Spadli na dno. Doslova. Po čtvrté porážce v řadě klesli fotbalisté Hradce Králové na poslední příčku Synot ligy. Zápas v Příbrami rozhodl  v 74. minutě po rohovém kopu kapverdský obránce Fernando Neves. „Votroci" mohli ztrátu ještě vymazat, ale ve dvou velkých šancích neuspěl Juraj Križko.

Poslední příčka v tabulce, mizerných šest bodů na kontě, čtyři vstřelené góly v deseti utkáních – „votroci" zabředli do hutné krize.

Po dalším nevydařeném mači u Litavky se černobílí příznivci dožadovali hlavy kouče Luboše Prokopce.

Co ten na to?

„Hráčům jsem říkal, že nikam utíkat nebudu. Nenechám se ani odradit patnácti opilci, kteří křičí 'Prokopec ven'," ostře pronesl dvaatřicetiletý trenér. „Mám chuť pokračovat dál. Pokud mi vedení řekne, že je třeba tomu dát nový impulz, každému podám ruku a budu to respektovat."

Sám zkouší tým probudit jak se dá. V sestavě učinil dvě výrazné změny. Místo nejistého gólmana Koubka poprvé postavil Kuciaka, ve středu pole dostal před Kotišem přednost důslednější Hable.

Předchozí tři vzájemné duely skončily bez branek a opatrný průběh mělo i sobotní utkání. Hradec jako by chtěl hned v úvodu zlomit více než šestnáctileté čekání na ligový gól v Příbrami, aktivita mu ale vydržela jen necelých deset minut, během nichž zahrozil po centru hlavičkující Plašil.

Pak začala přebírat iniciativu Příbram, vyloženou šanci si ale v první půli vytvořila jen jednu. Ve třinácté minutě po centru aktivního Susa zůstal na hranici malého vápna nepokrytý Fillo, hlavičkou však vůbec netrefil branku. Brzy po přestávce mohl poslat domácí do vedení nejlepší týmový střelec Řezníček, sám před Kuciakem ale neuspěl.

V 74. minutě už se Příbram dočkala. Na další roh si vyskočil Neves a se štěstím propasíroval míč za tyč do sítě. Radoval se z první trefy za Příbram. „Věděli jsme, že druhý poločas asi rozhodne jedna branka. Bohužel jsme nedokázali ustát sérii standardek a Neves ten zápas rozhodl," dodal kouč Hradce Prokopec, který litoval dvou velkých šancích Križka.

1. FK Příbram - FC Hradec Králové 1:0

Fakta – branka: 74. Neves. Rozhodčí: Franěk – Kubr, Fišer. ŽK: 0:2 (Mareš, Chleboun). Diváci: 2007. Poločas: 0:0.
1. FK Příbram: Boháč – Sus, Hájovský, Zápotočný, Neves – Hnaníček (90. Husár), Krameš (73. Deli) – Pilík, Fillo, Zeman (86. T. Krbeček) – Řezníček. Trenér: Tobiáš.
FC Hradec Králové: Kuciak – Holeš, Chleboun, Plašil, Mareš – Križko, Hable (78. Prokeš) – Štípek, A. Čermák (71. Kotiš), Halilovič – Shejbal (46. Dvořák). Trenér: Prokopec.

Hvězda zápasu

MARTIN FILLO, záložník Příbrami. Hradečtí ho museli považovat za zjevení. Pořád běhal, kličkoval, dostával se do šancí. Fotbal byl  v jeho podání tak krásně jednoduchý.

Moment zápasu

SPALOVAČ KRIŽKO. Za stavu 0:1 předvede Hradec rychlou akci jako z učebnice, na kolmici za obranu si naběhne záložník Križko, ale balon zbrkle napálí vedle. V další šanci selže znovu…

„Patnáct opilců mě vyhazovat nebude," vzkázal Prokopec

Luboš Prokopec.Příbram, Hradec Králové - Rodí se válka skalních fanoušků Hradce Králové s trenérem Lubošem Prokopcem? Po prohraném utkání v Příbrami první semínka nevraživosti vyklíčila.

Co se na stadionu u Litavky stalo?

Za stavu 0:1 začíná hrstka příznivců černobílých barev skandovat pokřik Prokopec ven a mladého kouče urážet. Ten si to na pozápasové tiskové konferenci nenechá líbit a po svém reaguje: „Kvůli patnácti opilcům, kteří křičí Prokopec ven, utíkat z boje nebudu. Měli by mít elementární slušnost, když už ne vůči mně, tak vůči hráčům."

Na sociálních sítích i fanouškovských stránkách je Prokopcův výrok „o patnácti opilcích" logicky hojně propíraný.

„Pane Prokopec v Hradci chodím na fotbal od roku 1967, jsem abstinent a přesto také křičím Prokopec ven," píše na webu podlizatky.cz přispěvatel pod přezdívkou anonym.

„Měl už dávno skončit. Nemá autoritu," píšou další. Najdou se však i tací, a není jich zrovna málo, kteří se Prokopce zastávají.

„Luboš si nezaslouží poslouchat od svých fans Prokopec ven. Měl by tým vést i do příštích dvou klíčových duelů," míní Blues.

O tom ale rozhodne v tomto týdnu vedení klubu.