Cena Jana Modřického: Jiří Krenčík (Chlumec nad Cidlinou), Miroslav Hopko (Předměřice nad Labem).

Fotbalová obec roku: Kobylice, Lhota pod Libčany.

Cena Miloše Jóna - fotbalový starosta roku: Luboš Tuzar (Smiřice), Jiří Horák (Vysoká nad Labem).

Junior cena - přípravky: FC Nový Hradec Králové.

Junior Bomber roku - starší dorost: Dominik Döme (RMSK Cidlina Nový Bydžov) 41 branek.

Cena Josefa Součka - trenéři mládeže: Vladislav Heřman (Sokol Třebeš).

Rozhodčí KFS do 21 let: Matěj Junek ze Stěžer.

Trenéři dospělých: Libor Tobišek (Spartak Kobylice).

Cena Fair Play: Tomáš Kabeláč (SK Libcany), Radek Mládek (FK Kratonohy).

Cena Fotbalu v kraji: klub FK Černilov.

Bomber sezony 2015/16 - krajský přebor mužů: Jiří Kořínek (FK Kratonohy) 34 branek; I. A třída mužů: Ondřej Karanský (SK Libcany) 21 branek.

Gól roku: Michal Hloušek (FC Slavia Hradec Králové).

Nejlepší jedenáctka podle Deníku - krajský přebor sezona 2015/16: Michal Blažej (RMSK Cidlina Nový Bydžov), Vojtěch Bělka, Josef Homolka (oba FK Vysoká nad Labem), Jiří Kořínek, Pavel Němeček (oba FK Kratonohy), David Veselý (FC Slavia Hradec Králové).

Nejlepší hráč krajského přeboru mužů: Jiří Kořínek (FK Kratonohy).

Charakteristiky oceněných okresních zástupců:

Jiří Krenčík (Cena Jana Modřického 2016):
Jiří Krenčík loni v červnu oslavil sedmdesátku! Charakterizuje ho celoživotní angažovanost ve fotbalovém hnutí – a to jako hráč, trenér, funkcionář, rozhodčí nebo delegát. Je dlouholetým funkcionářem Okresního i krajského fotbalového svazu. Dlouhá léta byl činný jako garant školního fotbalu v Asociaci školních sportovních klubů České republiky a je spoluzakladatelem populárního Mc Donald ´s cupu. Ve funkci vedoucího výpravy zajišťoval účast české reprezentace na mistrovství světa školních klubů v Cagliari, činný byl i při Regions cupu organizovaném na území Královéhradeckého KFS. V současné době pracuje v FK Chlumec nad Cidlinou.

Miroslav Hopko (Cena Jana Modřického 2016):
Předměřický fotbal je léta nerozlučně spjatý se jménem Miroslav Hopko. Po skončení hráčské kariéry ve spolupráci především s letitým kamarádem Pepou Vichem se staral o chod klubu v časech lepších i horších, divizních i krajských. I při svém dřívějším časově náročném zaměstnání v ZVU doslova žil a žije s týmem dospělých a málokdy vynechá i domácí zápasy předměřických mládežnických týmů. Díky svým funkcionářským zkušenostem je na hřišti i mimo něj vždy ochoten pomoci radou i praktickou činností ostatním kolegům funkcionářům i trenérům. Miroslav Hopko dlouhá léta pracoval a stále pracuje ve sportovně technické komisi krajského i okresního fotbalového svazu, v roce 2008 byl oceněn Okresním fotbalovým svazem prestižní cenou "Hradecká fotbalová osobnost". Nezbývá než popřát našemu fotbalu více tak zanícených a obětavých pracovníků a Miroslavu Hopkovi hodně elánu do dalších funkcionářských let.

Černilov (Cena Fotbalu v kraji 2016):
Cenu Fotbalu v kraji získává také FK Černilov! Dne 28. 5. 2016 byla Výrava zasažena při vytrvalých deštích náhlou povodní a většina obce se ocitla pod vodou. Organizační výbor Memoriálu Hýni Horáka se spojil se starostou Výravy a nabídl materiální a nebo peněžní pomoc postiženým. Společně byla vybrána rodina seniorů Jurčíkových, kterým vznikla povodní velká škoda na jejich domě. Jurčíkovi byli pozváni jako hosté na Memoriál a zde jim byl předán šek na 10 tisíc korun, byly to peníze z výtěžku turnaje.
Fotbalový oddíl FK Černilov je známý svou soustavnou dlouhodobou péčí o mládež. Na fotbalové mapě okresu i kraje patří k těm největším a nejúspěšnějším. V současné době je v klubu evidováno 170 členů + 20 dětí předpřípravky. Pravidelně se scházejí i členové staré gardy. Vysoké úrovně práce s mládeží je možné dosahovat nejen díky zápalu a obětavosti trenérů, rodičů, ale především díky podpoře Obecního úřadu obce Černilov. Za materiální a finanční podpory obce byly ve sportovním areálu vybudovány dvě fotbalová hřiště s travnatým povrchem, obec se kompletně stará o celý areál a fotbalové kabiny. Fotbalový oddíl skvěle organizuje turnaj mladších žáků Memoriál Hýni Horáka, loni proběhl turnaj už počtvrté.

Kobylice (Fotbalová obec):
Představíme si oceněnou Fotbalovou obec Kobylice - má asi 250 obyvatel. V roce 2016 zde díky soukromému investorovi vzniklo hřiště s umělým povrchem i osvětlením o rozměrech 100 x 60 metrů. Obec pak v Kobylicích zafinancovala nové zázemí pro tenis, volejbal a nohejbal. V neposlední řadě obec provádí rekonstrukci kabin – jde o nové topení a také o výměnu oken a dveří. Co se týče soutěží, A tým Kobylic hraje 1. B třídu, béčko nastupuje v soutěžích Okresního fotbalového svazu Hradec Králové. Samozřejmá je zde i péče o mládež.

Lhota pod Libčany (Fotbalová obec):
Fotbal se ve Lhotě pod Libčany hraje už bezmála padesát let. V sezóně 2012/2013 se ve Lhotě dokonce hrála divize! Po odchodu sponzora klubu nastaly horší časy, to by se ale podle posledního vývoje mohlo změnit k lepšímu. S fotbalem ve Lhotě pod Libčany se pojí známá jména - Pavel Černý, Michal Šmarda nebo v současné době Marek Kulič. Po celou dobu své existence se může klub spolehnout na podporu od obce. Sokol spolupracuje i s jinými spolky a firmami v obci, hodně důležitá je spolupráce s Agrodružstvem. Oddíl se také podílí na společenském životě ve Lhotě. Zkrátka všichni jsou rádi, že fotbal pomáhá dávat lidi z obce dohromady a že to ve Lhotě pod Libčany žije.

Smiřice, starosta Luboš Tuzar (Fotbalový starosta 2016):
Luboš Tuzar je starostou od listopadu 2002. Krátce po nástupu do funkce inicioval nastartování grantového systému financování spolků a zájmových organizací včetně sportovních oddílů. Základním kritériem pro získání podpory je mládežnická členská základna a případná potřeba investic do sportovního zázemí. Tak byl nastaven dlouhodobě udržitelný a spravedlivý systém financování, který je nejštědřejší k fotbalovému oddílu SK Smiřice. Výše grantu pro SK Smiřice je právě odrazem největší mládežnické základny ze všech žadatelů o grant.
SK Smiřice touto cestou děkuje Městskému úřadu ve Smiřicích a zvlášť starostovi Luboši Tuzarovi za finanční i materiální podporu našeho spolku. Loni šlo o 140 tisíc korun na mládež a údržbu areálu. Město smiřickým fotbalistům v uplynulých letech také vypomohlo finanční částkou 150 tisíc korun na vybudování umělé závlahy a tréninkového hřiště. Zástupci SK Smiřice přeji všem zástupcům města a panu starostovi hodně zdraví, spokojenosti a úspěchů v roce 2017 a těší se na skvělou spolupráci i v nadcházejícím období.

Vysoká nad Labem, starosta Jiří Horák (Fotbalový starosta 2016):
Titul Fotbalový starosta roku 2016 získává také Jiří Horák, starosta Vysoké nad Labem, který se zasloužil o velký rozvoj obce v posledních letech. Po svém předchůdci převzal Jiří Horák rozestavěné fotbalové hřiště. Na podzim 2007 fotbalový klub FK Vysoká nad Labem začal hrát nejnižší soutěž. Vysočtí fotbalisté pak skoro každý rok postupovali, A-tým teď hraje krajský přebor. Ve Vysoké vznikl sportovní areál i víceúčelové hřiště s umělým povrchem, beachvolejbalové hřiště, skatepark a od roku 2015 zde funguje i sportovní hala. Starosta Jiří Horák sám provozuje více sportů. Rituálem a radostí je mu pravidelný páteční fotbálek s kamarády, v létě na trávě, v zimě v hale. Sportovní akce také organizuje. Fotbalový klub Vysoká nad Labem dostává každoročně z obecního rozpočtu 250 tisíc korun na činnost, kromě toho obec zajišťuje veškerý provoz a údržbu hřiště i šaten. Pan starosta je velkým fotbalovým fandou a těší ho i rozrůstání mládežnické základny ve Vysoké. Je třeba říci, že úspěchy Vysockého fotbalu jsou z velké části zásluhou nadšenců ve vedení fotbalového klubu, trenérů, fanoušků, rodičů i chápavých a tolerantních manželek.

Libor Tobišek (Trenér dospělých 2016):
Libor Tobišek působil od roku 2012 v roli hrajícího trenéra B týmu FC Spartak Kobylice a zároveň jako asistent trenéra A týmu. Následně získal trenérský průkaz licence C a B. Od podzimu 2015 se stal hlavním trenérem kobylického áčka hrajícího 1. B třídu. Libor Tobišek je aktivním trenérem, což znamená, že veškeré kondiční, taktické a ostatní tréninkové jednotky absolvuje s týmem, zkrátka žádné úlevy.

Vladislav Heřman (Trenér mládeže 2016):
Pětapadesátiletý Vladislav Heřman působí v roli trenéra mládeže v TJ Sokol Třebeš, a to už od roku 2004. Se svými týmy dosahuje výrazných úspěchů. Nejvíce času zasvětil výchově mladších žáků. I díky Vladislavu Heřmanovi je Sokol Třebeš schopný do krajského přeboru mladších žáků již druhý rok přihlašovat dva týmy. Několik původních svěřenců tohoto kvalitního trenéra se výrazně prosazuje i ve vyšších soutěžích, oblékají dresy FC Hradec, FK Pardubice, případně RMSK Cidlina Nový Bydžov.

Matěj Junek (Cena Rozhodčí KFS 2016 do 21 let):
Nadějný rozhodčí Matěj Junek se do 15 let aktivně věnoval hokeji v královéhradeckém hokejovém klubu a jako doplňkový sport měl fotbal. Ze zdravotních důvodů pak musel s aktivním sportem skončit a začal pískat, nejprve na okresní úrovni a od 18 let na krajské úrovni. Absolvoval několik kurzů pro rozhodčí organizovaných krajským fotbalovým svazem, ale třeba i FAČR semináře. V Praze studuje třetím rokem obor bankovní management.

7 činů fair play v roce 2016:
(Laureáty ocenění fair play za rok 2016 jsou Ervin Wilke (Sokol Božanov), Jiří Dobýval (TJ Velké Poříčí), Jan Hable (FK Náchod), Tomáš Kabeláč (SK Libčany), Radek Mládek (FK Kratonohy), Petr Nedvídek (FC Zdelov 1963) a Matěj Mészáros (SK Jičín))

Jejich férové činy si přiblížíme chronologicky…

9. dubna 2016 v utkání třetí třídy na Náchodsku mezi Sokolem Zábrodí a Sokolem Božanov rozhodčí v 60. minutě nařídil pokutový kop pro hosty za stavu 2:1 za nafilmovaný pád v pokutovém území. Kapitán hostů Ervin Wilke pak požádal rozhodčího, aby nařízenou penaltu zrušil. Rozhodčí svůj verdikt opravil a penalta se nekopala. Utkání nakonec domácí vyhráli 3:1.

23. dubna v utkání 1.A třídy mezi Novým Hradcem a Libčany pět minut před koncem za stavu 1:2 stoper hostů Tomáš Kabeláč skluzem u vlastní brankové čáry chtěl zabránit tomu, aby hosté zahrávali roh. Míč přešel brankovou čáru a Nový Hradec chtěl rozehrávat autové vhazování. Tomáš Kabeláč se ale přiznal, že míč odkopával už za brankovou čarou. Nový Hradec zahrál rohový kop a málem vyrovnal, utkání ale nakonec skončilo 1:2. Hostující stoper za toto gesto sklidil potlesk přítomných. Za Tomáše Kabeláče, který dnes nemohl dorazit, ocenění převezme jeho matka.

Také další chvályhodný počin jsme zaregistrovali 23. dubna, kdy v zápase okresního přeboru Náchodska Velké Poříčí B - Meziměstí za stavu 4:0 pro domácí vnikal do pokutového území hostí hráč domácích Jiří Dobýval, uklouzl a přišel o míč. Rozhodčí ze svého postavení odpískal pokutový kop, proti kterému hosté ani neprotestovali. Jiří Dobýval se přiznal rozhodčímu, že to faul nebyl a upadl sám. Rozhodčí proto penaltu odvolal a sklidil za to potlesk všech přítomných. Utkání skončilo 4:0 pro domácí.

24. dubna pak v utkání Krajského přeboru mezi Slovanem Broumov a FK Náchod hostující Jan Hable si za stavu 0:3 zpracoval míč břichem a pak rukou, následně přihrál spoluhráči, který vsítil čtvrtou branku hostí. Po gólu se přiznal rozhodčímu, že zahrál předtím rukou a rozhodčí proto branku odvolal a nařídil přímý volný kop pro domácí. Utkání nakonec skončilo 0:3.

Dostáváme se ke čtrnáctému květnu, kdy se hrálo utkání utkání 1.B třídy Zdelov – Police nad Metují. V 69. minutě nařídil rozhodčí kop od branky domácích. Hosté se dožadovali rohového kopu, protože míč údajně tečoval domácí hráč. K teči se přiznal zdelovský Petr Nedvídek, proto rozhodčí změnil své rozhodnutí a nařídil roh pro hosty za stavu 1:1. Hosté po jeho rozehrání vstřelili vítěznou branku. Za své férové gesto Petr Nedvídek nenašel u všech přítomných pochopení, jak už to v podobných situacích bývá…

Rovněž 14. května v utkání Krajského přeboru Kratonohy – Červený Kostelec za stavu 1:0 se domácí hráč Radek Mládek dostával do pokutového území hostí, když po souboji se soupeřem upadl. Férový Radek nařízenou penaltu odmítl a rozhodčí ji odvolal. Kostelec pak vyrovnal, domácí nakonec vstřelili vítěznou branku 5 minut před koncem. Radek Mládek sklidil za své gesto velké uznání. Dnes se bohužel do Trutnova nemohl dostavit, ocenění za něj převezme předseda Okresního fotbalového svazu Hradec Králové Martin Zbořil.

A konečně 17. září v utkání 1.B třídy mezi Jičínem B a Valdicemi hráč domácích Matěj Mészáros v 85. minutě utkání, za stavu 1:0 pro domácí, šel do rychlého brejku. Těsně před pokutovým územím při skluzu obránce hostí upadl a rozhodčí nařídil desítku. Matěj Mészáros ale rozhodčímu utkání okamžitě sdělil, že se o pokutový kop nejednalo. Penalta se tedy nekopala a domácí nakonec těsné vítězství udrželi, když jedinou branku utkání vsítil právě férový Matěj.

Kéž by takových počinů na našich trávnících bylo víc…