Konkurence. To je slovo, které tady sedí. V Hradci Králové vytvořili dokonalé motivační prostředí. Osmadvacet lidí se bude v zimě rvát nejen o základní sestavu, ale vůbec o to, aby se dostalo do širšího kádru druholigového týmu. Přísný boj odstartoval v neděli zápasem s Pardubicemi (4:2).

Jedna sestava v prvním poločase, totálně překopaná v tom v druhém. Odlišnosti ve hře obou jedenáctek by ale našel jen hnidopich.

Základním mottem bylo maximální nasazení a snaha dělat fotbalové věci správně. V rychlosti a přesně. Zaujmout trenéra a ukázat mu: hele, já na to mám!

Proto nepřekvapilo, že po 70 minutách světelná tabule oznamovala do dáli: Hradec – Pardubice 4:0.

„Všichni kluci k tomu přistoupili dobře," chválil své borce trenér Bohuslav Pilný.

Hradec má v kádru momentálně osmadvacet fotbalistů – tři brankáře, deset obránců, čtrnáct záložníků a jednoho čistokrevného útočníka. Základní výběr pro Fotbalovou národní ligu by měl přitom čítat zhruba osmnáct, maximálně dvacet jmen. S určitostí osm hráčů bude mít smůlu. Půjdou jinam.

„Konkurence v mužstvu je, a to jsme proti Pardubicím neměli k dispozici ještě dalších pět hráčů. Kluci se musí snažit, aby vůbec zůstali v kádru," razantně pronesl šéf černobílé střídačky.

V pondělí odpoledne se soupiska rozrostla ještě o jedno jméno - třiadvacetiletého Makedonce Filipa Timova.

Pod Bílou věží je na třídenní zkoušku. „Jedná se o ofenzivního středopolaře, který chce hrát lepší evropskou ligu," uvedl druhý hradecký trenér Milan Frimmel.

Timov byl totiž na podzim v arménském Banantsu, dříve nastupoval za slovinský Koper, kyperský Aris Limassol a rumunský FC Concordia. Na zkoušce se před časem objevil i v Teplicích, do výběru tehdejšího kouče Zdeňka Ščasného se však nedostal.

Ve středu odehraje Timov v rámci Tipsport Cupu utkání s Mladou Boleslaví.

Aktuální kádr FC Hradec Králové
Brankáři (3): Radim Ottmar, Jiří Lindr, Jan Stejskal.
Obránci (10): Tomáš Holeš, Pavel Krmaš, Martin Nosek, Marek Plašil, Petr Mareš, Jakub Chleboun, Jiří Bederka, Jaroslav Hlavsa, Martin Krátký, Jakub Prajza.
Záložníci (14): Pavel Černý, Petr Schwarz, Jiří Janoušek, Adam Vlkanova, Tomáš Malinský, Filip Zorvan, Jan Vobejda, Jan Hable, Lukáš Kraják, Daniel Trubač, Igor Súkenník, Jan Shejbal, Jan Javůrek, Filip Timov.
Útočníci (1): Jan Pázler.

Pardubické problémy v defenzivě
Pardubice - Na startu přípravy mají v Pardubicích zamotanou hlavu. Ve dvou úvodních zápasech Tipsport Cupu „koupili" deset gólů. Šest od Mladé Boleslavi, v neděli čtyři od Hradce Králové. A nemuselo zůstat jen u nich. Při kvalitnějším zakončení se „votroci" s přehledem mohli dostat také na číslo šest.
Pardubická defenziva vypadala prazvláštně. Neuspořádaně a naivně. Propustně a trapně. „Je sice začátek přípravného období, ale rozhodně to nebereme na lehkou váhu," kabonil se asistent trenéra Jaroslav Míchal. „Dostat deset gólů ve dvou utkáních je strašně moc. Boleslav nás přehrála v nasazení, v důrazu a v efektivitě. Ukázal se jasný a zřetelný rozdíl mezi první a druhou ligou."
Jenže podobně to vypadalo i v nedělním dopoledni. Pardubice nestačily ani na Hradec. V 70. minutě zvyšoval Jeřábek ukázkovým lobem na 4:0, chvíli předtím trefil Chleboun břevno a i další šance domácích zůstaly ležet ladem. Ke štěstí Pardubic…
„Góly jsme soupeři připravili pitomými chybami," rozčiloval se Míchal. „Vstoupili jsme do utkání dobře, ale pak jsme udělali chyby, Hradec se uklidnil a začal si důvěřovat.  My jsme byli podělaní… Psychika šla hrozně dolů."
Až v závěru Pardubice dvěma góly korigovaly výsledek na konečných 2:4. „I proti Mladé Boleslavi jsme měli mraky šancí. Neříkám, že by to skončilo 6:6, ale skóre mohlo být hezčí než 6:0. Proti Hradci to bylo to samé, jen s tím rozdílem, že jsme se v závěru dvakrát prosadili," ulevil si Jaroslav Míchal. Od pondělí absolvují Pardubice kondiční soustředění v Krkonoších.