Nevytvářel paniku po katastrofálním vstupu do přípravy, nechválí po zlepšených výkonech. Trenér druholigových fotbalistů Hradce Králové Bohuslav Pilný hodnotí dosavadní přípravu s nadhledem. Zároveň přiznává, že v otázce základní sestavy nemá vůbec jasno.

„Pořád ještě zbývají tři týdny do začátku soutěže," říká bývalý elitní ligový bek.

V prvních třech utkáních jste inkasovali 11 branek, v dalších šesti pouze 4. Máte už klidnější spaní?
Neřekl bych. Pořád nejsme v pozici, že bychom defenzivu neřešili. Naopak, pořád máme co odstraňovat. Obrannou fázi musíme a chceme ji řešit. 
Ze začátku přípravy to bylo 
o kvalitě soupeřů. Měli jsme mužstva z ligy, rozdíl tam byl vidět. Zprvu jsme také nekladli důraz na taktické věci, nyní se tomu věnujeme více a snad je to vidět. Je potřeba říct, že tři branky ze čtyřech v uplynulých šesti utkáních jsme inkasovali ze standardek. Tomu se musíme věnovat. Nemůžeme takto lacině dostávat branky.

Uklidnil defenzivu Pavel Krmaš?
Souhlasím. I přesto, že toho tolik neodehrál.

Jak na vás Krmaš působí?
Řekl bych, že se stále rozkoukává. Ještě má tréninkový deficit. Až se dotrénuje,  jeho vůdčí schopnosti vylezou víc na povrch.

Stihne největší letní posila 
začátek soutěže?
Bude to na hraně. Necháváme to částečně na něm. Pavel je natolik zkušený, že se umí připravit sám. Osobně si myslím, že na první zápas bude k dispozici.

Zatím to vypadá, že všech pět posil tvrdě útočí na základní sestavu. Kdo do ní má nejblíže?
Abych řekl pravdu, jednou je to lepší, podruhé horší. Někdo má do ní blíž, jiný tam nebude. Pro nás je zásadní, že všichni noví kluci pracují a do týmu zapadli.

Tak ještě jednou: kdo má do sestavy nejblíže?
Celkem se to dá vydedukovat z přípravných zápasů. Ale pořád zbývají ještě tři týdny do začátku soutěže.  V neděli nás čeká pohár s Trutnovem. Jednoznačně to pojmeme jako přípravu na soutěž.

V přípravě sází góly jak David Vaněček, tak především Jan Pázler. Padá do úvahy hra na dva útočníky?
(zamyslí se) Tuhle variantu nemáme moc vyzkoušenou. 
V systému s dvěma útočníky jsme hráli jen část jednoho zápasu. Musíme si citlivě vyhodnotit, jestli to nebude kontraproduktivní. Pokud by na hrotu byli oba dva, pak vypadne někdo ze středu. Čeká nás  hodně těžké rozhodování.

Do přípravy vtrhl jako uragán Jan Javůrek. Drží si stále vysoký výkonnostní standard?
On je zrovna jeden z hráčů, kteří jsou jednou dobří a podruhé horší. Zatím nemá vyrovnané výkony. U něj je vidět, že se hodně věcí snaží řešit fotbalově. Začal na kraji obrany, ale spíš s ním počítáme výš. Tam je silnější.

V Čáslavi nastoupil poprvé po vážném zranění gólman Jiří Lindr. Svěříte mu i přes prakticky nulovou zápasovou praxi post prvního brankáře?
Je to další poměrně citlivé téma. Hlavně nechceme nic uspěchat. Vzhledem k Lindrově věku a zkušenostem je pravděpodobné, že v průběhu sezony se do pozice prvního gólmana dostane.

Chápu to správně, že Radimu Ottmarovi se naskýtá v 31 letech životní šance?
Ano, to jste řekl přesně.

Fotbalovou národní ligu zahájíte až o týden později, v prvním kole máte volno. Berete to jako nepříjemnost?
Může se to tak zdát.  Na druhou stranu to víme dlouho dopředu. Po prvním kole budeme ztrácet na vítězné týmy tři body. Tak to je, nemá cenu se v tom babrat. Každý si to musí odstát. Třeba bude naší výhodou, že nevypadneme z rytmu. Soupeři se v rozjeté sezoně strašně špatně shánějí.

'Votroci' v přípravě
Fotbalová příprava: FC Hradec Králové - FK Čáslav.Hradec – Pardubice 2:3. Branky HK: Mareš, Chleboun
Hradec – Mladá Boleslav 0:5.
Hradec – Příbram 2:3.
Branky HK: vlastní, Vaněček
Hradec – Brno 1:0.
Branka HK: Pázler
Hradec – Brno 0:1.
Hradec – Olomouc 2:2.
Branky HK: Holeš, Vaněček
Hradec – Varnsdorf 4:0.
Branky HK: Pázler 2, Súkenník, Malinský
Hradec – Legnica (Polsko) 1:1.
Branka HK: Vaněček
Hradec – Čáslav 8:0.
Branky HK: Pázler 3, Vlkanova 2, Holeš, Schwarz, Petrus