Poslední místo se ztrátou pěti bodů na příčku znamenající záchranu. Fotbalisté FC Hradec Králové se hodlají o udržení v Synot lize porvat. „Pokud budeme pokračovat i na jaře ve zlepšených výkonech, tak udržení ligy je reálné," říká místopředseda představenstva klubu 
Richard Jukl, který je ovšem faktickým šéfem „votroků". Na jeho bedrech v podstatě leží celý chod klubu.

Jak z celkového pohledu vyzní vaše hodnocení podzimní části? Tým je poslední s jedenácti body…
Určitě jsme si představovali vyšší bodový zisk a lepší umístění. Bohužel, doplatili jsme na spoustu aspektů, které naše vystoupení ovlivnily. Realita je taková, že máme jedenáct bodů a jsme poslední. Ale stále říkám, že to není konečná, že jsme schopni se o záchranu poprat. Pokud budeme pokračovat i na jaře ve zlepšených výkonech, tak udržení ligy je reálné. Nemyslím si, že bychom byli tak špatní, jak ukazuje umístění.

Řekl jste, že jste doplatili 
na několik aspektů. Můžete 
vyjmenovat ty hlavní?
V první řadě to byla velká letní obměna kádru. Potom špatná produktivita, s níž jsme se potýkali převážně na začátku soutěže. A v neposlední řadě, nechci říct obranná, spíš defenzivní činnost celého týmu, organizace hry. Ve druhé lize, když jsme soupeře pustili do šance, tak ji málokdy potrestal, zatímco tady každá chyba znamenala gól a bodovou ztrátu. To byly hlavní příčiny, které nás srážely do kolen.

Jako další faktor bych přidal stadion. Určitě budete souhlasit, že nevyhovující zázemí brání nejen v příchodu strategického partnera, ale odrazuje diváky 
a snižuje i výkony mužstva. 
V podstatě devalvuje vaši práci, 
i práci trenérů a hráčů…
Ano, to byl také jeden z aspektů, který částečně ovlivnil naše umístění. Sice jsme postoupili do ligy a já jsem byl za to strašně rád, ale neviděl jsem, že by se z toho radovala celá široká veřejnost, jako tomu bylo v roce 2010. A bylo to z důvodu toho, že všichni žili v nejistotě, co bude. My jsme sami nevěděli, jestli vůbec a kde budeme Synot ligu hrát. Já se přiznám, že pro mě to bylo hodně těžké období. Kromě zajišťování peněz jsem měl ještě starosti, jestli budeme mít kde hrát. 
Vůbec jsem neměl čas sledovat sportovní stránku, viděl jsem jeden přípravný zápas, což také nebylo dobře, protože jsem potom nemohl dát relevantní odpověď na to, jestli kádr je dobrý, nebo je v něm něco špatně. Navíc zastaralý a nevyhovující stadion nám zavinil i to, že fanoušci sice viděli, že hrajeme ligu, ale že za rok ji také hrát nemusíme, protože nemáme stadion. Pro všechny jsme na podzim byli bárka, která je zranitelná zleva, zprava, z vrchu 
i zespodu. A v tom se všechno odráželo.

Pokud by se Hradec v lize zachránil, mohl by i další sezonu hrát doma, je možná výjimka?
Výjimky neexistují, ale všechno je řešitelné. Problém je však v tom, že na fotbalovém svazu už nám nikdo nevěří, že opravdu budeme mít stadion. Přesto já jsem stále optimistou, že se konečně začne stavět a stadion bude. Věřím novému vedení radnice a k optimismu mě opravňují kroky, které nová radnice koná. Jsem přesvědčený, že v tomhle volebním období začneme stadion stavět.

Vraťme se k mužstvu. Čím si vysvětlujete, že tým po výhře nad Slováckem (23. srpna) najednou v dalších čtrnácti zápasech, včetně přípravných a pohárových, nevyhrál? V lize z deseti utkání uhrál jen tři remízy…
Myslím si, že to bylo zaviněné právě tím, že mužstvo nebylo delší dobu pohromadě, skládalo se v létě a nebylo zvyklé na nějaký neúspěch, s nímž by se umělo vypořádat. Nás srazila do kolen prohra s Jihlavou (0:3). Tak to prostě je. Na prohru nebylo mužstvo připravené, všichni si mysleli, že se Jihlava zvládne a budeme stoupat tabulkou jenom výš. Ale opak byl pravdou. A jak bylo v mužstvu spoustu změn a nebylo soudržné jako celek, tak sebemenší zakolísání ho rozhodilo natolik, že trvalo nějakou dobu,
než se z toho dostalo.

Během podzimu jste z pozice šéfa klubu řešil i špatný přístup hráčů, někteří z nich porušili životosprávu, zde se skloňovala jména Matěje Kotiše či Pavla Dvořáka. To na pohodě v klubu nepřidalo…
Chtěl bych zdůraznit, že se z toho udělala velká bublina, to se sice stalo, ale co mám informace, tak to bylo jen jednou. Já jsem to řešil pouze z popudu trenérů. Ale souhlasím, že to byl také jeden z faktorů, že mužstvo spadlo do krize a na můj vkus ta krize trvala moc dlouho.

Splnili podle vás úlohu Adrian Rolko a Marek Kulič, kteří coby nejzkušenější hráči měli být prodlouženou rukou trenérů a na hráče měli působit i mimo hřiště?
Tohle si musí vyhodnotit trenérský, respektive sportovní úsek. Já jsem nebyl ten, kdo jim uděloval pokyny a vyžadoval po nich úkoly. Já jsem to viděl jenom zvenčí, ale umím si představit výraznější roli zkušenějších hráčů, a nemuseli to být jen Kulič a Rolko, v týmu jsme jich měli víc.

Osmatřicetiletý útočník Marek Kulič v mužstvu skončil, můžete 
objasnit proč?
Markovi skončila smlouva a k další dohodě nedošlo. Mára měl velký problém s tím, že ho na podzim pronásledovala zranění. Všeobecně u hráčů platí, že pokud nejsou zdraví, tak nemohou týmu pomoci. A u Marka tohle platilo dvojnásob.

Po zápase s Českými Budějovicemi rezignoval kouč Luboš Prokopec, jehož odvolání se řešilo už  před jeho rozhodnutím. Popište, jak jste tehdy uvažoval?
Předně chci uvést, že moc nechci měnit trenéry, protože to je nekoncepční. Pokud trenér má týmu co dát, tak by měl zůstat, i když se občas nedaří. Některá mužstva to řeší radikálně, že se prostě v lize musejí za každou cenu udržet a koncepce jde stranou. Jenže Luboš to už měl potom psychicky těžké, obzvlášť po extempore s fanoušky. V té chvíli už jsem sám viděl, že by bylo dobré zakročit. Možná by to bylo vysvobození pro všechny strany. Změna se však udála o týden déle, kdy už to nešlo řešit. My jsme měli vytipovaných pět trenérů v reprezentační pauze, kdy byla na změnu vhodná doba. Ale v té době jsme nechtěli dělat jen změnu pro změnu. Nakonec se ukázalo, že i Bohouš (Pilný) dokázal pád zastavit, i když ne hned, ale podařilo se mu dát mužstvo zase dohromady, že na podzim vyloženě nezklamalo.

Kdo všechno tehdy připadal 
v úvahu na post kouče? Skloňovala se jména Petr Rada, Zdenko Frťala či Radoslav Látal…
Ano, tito tři byli nejžhavějšími kandidáty, ale buď  byli tehdy pod smlouvou, nebo nedošlo k dohodě. Dále jsem sondoval půdu kolem Luďka Klusáčka a Standy Levého. Uvažoval jsem také o Vlastimilu Petrželovi.

Sám jste řekl, že trenér Bohuslav Pilný dal mužstvo dohromady, ale vzhledem k chybějící profi-licenci u týmu jako hlavní kouč nezůstane. Víte už, kdo ho nahradí?
Sezonu analyzujeme a do konce týdne rozhodneme, s jakým realizačním týmem budeme pokračovat na jaře.

Kteří hráči vás na podzim svými výkony potěšili a kdo vás zklamal?
Tohle je na širší analýzu, ale byli kluci, kteří si celou půlsezonu udržovali svůj standard, ač  na tom mohli být ještě líp, byli to Tomáš Koubek, Tomáš Holeš, Juraj Križko, u něhož si myslím, že jeho role je na postu stopera, jednoznačně. Slušně hrál také Aleš Čermák. A musím zmínit i Pavla Dvořáka, 
i když se říkalo, že měl také problém v životosprávě. Já jsem si s ním promluvil. A měl jsem z něj radost, že šlapal a dal šest gólů, čímž nám nesmírně pomohl. Na druhou stranu byli hráči, kteří mě zklamali, ale do médií je jmenovat nebudu. Jejich výkony si vyhodnotím s realizačním týmem. Ale myslím si, že veřejnost sama viděla, kdo neodvedl práci, jakou měl.

Nemáte obavu, že by bylo ohroženo i vaše místo? Primátor Zdeněk Fink prý neoficiálně nabídl funkci v klubu Václavu Kotalovi. Co když bude ze strany města, coby majitele, snaha nahradit i vás…
Možné je všechno… Nicméně, co se týká Vaška Kotala, tak o tom se mnou pan primátor mluvil. Bylo to míněno na jinou funkci ve sportovním úseku. Osobně bych se tomu vůbec nebránil, protože Vašek Kotal je člověk, který také dává fotbalu všechno.

Hradec znovu shání kouče, ve hře je Látal i Frťala
Radoslav LátalHradec Králové - Po měsíci a půl shání vedení fotbalového Hradce Králové opět trenéra. Dosavadní lodivod Bohuslav Pilný u prvoligového mužstva končí, protože nemá asociací požadované vzdělání (profesionální trenérskou licenci). Podle slov člena představenstva Richarda Jukla by měl být nový kouč představen do konce týdne.
Kdo je ve hře?
Podle informací Deníku dvě jména – bývalý český reprezentant Radoslav Látal, jenž dal před pár dny výpověď v Košicích. A také Zdenko Frťala, současný kouč Varnsdorfu, druhého týmu Fotbalové národní ligy.
O oba trenéry se vedení klubu zajímalo už v říjnu po rezignaci Luboše Prokopce. Tehdy jednání krachla.
Nyní se otevírá prostor pro novou diskusi. Blíž do Hradce má údajně Látal, jenž před týdnem odmítl nabídku Ružomberoku a před příchodem Jozefa Chovance také  bratislavského Slovanu.
Frťalovo jméno se skloňuje ve spojitosti s Jihlavou a Libercem, kam by také mohl přijít Vlastimil Petržela.   (šp)

Poznámka Jiřího Tůmy: Pořád dokola, stadion chybí
Ilustrační foto. Stadion – to je hlavní kámen úrazu hradeckého fotbalu.  Vím, že neříkám nic nového a v tomhle názoru se asi shodnu s většinou. O výstavbě nové arény se už v Hradci mluví spoustu roků. Jenže zatímco před několika lety se člověk nad věčnými sliby ještě pousmál, teď už to připomíná tragikomedii. Jak říká v rozhovoru šéf klubu Richard 
Jukl: „Na fotbalovém svazu už nám nikdo nevěří, že opravdu budeme mít stadion."
Ano, klub začíná být ostatním pro smích, ligová elita ho nebere vážně: Stejně spadnete, nemáte stadion, pošklebují se už před sezonou.
Nevyhovující aréna navíc devalvuje práci Richarda Jukla i všech dalších lidí 
v klubu, včetně trenérů a hráčů. Dotlačí klub do ligy, jenže v té chvíli sportovní stránka předběhne oblast zázemí a ta ho zase stáhne dolů. A takhle to jde pořád dokola, letošní sezona není výjimkou.
Dalším důležitým faktorem je, že chátrající malšovická „chlouba" těžko přitáhne strategického partnera, který by s ní spojil své jméno, do klubu nasypal pytel zlaťáků a posunul ho dál.
Ten, kdo teď může klub vystřelit o level výš, je jeho majitel – tedy město Hradec Králové. Lidé z radnice v čele s primátorem Zdeňkem Finkem opravdu mají zájem vybudovat odpovídající stadion.
Přál bych si, aby se to současnému vedení města podařilo. Aby se zase nenašlo pár jedinců, kteří budou hájit vlastní zájmy, nebo budou „kopat" za někoho jiného, až celá výstavba padne.
Bez nového stadionu totiž Hradec bude mezi českou fotbalovou smetánkou pořád jen chudý přihlížející…   (jt)

Soupeřem „votroků" v přípravě budou i Pardubice
Ilustrační foto.Hradec Králové - Prvoligoví fotbalisté Hradce Králové zahájí zimní přípravu po Novém roce v neděli 4. ledna, o den později absolvují v Praze kondiční testy. První přípravný duel „votroci" sehrají v pátek 9. ledna na hřišti Mladé Boleslavi. Tento duel se hraje v rámci turnaje Tipsport Cup, kde ve skupině dojde i na derby s Pardubicemi.
Program zimní přípravy FC Hradec Králové – 4. ledna: zahájení přípravy, 5. ledna, 14.00: kondiční testy FTVS Praha, 9. ledna, 11.00: Hradec Králové – Mladá Boleslav (Mladá Boleslav, Tipsport liga), 17. ledna, 11.00: Hradec Králové – Varnsdorf (Mladá Boleslav, Tipsport liga), 21. ledna, 11.00: Hradec Králové – Pardubice (hřiště Slavia HK, Tipsport liga), 24. ledna: Olomouc – Hradec Králové, 28. ledna, 14.00: Hradec Králové – Brno (hřiště Slavia Hradec Král.), 31. ledna, 12.00: Hradec Králové – Slovácko (hřiště Slavia HK), 4. února, 13.00: Hradec Králové – Táborsko (hřiště Slavia HK), 7. února, 13.00: Vlašim – Hradec Králové, 14. února: Hradec Králové – soupeř v jednání.   (jt, čtk)