Natřel Pardubice a těm se to teď nelíbí.

Podle Vladimíra Janaty, bývalého předsedy Pardubického krajského fotbalového svazu, druholigový celek zmanipuloval Živanice při volbách nového krajského šéfa. Jak? Pokud nedají hlas Michalu Blaschkemu, prý jim na hostování nepůjčí žádného hráče. Nyní jich je v Živanicích pět.

Pardubické vedení taková slova řádně namíchla. „Nic  takového neproběhlo a ani bych si nedovolil s něčím podobným za  panem Novákem (čestný prezident Živanic) přijít. Také to není můj styl jednání," dušuje se místopředseda představenstva Vít Zavřel. Navíc dodal, že svoje hráče Pardubice do Živanic poslaly už devět dní před volební valnou hromadou. Takže žádný dárek za poslušnost.

Zavřelova slova potvrzuje i Jiří Novák: „Musím s ním souhlasit. S nikým jsem na takové téma nemluvil. Upřímně řeknu, že žádný nátlak na mě nikdo nevytvářel. To byl spíš nějaký informační šum."

Oblast, ve které je s bývalým krajským předsedou Janatou Novák zajedno, se ale najde.

Ano, skandální sestup Živanic z divize, v létě 2010: „Ani nevíte, co pan Janata načal. Ta celá kauza kolem Živanic sahá až k předsedovi FAČR Peltovi. V tomhle má stoprocentní pravdu. Jen škoda, že se nás před třemi lety nezastal a vystoupil až nyní," mrzí Nováka.

A proč Živanice nedaly Janatovi hlas? „Vůbec nic proti němu nemám. Ale v ničem nám tehdy nepomohl," říká Novák.

„Pan Janata si musí uvědomit, že při volbách dostal ze 40 hlasů pouze 8, takže většina hlasujících  měla asi podobný názor. Kdyby někdo nechtěl volit pana Blaschkeho, tak pro něj nehlasoval, protože volby jsou tajné," tvrdí Vít Zavřel.

„Navíc mě zajímá, abychom měli předsedu, který něco dokáže a náš kraj se bude mít lépe. Pan Janata nám za ty čtyři roky v ničem nepomohl, a tak jsme chtěli změnu. Ukáže až čas, jestli to tak vážně bude," dodává Zavřel.

A spojení silného zákulisního hráče Romana Berbra s Pardubicemi, na které bývalý krajský šéf poukázal v rozhovoru pro Deník?

Podle Zavřela další fáma: „Pan Berbr byl na našem prvním druholigovém domácím utkání s Bohemians a jinak tu, co já vím, nikdy nebyl. Mám jiné věci na práci, než abych řešil, kam se jezdí dívat na fotbal. To je jeho věc."

Vítu Zavřelovi přišlo, že se Janata málo podílel na řešení krajských problémů: „Když jsme v létě řešili se svazovým licenčním manažerem, zda dostaneme výjimku a licenci na druhou ligu, tak ani nezvedl telefon, aby se zeptal, zda nepotřebujeme s něčím pomoci. To mě docela mrzí."

Takže s Michalem Blaschkem přijdou velké změny? Co se týká lepšího jména fotbalu, tak podle Jiřího Nováka sotva: „Vlastně je úplně jedno, kdo to tady bude dělat. Rozhodující je, kdo řídí fotbal z centra. Stejně všechno poběží dál," nedělá si velké iluze, že najednou bude všechno čisté.

A připojuje ještě jeden postřeh: „Celé tohle prostředí je k pozvracení. I podle toho, co jsem slyšel v poslední debatě ČT sport ´Na slovíčko´ s Jaroslavem Starkou, tak náš fotbal už není ani nemocný, on je přímo v rakovinové křeči."

Alarmující? Ne, realita.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Skandál ve fotbale: V drsném boji o moc tahá za nitky Berbr

"Janata má krátkou paměť," říká Blaschke