V Česku si zahrál maximálně druhou ligu. Proto odešel do Polska a poznal, že tam je fotbal na vyšší úrovni.

Tomáš Petrášek, bez jednoho centimetru dvoumetrový obránce původem z Častolovic, oslavil s klubem Rakow Czestochowa postup do druhé ligy.

Tedy stejný úspěch, jako zažila hradecká Olympia. Oslavy však byly trochu jiné.

Jaké?
Velkolepé!

V čem?
Jeli jsme městem na otevřeném autobusu. Na náměstí na nás čekaly davy fanoušků a my jsme to s nimi naposledy oslavili. Potom přesun na after party, která byla s partnerkami a kterou také organizoval klub. Bylo to na nejvyšší úrovni. Mám na to skvělé vzpomínky.

Vy osobně jste se stal oporou týmu. Dal jste osm branek, a to z pozice stopera. Máte ambice na ještě vyšší soutěž, než je druhá liga?
Mám tu smlouvu do roku 2020, toho si nesmírně vážím. Musel jsem odjet do neznáma, aby moji práci někdo ocenil. V Polsku jsou hráči zaměstnanci klubu, ne jako v Česku OSVČ. To byla asi první změna. Ekonomicky silný náš klub je, v porovnání s třetí ligou je to TOP klub. A co se mě týče? Viděli ve mně naději, že se stanu klíčovým hráčem…

Nabídky údajně byly.
Ano, ale v klubu jsem spokojený, mohu se pod taktovkou našeho trenéra Marka Papszuna rozvíjet a dělat krůčky k mému osobnímu cíli. Tím je polská Ektraklasa. Bylo by skvělé si ji zahrát v dresu Rakowa Czestochowa.

Můžete porovnat třetí polskou ligu s třetí českou?
To je těžké. Polská třetí liga je profesionální a centrální. Některé týmy mají stadiony na úrovni. Nehraje se to na vesnicích jako v Česku. Ale také tady mají některé kluby finanční problémy. Naštěstí včas zasahuje svaz. Klub nedostane v takovém případě licenci.

Cíle vašeho klubu však nekončí ve druhé lize, že?
Osobně jsem se s majitelem bavil v zimě. Musím říct, že nejsou skromné. Majitel chce do města vrátit Ekstraklasu, je to velmi ambiciozní člověk.

Obránci pomáhá i mentální trenér

Hradec Králové - Třetí fotbalová liga v Polsku je opravdu profi soutěž. Dokládá to i fakt, že Tomáš Petrášek, klient manžerské skupiny J&K ProSports, má v Rakowu Czestochowa k dispozici mentálního trenéra.

To v Převýšově (například) nenajdete…

„Je to jeden z největších odborníků v celém Polsku. Proto jsem na této stránce hodně zapracoval," pochvaluje si Petrášek. „Stále mám však rezervy v koncentraci na celých devadesát minut zápasu. Pokud chci být opravdovým dirigentem obrany, a vlastně celého týmu, musím na tom stále makat," uvědomuje si.