Fanoušci po květnovém sestupu z první ligy bědovali nad odchodem několika hráčů základní sestavy. Hrozili se, s kým budou „votroci" bojovat ve Fotbalové národní lize. Zatím to vypadá, že nebude tak zle. Noví hráči vytvořili v mužstvu zdravou konkurenci. Ba co víc, skoro všichni se cpou do základní sestavy.

Vypadá to, že tohle léto – oproti jiným – se na přestupovém poli povedlo. Vedení klubu patří velké díky za dotažení přestupů a hostování. Trenérům zase za pečlivý výběr. Bohuslav Pilný s Milanem Frimmelem nechtěli kvantitu, ale kvalitu.

A zdá se, že ji opravdu mají. „Zatím z toho mám velmi dobrý pocit. Vzrostla konkurence. Máme ji skoro na všech postech v sestavě," mne si ruce Bohuslav Pilný, šéf trenérské jednotky. „Všichni noví hráči tvrdě pracují a do mužstva zapadli."

Důležité je, že většině z nich se daří na hřišti. Po rozpačitém startu do přípravy, kdy Hradec prohrál úvodní tři zápasy a inkasoval spoustu branek (celkem 11), se mužstvo zvedlo. I díky novým tvářím.

Jan Pázler udivuje střeleckou bilancí. Za 360 minut (čtyři celé zápasy) nasázel šest branek, další připravil. Na špici útoku se pohybuje s takovou samozřejmostí, že je klidně možné, že ze sestavy vystrčí Davida Vaněčka. Ten v přípravě také střílí góly (zatím 3), jenže v útoku bude místo jen pro jednoho.

„Máme z toho trochu zamotanou hlavu. Je to citlivé téma. Ještě máme dva přípravné zápasy. Honza může hrát i v záloze. Úplně mimo mísu není ani role podhrotového hráče pod Vaněčkem," nastiňuje Pilný. Jenže tam se zase jeví velmi dobře diblík Adam Vlkanova.

A další novicové? Pokud se stihne fyzicky „nabušit" Pavel Krmaš, má místo ve středu obrany tutové. Solidní vyhlídky na základní sestavu má i dvojice kreativních borců Jan Javůrek – Igor Súkenník.

Vzhledem k velké konkurenci na stoperu (Krmaš, Nosek, Chleboun, Plašil) má nejsložitější pozici mladý Jiří Bederka ze Sparty. Zatím to vypadá, že pro něj je připravené místo na lavičce a záskok ve farmářském Převýšově.

Pavel KrmašVěk: 35 let
Pozice: stoper
Počet minut v přípravě: 110
Jak si dosud vedl: Klub jeho přestup oznámil 3. července. Od té doby stihl bývalý hráč bundesligového Freiburgu odehrát dva necelé zápasy, v kterých ukázal, že o jeho přínosu nemůže být sebemenší pochyb.
Trenér Bohuslav Pilný si pochvaloval, jak do defenzivy přinesl řád a jistotu.
Zatím má fyzické manko, které dohání v rámci individuálních tréninků. Hradci zbývá do startu ligy ještě 17 dní, to dožene.
Šance na základní sestavu: 99%

Igor SúkenníkVěk: 25 let
Pozice: záložník
Počet minut v přípravě: 360
Jak si dosud vedl: Ze Žižkova na něho šly velmi pochvalné reference. Slovenský středopolař zakončil sezonu s devíti brankami. V Hradci ale zůstává své pověsti poněkud dlužen. V přípravě se trefil jen jednou, nepřidal žádnou gólovou nahrávku.
Zatím vypadá na hřišti poněkud ztracený. Pokud nezačne být více produktivní, bude sedět na lavičce. Každopádně se jedná o zajímavého hráče, stejně jako Pázler může hrát na více postech.
Šance na základní sestavu: 50%

Jan JavůrekVěk: 26 let
Pozice: obránce, záložník
Počet minut v přípravě: 360
Jak si dosud vedl: V prvním zápase proti Pardubicím doslova zazářil. Pilný ho poslal na kraj obrany, odkud Javůrek podnikal drtivé ataky po čáře a přesnými centry do vápna nachystal spoluhráčům několik šancí.
Pak se mu už tolik nedařilo. Někdy byl výrazný, jindy méně. Nyní to vypadá, že s ním trenérský štáb počítá na kraj tříčlenné záložní formace. Místo v základu rozhodně nemá pod palcem, ale jeho šance jsou velmi slušné.
Šance na základní sestavu: 75%

Jan PázlerVěk: 24 let
Pozice: záložník, útočník
Počet minut v přípravě: 360
Jak si dosud vedl: Skvěle. Narozdíl od většiny nově příchozích hráčů zaujal už v prvním přípravném utkání proti Pardubicím. Jednou trefil konstrukci, dostal se i do další šance. V následujících zápasech nasázel šest gólů, o víkendu se trefil třikrát do sítě Čáslavi, asistoval i u další trefy.
Pázler má oproti konkurenci výhodu ve své univerzálnosti. Může klidně nastupovat na hrotu, v systému 4-2-3-1, který preferuje Bohuslav Pilný, se ovšem bez problémů může pohybovat na jakémkoliv postu v ofenzivní záložní linii. Velmi lákavé je spojení hrot Vaněček – podhrot Pázler. Kouč Pilný má o čem přemýšlet.
Šance na základní sestavu: 95%

Jiří BederkaVěk: 20 let
Pozice: stoper
Počet minut v přípravě: 315
Jak si dosud vedl: První zápas proti Pardubicím se mu hrubě nevydařil. Dvacet minut exceloval, ale pak si dal hloupý vlastní gól a sebedůvěra sjela na bod nula. Vzápětí byl na hřišti při debaklu 0:5 s Mladou Boleslaví…
Postupem času se herně zvedl. Doplácí ale na nevyrovnanost. Jednou předvede supervěc, za pět minut klukovsky chybuje. Ve středu obrany je v Hradci abnormální konkurence, na průnik do základu to zatím nevypadá.
Šance na základní sestavu: 40%