Na trávník v Miletíně přivede dva pozoruhodné týmy. Na jaře prakticky neporazitelné Kratonohy, rozhodně nejlepší mužstvo odvetné části krajského přeboru. Sokol prohrál na jaře ze šestnácti zápasů (čtrnáct v přeboru a dva v poháru) pouze jeden. A to 
s Dobruškou po penaltovém rozstřelu. V základní době nepadl ani jednou.

Na druhé straně Červený Kostelec s matadorem Karlem Havlíčkem a protřelým střelcem Martinem Vítem. Bitva vypukne v půl šesté odpoledne a Šmída prožije poslední minuty kariéry.

„Ukončit kariéru jsem chtěl již před čtyřmi lety, když jsem měl za sebou třicet let rozhodcování. Mladší kolegové 
z okresu Trutnov mě každý rok přesvědčovali, abych ještě nekončil," vykládá sudí.

Proto vydržel i další sezony, ale dnes, kdy je nejstarším rozhodčím v přeboru – a jediným padesátníkem – už se podle všeho nedá nahlodat.

„Je třeba nechat rozhodovat ty mladší a perspektivnější. Vzhledem k velkému množství zápasů, které jsem řídil, se cítím nejen okoukaný, ale i svým způsobem unavený, bez další motivace," netají.

Jenže ještě jednou bude muset ukázat zkušenosti i rozvahu. Finále poháru je jen jedno, bude to specifický zápas plný emocí a vzrušení.

Zkrátka pravé zakončení kariéry. „Protože jsem nikdy ve své kariéře pohárové finále nepískal, tak zcela určitě," přikývne rozhodčí, který stejně jako většina zasvěcených favorizuje mančaft hrajícího trenéra Martina Nuna, tedy Sršně z Kratonoh.

„Mužstva Kratonoh i Červeného Kostelce hrají technický a útočný fotbal, proto předpokládám, že se bude na co dívat. Divákům, doufám, že jich přijde hodně, přeji hezkou podívanou. Mírným favoritem jsou Kratonohy," podává Šmída svůj pohled.

Ve středu však rozhodnou maličkosti – a také to, jak hráči zkrotí emoce. V obou týmech se najdou zlobivci, fotbalisté s horkou hlavou. Má je rozhodčí zmapované? Chystá se na některého z nich? „Zatím o nich nevím, uvidíme ve středu," směje se.

Rozhodoval více než tři tisíce duelůVladislav Šmída.
Vladislav Šmída začal pískat 
v únoru roku 1981. Od té doby 
si vede podrobné statistiky. „Mám to rozdělené na mistrovská, pohárová, přátelská a turnajová utkání," vysvětluje.
Okres: 1981 – 1984
Kraj: 1984 – 1991, 2001 – 2015
Vyšší soutěže:1991 – 2001
Celkem: 3268 utkání (hlavní i asistent), z toho mistrovských utkání (vč. pohárových) jako hlavní 1247, asistent 970.