Hodně rušná zima bude určitě v Roudnici. Fotbalisté místního Sokola totiž v I. A třídě figurují až na 11. místě a na předposlední Předměřice mají jen čtyřbodový náskok. Po desátém kole byl od týmu odvolán trenér Vladislav Koudelka, ale po skončení podzimu mu vedení klubu oznámilo, že ve funkci hlavního kouče bude v jarní části soutěže pokračovat. Proto následující rozhovor neodmítl, o problémech hovořil otevřeně.

Rozhovor

Vstup do sezony lze z pohledu vašeho mužstva označit za hororový, protože nejprve jste v Červeném Kostelci prohráli 1:6. Ale potom přišly výhry nad Předměřicemi 5:0 a v Doudlebách 6:0…
V letní přípravě jsme hráli ofenzivní fotbal a mysleli si, že v tom budeme pokračovat také v mistrovských zápasech. Do Červeného Kostelce jsme vzhledem k marodce odjeli v nekompletní sestavě a museli nám pomoci hráči z béčka. Soupeř měl větší touhu po vítězství, ale je třeba říci, že za stavu 1:0 jsme zahodili dvě velmi dobré příležitosti. Po druhé inkasované brance jsme hru ještě více otevřeli a Červený Kostelec nás hodně potrestal. V dalších dvou zápasech se nám herně i střelecky dařilo, kluci si začali více věřit a najednou jsme měli šest bodů.

Předpokládal jste, že tyto dvě výhry mužstvo nakopnou, a že vaše bodové konto se rozmnoží?
Víte dobře, že jsem zastáncem ofenzivního fotbalu. V Roudnici jsou hráči, kteří mají schopnosti tento herní styl praktikovat. Bohužel, když neproměníme vyložené šance, nemůžeme pomýšlet na bodový zisk. Kdybychom si příležitosti nevytvořili, tak nic neřeknu. Jenže my si jich na podzim vypracovali spoustu a nic z toho. Fotbal je o gólech a my jsme je prostě nedávali.

Mizerná přitom byla také defenzivní činnost mužstva…
Máte pravdu. Ale není to tím, že bychom hráli hurá systém, což znamená, že budeme jenom útočit. Kdepak. Branky jsme dostávali vesměs po našich individuálních chybách.

Neměl jste v některých duelech spíš vsadit na to, aby hráči zápas, jak se říká, spíše ubojovali a třeba získali pár bezbrankových remíz? Rozhodující jsou přece body.
Vím, co máte na mysli. Ať ten fotbal není ke koukání, jen ať jsou body. Jak se říká, po bitvě je každý generál. Přiznávám, že i já jsem v průběhu podzimu udělal spoustu chyb a poučil se z nich.

V čem?
Že budu lépe reagovat na určité fáze jednotlivých zápasů. Více se třeba zaměřím na defenzivní činnost, nebo přeskupím jednotlivé formace.

Po desátém kole jste byl od týmu odvolán. Co vám vedení klubu řeklo?
Po neuspokojivých výsledcích mi bylo řečeno, že by bylo potřeba udělat nějakou změnu. Víte, jak to ve fotbale chodí. Když se nedaří, odnese to vždycky trenér. Je to bohužel nejjednodušší cesta. V dnešní době nemůžete vyhodit pět šest hráčů, protože na náhradu nejsou finance. S vedením jsme se rozumně domluvili, že poslední tři podzimní kola u mužstva nebudu a tým převezme Robert Schmidt. Výbor chtěl dát mužstvu nový impulz a já to akceptoval.

Nový kouč získal s týmem šest bodů…
Že mužstvo převezme Robert, pro mne osobně bylo velkým překvapením. V Roudnici je devět měsíců a s trénováním nemá mnoho zkušeností. Ale jak se nakonec ukázalo, náročného úkolu se zhostil velice dobře a jsem rád, že po podzimu máme aspoň patnáct bodů.

Co jste po odvolání dělal vy?
Všechny zbývající podzimní zápasy jsem viděl a bez stresu jsem v klidu mohl sledovat výkony jednotlivých hráčů. Když si zpětně promítnu fotbalový podzim, tak jsem přesvědčen, že neuspokojivé výsledky jdou na vrub samotných fotbalistů. Ověřil jsem si, že když jste na střídačce, máte na zápas jiný pohled, než když sedíte na tribuně. Za mě byli kluci asi pod větším psychickým tlakem, ale s tím se musí umět vypořádat.

Fungoval trojúhelník výbor – trenér – hráči?
Hodně lidí mi třeba vyčítalo, že v tom či onom zápase jsem měl zvolit jinou sestavu, proč jsem dříve nestřídal a tak dál. Já si však stojím za svým. Udělal jsem to tak, jak to bylo. Za výsledky nesu odpovědnost já. Že do fotbalu mluví spousta lidí, a nejen v Roudnici, je běžná věc. Ale s tím se musím vyrovnat. Bylo mi jasné, že někteří hráči z béčka nemají na I. A třídu odpovídající herní kvalitu. Když k tomu připočtu různá zranění a omluvy hráčů z áčka, mnohdy jsem sestavu lepil za pochodu. Jenže i to patří k fotbalu a někteří lidé o těchto problémech ani nevědí.

Zima bude v Roudnici pořádně rušná, je to tak?
V tuhle chvíli je jasné, že nás čeká boj o záchranu. Věřím, že zimní příprava bude na odpovídající úrovni, a že hráči si uvědomí, o co jde. Vzpomeňte si, jak na tom před rokem byla Jaroměř. Po podzimu to byl jasný kandidát na sestup a jaro zvládla parádně. Věřím, že se něco podobného podaří i nám. Snad bude hráčský kádr doplněn o dva nebo tři kvalitní hráče, kteří by nám opravdu pomohli.

A jak to bude s vámi?
Výbor Sokola mi dal důvěru, a tak na jaře povedu mužstvo opět coby hlavní kouč. Robert Schmidt bude mým asistentem. Řeknu vám jedno: pro fotbal v Roudnici jsem toho za ta léta udělal dost. Bydlím tady a osud klubu mi v žádném případě není lhostejný. Kdyby tomu tak nebylo, třeba bych trénoval v jiném klubu, nebo se věnoval rodině a vnoučatům.

Máte už představu o tom, jak bude vypadat zimní příprava?
Od poloviny ledna budeme trénovat třikrát týdně, zúčastníme se zimního turnaje v Chudonicích. Znovu říkám: snad si kluci uvědomí, co nás na jaře čeká. Nerad bych zažil, aby na tréninky chodili jednou týdně, což je na I. A třídu hrozně málo a v zápasech se to projeví. Zázemí v Roudnici je na dobré úrovni a byla by strašná škoda, kdybychom se o záchranu klepali třeba až do posledního kola. Ale je to v samotných hráčích, jak k věcem přistoupí.

Jakou úroveň měla podzimní část soutěže?
Řadu let nebyla tak vyrovnaná, jako letos na podzim. Každý mohl porazit každého, v čemž je krása fotbalu. Jaro proto bude určitě hodně zajímavé.

Jan Skalička