„Bylo by nekoncepční, kdybychom ho po devíti zápasech odvolali. Luboš je pracovitý člověk, fotbal má rád a všichni v klubu věří v jeho práci," tvrdí Róbert Barborík, sportovní ředitel FC Hradec Králové.

Šest kol to celkem šlo, pak přišel totální výbuch s Jihlavou a další dvě porážky se Spartou a s Jabloncem. Následoval pád na 15. místo tabulky a v útrobách Všesportovního stadionu se uhnízdila mizerná nálada. „Votroci" mají nyní před sebou zápasy pravdy – v Příbrami a domácí dvojboj s Českými Budějovicemi a s Duklou.

„Hráče musíme vrátit do sportovní formy," vytyčuje jasný úkol Róbert Barborík.

Co se s týmem stalo po 6. kole?
Hodně nám ublížilo utkání s Jihlavou, které jsme výsledkově ani herně nezvládli. Byl to zlom, i na hráčích to bylo cítit. Na Spartu jsme se připravovali velmi zodpovědně, jenže její hra je prostě někde jinde než ta naše. I když jsme první půli odehráli slušně, tak individuální chyby, ke kterým nás soupeř donutil, obrátili výsledek na jeho stranu.

A co domácí zápas s Jabloncem? Nešlo v něm bodovat?
Ale šlo. Začali jsme slušně, byli jsme aktivnější, vypracovali jsme si dvě brankové příležitosti, ale pak Jablonec ukázal kvalitu. Přesto si myslím, že do přestávky jsme neměli žádný velký problém, ale pak se jednoduše projevila větší hráčská kvalita Jablonce.

Nemyslíte, že problémy začaly už dříve? Před extrémně důležitým zápasem s Jihlavou nepřistoupili k přípravnému utkání s Táborskem všichni hráči profesionálně. Pak se jim to jako bumerang vrátilo.
Osobně si nemyslím, že by to mělo výraznější vliv. Rozhodující je, že jsme vstřelili pouze čtyři góly v devíti zápasech. Sebevědomí všech hráčů jde pak logicky dolů. Bylo to znát třeba na Spartě, kde jsme dali rychlý gól a první poločas odehráli slušně. Pokud ale góly nedáme, negativně to ovlivňuje naše výkony a v závislosti s tím i bodové zisky. Na tom musíme moc a moc pracovat. Navíc si myslím, že ve stavu, v jakém se aktuálně nacházíme, by i nasazení některých hráčů mohlo být vyšší.

Mužstvo má za sebou prověrku se dvěma špičkovými týmy Synot ligy. V čem nejvíce zaostává?
Herní výkon dělají individuální výkony. Rozhodují brankové příležitosti.  Je to o kvalitě provedení a správnosti rozhodnutí v daném okamžiku. Nyní nejsme v ideální sportovní formě a kluci se na hřišti rozhodují špatně. Hráče do ní musíme zase vrátit, což nebude jednoduché. Pakliže se nám to povede, můžeme dělat body i se silnějšími týmy.

Co vám dělá největší starost? Mizerná produktivita?
Ano, to mě trápí ze všeho nejvíc.

Čekáte na spásu v podobě návratu Davida Vaněčka?
Ne! (důrazně) Určitě to nebude o návratu Davida Vaněčka. On nám může pomoct vyhrát nějaké utkání, ale rozhodne ne devět či deset, které nutně potřebujeme k záchraně. Všichni hráči, kteří se podílejí na ofenzivě, musejí být daleko agresivnější v šestnáctce. Jestliže chceme střílet víc branek, a to my chceme, tak musejí jít až na hranici sebeobětování. To platí pro všechny také při útočných standardních situacích.

Trenér Luboš Prokopec poslal na hrot útoku v utkáních na Spartě a s Jabloncem Jana Shejbala, ortodoxního krajního záložníka. Nebyl to akt zoufalství?
Vůbec ne. Honza je rychlý dynamický hráč s dobrou střelou. Chtěli jsme být o poznání agresivnější vepředu, víc toho oběhat. Osobně si myslím, že Honza nezklamal. Na Spartě po jeho střele vstřelil Malinský náš jediný gól, proti Jablonci se dostal k nebezpečné hlavičce a pro Štípka připravil naši největší šanci.

Pojďme dál. K vychloubání není ani defenzivní činnost týmu. Šestnáct inkasovaných branek je druhým nejhorším výsledkem v lize. Je to jen problém defenzivní linie, nebo obrany celého mužstva?
Je to věc celého týmu. Někdo za to zodpovídá víc, někdo méně. Ale obecně i tady platí, že jednoznačně musíme přidat na agresivitě. V druhé řadě jde osobní zodpovědnost při hře jeden na jednoho. Musíme pracovat na obou fázích hry. Abychom co nejvíce branek stříleli a zároveň jich co nejméně inkasovali.

Pod porážku na Spartě se podepsal dvěma chybami Adrian Rolko a trenér Luboš Prokopec ho proti Jablonci posadil na lavičku. Nemůže Rolko dopadnout podobně jako před rokem a půl Milan  Fukal, který byl vyřazen z kádru?
Tak to není. Za prvé: naši prohru na Spartě bych vůbec nesváděl na Adriho.

Nemyslím to tak, jen se ptám, co s ním zamýšlíte dál?
Adrian je normálně hráčem prvoligového mužstva, trenér se proti Jablonci rozhodl pro sestavu bez něj. To je normální všude v Evropě, nedělal bych z toho vědu. Adrian je kapitán týmu, má v kabině výrazné postavení a nikdo ho v žádném případě neodepisuje.  Míč je kulatý, brzy se může současný stav změnit a Adrian zase bude hrát.

Teče vám do bot, v tabulce jste spadli na sestupové pozice. Není na čase vsadit na bojovnější typy?
Musí to být skloubené a vyvážené. Nejde jen na hřišti faulovat, my musíme především dostat míč do branky a to bez fotbalového umění nedokážeme. Znovu opakuji: všichni musí zvýšit aktivitu a agresivitu.

Jihlava v úterý odvolala neúspěšného trenéra Petra Radu. Jaká je pozice Luboše Prokopce?
Stále mu věříme! Zažili jsme spolu postupovou sezonu. Bylo by nekoncepční, kdybychom ho po devíti zápasech odvolali. Luboš je pracovitý člověk, fotbal má rád a všichni v klubu věří v jeho práci.