Prvoligový mladší dorost FC Hradec Králové obsadil v uplynulém ročníku 15. místo za sedm výher, šest remíz a sedmnáct porážek při skóre 38:63. Trenér JAROSLAV NOVOTNÝ, který nahradil Miloše Sazimu, však angažmá „pod lízátky“ v žádném případě nelituje.

Předposlední místo určitě nesvádí k optimismu…
Máte pravdu. Předpokládal jsem, že bychom mohli skončit o čtyři příčky výš. Bohužel, v pěti zápasech jsme prohráli o jediný gól, i když jsme určitě nebyli horším týmem. Chyběl nám vyloženě koncový hráč, který by dokázal zúročit vypracované příležitosti. Na hrotu byl nejčastěji Faltus, který hrál soutěž poprvé v životě a získával v ní především zkušenosti. Inkasované góly padly po našich chybách, ze standardních situací. V neposlední řadě nám chybělo i sportovní štěstí.

Do jarních odvet jste šli hodně oslabeni, souhlasíte?
I to byla jedna z příčin, proč je konečné umístění takové, jaké je.. Ale vše bylo podřízeno záchraně A staršího dorostu, a proto došlo v zimě k posunům jednotlivých dorosteneckých mužstev FC Hradec. Před jarním výkopem bylo šest hráčů přeřazeno do B staršího dorostu, a tak jsme museli společně s asistentem Alešem Šubrtem zařadit do týmu další hráče ročníku 1992 a mladší. I pro mne to byla velká zkouška, ale musím přiznat, že vyloženě nepropadli.

Jak tedy dopadla vaše jarní bilance?
V domácím prostředí jsme sehráli sedm a na hřištích soupeřů osm utkání. Dokázali jsme třikrát zvítězit, čtyřikrát remizovat a osmkrát se z výhry radoval soupeř. To vše při skóre 20:24. Není bez zajímavosti, že na vstřelených brankách se podílelo dvanáct hráčů, což je poměrně dost. To jen potvrdilo, že nám chyběl střelec. Po třech gólech dali Schwarz s Faltysem a oba byli našimi nejlepšími kanonýry. Někomu se to může zdát málo, ale znovu říkám, většina chlapců teprve okusila, jak chutná prvoligový dorostenecký fotbal, a z tohoto pohledu je třeba se na to dívat.

Našel jste i přesto u svých svěřenců nějaká pozitiva?
Samozřejmě. Hráči jsou slušně technicky vyspělí, ale v úvodu jara trochu propadali v taktice. Snažili se řešit vše vyloženě fotbalově, a to mnohdy nebylo úspěšné. Postupně přišlo zlepšení a v závěru soutěže již vše probíhalo podle mých představ. Velmi dobré výkony mužstvo odvedlo například proti Baníku Ostrava nebo pražské Slavii, kde získalo cenný bod za remízu 1:1. Oproti podzimu jsme vsítili o dvě branky více a obdrželi jsme o patnáct gólů méně.

Kdo patřil k oporám?
Řekl bych, že všichni hráči přistoupili v jarní části k tréninkům i k zápasům maximálně zodpovědně. Chtěli uhrát co nejlepší výsledky a podat co nejlepší výkony. Kdybych měl někoho jmenovat, tak v obraně tvrdili muziku Hock a Zelený, v útoku byl vidět Faltus. Pochválit musím ještě Kudláčka, Schwarze, Krahulce a Jeřábka. V závěru jara nám chodili vypomáhat Langr s Voltrem. V jejich přítomnosti výkon celého týmu ještě vzrostl.

Co bude dál se současným kádrem?
Hráči přejdou do B staršího dorostu a v příští sezoně si zahrají Českou ligu. Bude to pro ně určitě náročnější, protože budou hrát nejen o body, ale i o konečné umístění. Doufám, že je nepotká boj o záchranu, ale budou se pohybovat ve středu tabulky. Tenhle tým má perspektivu a o talentech hradecké kopané ještě uslyšíme.

Máte za sebou půl roku práce v klubu FC Hradec. Naplnil vaše představy?
Po delší době jsem mohl vést prvoligové dorostenecké družstvo. Byla to pro mne nová motivace, poznal jsem jinou práci, nové lidi, a tak podobně. V žádném případě angažmá v Hradci nelituji a jsem strašně rád, že mi vedení klubu tuhle šanci dalo. Vynikající spolupráce byla s mým asistentem Alešem Šubrtem a s trenérem A staršího dorostu Lubošem Prokopcem.

Kde vás uvidíme v příští sezoně?
Po dohodě s vedením klubu budeme společně s Alešem Šubrtem působit u B mladšího dorostu s tím, že bychom měli tento tým vést předběžně dva roky.

Kdy se začnete připravovat na novou sezonu?
Fotbalový kolotoč se opět rozjede 14. července. Bude to klasická příprava jako u všech mužstev v tomto období.

Vaše slovo závěrem?
Chtěl bych říci, že se všemi hráči se mi po celou dobu výborně pracovalo. Zpočátku jsme se vzájemně poznávali, ale postupem času jsme našli společnou řeč. Do příští sezony přeji všem hodně osobních i sportovních úspěchů.

Jan Skalička