Úlet, šílenost, obří ostuda… Jinak nelze nazvat chování trutnovského sudího Marka Pilného při středečním utkání fotbalové ligy mezi domácí Příbramí a Slavií. V pozici čtvrtého rozhodčího byl pod vlivem alkoholu, vrávoral mezi střídačkami a už od desáté minuty ho pořadatelé museli držet dál od hřiště. Do druhého poločasu už k utkání vůbec nenastoupil.

Opilý byl i brankový sudí Jiří Jech, který prý během utkání močil na hřiště.

Skandální chování Pilného nezasáhlo jen český fotbal, ale i ten Královéhradecký. Dvaačtyřicetiletý sudí totiž zastával v regionálním fotbale vysoké funkce, byl 
I. místopředsedou krajského fotbalového svazu a předsedou OFS v Trutnově.

„Omlouvám se všem, které jsem zklamal," napsal ve čtvrtek stručnou zprávu na svůj 
facebookový profil Pilný. 
Mezitím se video s jeho 
teatrálním výstupem stalo 
hitem internetu.

Vyřazen z listiny sudích

A ve čtvrtek přišel tvrdý trest ze strany Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR; Pilný i Jech byli okamžitě vyřazeni z listiny pro profesionální soutěže. Oba přijdou o licenci pro rozhodčí 
a jejich přestupek bude řešit disciplinární komise.

Mnozí Pilného alkoholovou eskapádu nechápou. 
Vždy vystupoval jako slušný 
a spolehlivý člověk.

„Beru to jako obrovskou ostudu, která se v žádném případě neměla na této úrovni stát. Vynesení trestu bylo plně v kompetenci Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR," uvedl včera Václav Andrejs, předseda Královéhradeckého krajského fotbalového svazu.

„Mrzí mě to i z pohledu toho, že se jedná o bezesporu schopného funkcionáře 
a tímhle excesem si vše pokazil," pokračoval Andrejs.

Pilný na krajském svazu zastával funkci I. místopředsedy. A pokračovat v ní nebude, jelikož mu zřejmě bude odebráno členství ve FAČR.

„Ve vztahu k nám je Marek Pilný svéprávná osoba 
a je pouze na jeho svědomí, jak se postaví ke své činnosti na regionální úrovni. Krajský svaz nedisponuje žádnými legislativními prostředky, kterými by mohl jeho působení ovlivnit," 
vysvětlil Václav Andrejs.

Pelta mluvil o doživotí

Za to šéf českého fotbalu Miroslav Pelta volil ostrá slova a odebrat členství ve FAČR navrhl. „Zažil jsem toho ve fotbale hodně, ale tohle překonalo všechno," rozčiloval se Pelta.

„Tito jednotlivci svým bezohledným chováním poškodili tisíce slušných hráčů, funkcionářů i rozhodčích. Oni nebyli podnapilí, oni byli opilí. Když jsem dnes (ve čtvrtek) předstoupil před rozhodčí, řekl jsem, že je škoda, že nemáme paragraf na trest smrti, ale jen doživotí. To znamená ztráta členství ve FAČR. To by měl být konec té akce," dodal pro ČTK rezolutně Pelta.

Úlet nechápou

Šokováni byli i na Trutnovsku. „Neumím si to vysvětlit," kroutil nevěřícně hlavou Jaroslav Havlina, 
místopředseda OFS Trutnov. „Vůbec o tom nechci mluvit, je to strašná ostuda pro celý OFS," dodal.

Pilný, který v nejvyšší soutěži působil od roku 2010 jako asistent a v této sezoně byl na lajně ve 
14 duelech, se od začátku utkání v Příbrami choval 
v roli čtvrtého sudího mezi střídačkami komicky. Sotva udržel rovnováhu, občas upadl a chvíli běhal s čárovým rozhodčím a napodoboval jeho pohyby. Už po deseti minutách ho pořadatelé museli násilím odvléct do budky u půlící čáry a tam ho hlídal bodyguard.

O poločasové přestávce Pilný odešel do kabin a už se nevrátil.

A bylo to nadobro. Na ligových trávnících už se 
coby rozhodčí neobjeví.

Decibely trapnosti. Kdy se český fotbal dočká revoluce?

Česká republika - Analýza Deníku: opilý rozhodčí je jen špičkou pyramidy, problém je v jejích vachrlatých základech. Najde fotbalové hnutí sílu 
je přestavět?

Miroslav Pelta měl kamennou tvář a padala 
z něj ostrá slova: „Tohle překonalo všechno, co jsem zažil." Šéf českého fotbalu před sálem plným novinářů promluvil 
o středečním skandálu 
v Příbrami. Pro připomenutí: čtvrtý rozhodčí Marek Pilný a brankový sudí Jiří Jech přišli na plac opilí.

Komise rozhodčích je škrtla z listiny profesionálních sudích. Oba navíc přijdou o licenci a půjdou na disciplinárku za znevážení fotbalu, mohli by přijít 
o členství ve fotbalové asociaci.

„Ti dva už pro nás neexistují," pravil Pelta.

Další čtyři (prý střízliví) sudí ze zápasu Příbrami se Slavií mají pozastavenou činnost do konce sezony a o tom, zda budou na listině pro příští sezonu, rozhodne nová komise rozhodčích.

Chystá se i jedna novinka: delegáti by u sebe mohli mít alkoholtestery, aby mohli v případě potřeby dát sudím dýchnout. „Ale nebude se to dělat plošně, to by bylo ponižující," řekl Pelta.

Ponižující byly už středeční scény. Pokud jste partii Příbram vs. Slavia neviděli, vězte, že Pilný se potácel, upadl a nakonec ho musel odvést statný bodyguard. A Jech? Ten močil za postranní čarou.

V přímém přenosu, chechtala se tomu celá země.

Fotbal sice není smrtelně vážná věc, ale 
v prvním plánu od něj čekáte něco jiného. Chcete-li se potrhat smíchy, místo české ligy si nejspíš pustíte grotesku s Chaplinem nebo Holzmannův skeč Včera, dnes a zítra.

Protože to Pelta ani šéf komise rozhodčích Miroslav Tulinger nevyslovili, musíme to udělat sami: opilá dvojice Pilný & Jech byla živým symbolem sezony ďábla. Trapnou tečkou, 
o kterou nikdo nestál.

Český fotbal se sice den před Aprílem zbavil nepopulární šéfky komise Dagmar Damkové, jež pracuje 
v mezinárodních strukturách, ale s jarním králem Tulingerem si moc nepomohl.

Nespletl se, kdo tipoval, že se po odchodu Damkové uvolní ruce mocnému místopředsedovi fotbalové asociace Romanu Berbrovi a jeho vliv na sudí ještě zesílí.

Brzy po Tulingerově nástupu sudí Paták ve Zlíně postrčil k vítězství pozdější mistry z Plzně, když přehlédl ruku jejího záložníka Petržely před vyrovnávacím gólem. „Nebyla to Patákova chyba, ze svého úhlu nemohl situaci dobře vidět," bránil ho Tulinger.

Nejen experti 
v anketě Deníku však namítali: „Rozhodčí se má pohybovat tak, aby mu nic neuniklo."

Přijmete-li trefnou metaforu bývalého reprezentanta Milana Baroše, jenž český fotbal přirovnal k žumpě, musíte si přiznat, že na jaře smrděla nejvýrazněji za poslední roky.

Nešlo jen o zápas Zlína 
s Plzní, mluvilo se i o kiksech sudích v zápasech Sparty, nejslavnější české fotbalové značky: neodpískaná ruka záložníka Váchy na brankové čáře, vymyšlená penalta v bláznivém závěru na Dukle…

Ve čtvrtek Pelta zopakoval, že Tulinger je jen dočasné řešení do konce sezony: „Musí přijít sametová revoluce, změny budou bolet. Já 
a kolegové makáme od rána do večera, naše nasazení nemá obdoby. Nenecháme si to zničit pár blázny."

Od Pelty to nejsou nová slova. Rád připomíná, že si odpracoval i svůj dávný výrok o cinklém jaru.

Mimochodem, jak silné slovo zůstane po „sametové revoluci" kmotrovi Berbrovi? „Že ovlivňuje rozhodčí? To jsou povídačky, třeba 
s aférou v Příbrami nemá nic společného."

Fotbal bude muset bojovat i jinde: právě se jedná 
o novém hlavním sponzorovi ligy, který jí dá jméno. A dá se předpokládat, že to nejsou Pelta a spol., nýbrž protistrana, kdo si v tenhle choulostivý čas může diktovat podmínky.

Na velkou revoluci si však bude muset Česko počkat déle, minimálně do volební valné hromady, kterou má fotbalová asociace po příští sezoně.

Martin Mls