„A náš kapelník je Venca Kotal!" Známý pokřik hradeckých fandů už není aktuální, trenér vzal za vděk nabídkou Jablonce.

Tribuny teď (doufejme) budou vzývat jiného kouče. Místo Kapelníka je tady  – samozřejmě s nadsázkou – muž od dráhy. Jiří Plíšek se pyšní tím, že vedl slavný klub Željezničar Sarajevo.

„Bosenský fotbal na tom není jako dřív, ale Željezničar je tam pořád pojem jako u nás Sparta," vykládal kdysi Plíšek.

Do Bosny se před osmi lety dostal nečekaně, šéfům sarajevského klubu se zalíbil jako kouč české mládežnické reprezentace.

Ačkoliv od té doby působil v Synotu, Spartě i Teplicích, vztah 
s Bosnou je pro něj jakýmsi cejchem. Vždyť i do Hradce si přivedl hráče z této země.

„Ti kluci jdou za mnou," řekl. „Ale jinak jsem nepřišel do Hradce bourat. Chci stavět na tom dobrém, co tady bylo."

To dobré tady stvořil především jeho předchůdce. Plíšek dostal tým, který první rok po návratu do ligy (léto 2010) překvapil atraktivní hrou, ve druhém pak vsadil především na organizaci a tuhou defenzivu. „Asi nemáme dost kvality, abychom stříleli víc gólů. Pak si takové hráče musíme koupit," hořekoval často trenér Kotal.

Přesto vytáhl černobílé mužstvo v minulé sezoně k bezproblémové záchraně a třináctému místu. A hlavně v první ligové sezoně k perfektní osmé pozici v konečné tabulce. Za dva roky mu 
k tomu stačilo pouhých osmačtyřicet nastřílených gólů v šedesáti zápasech…

„Samozřejmě si všichni přejeme, abychom stříleli více branek. Nicméně to nebude znamenat, že všechny síly vrhneme do útoku," pronesl kouč Plíšek.

V přípravě se to poměrně dařilo – v jedenácti utkáních se tým, trefil šestadvacetkrát. I když číslo je samozřejmě ovlivněno také kvalitou spoupeřů.

Teď je nutné změnu a úspěšnost přenést do ligy. Jedině tak Železničář vyrovná Kapelníka.

Plíšek vs. Kotal

Úspěchy: Životopis Václava Kotala tvoří především poslední úspěšné roky v Hradci. Klub vytáhl z bahna ve druhé lize až mezi slušné ligové týmy. Jiří Plíšek oslavil v roce 2009 triumf v domácím poháru – tehdy vedl Teplice. Hlavní jeho úspěch však není týmový, nýbrž objevení útočníka Edina Džeka.

Zkušenosti: Oba si vyzkoušeli fotbal v zahraničí. Plíšek je brán za polovičního Bosňana, Kotal poznal život v Dynamu Moskva jako asistent trenéra Hřebíka. Oba dva mají za sebou také angažmá ve Spartě, Kotal jako kouč béčka, Plíšek jako sportovní ředitel.

Mediální vystupování: Pořádný rozdíl, Kotal tuto povinnost těžko kouše. Občas je nerudný, ale na druhou stranu umí být i velmi vtipný. Plíšek patří do vlny mladších trenérů, kteří vědí, že i tato disciplína určuje jejich úspěšnost.