty. Sestup může přijít, ale 
v této chvíli napínám plachty, abychom se zachránili.