Hradec Králové má tři velmi kvalitní útočníky a pro všechny případy ještě navrch Pavla Černého. Byl by hřích v nejvyšším fotbalovém patře takový potenciál nevyužít.

Čtyři střelci

V přípravě se za to nestyděli vzít. Osvědčený kanonýr Jan Pázler vstřelil tři branky. Novic Libor Žondra stejný počet.

Ladislav Martan, jenž přišel po zapeklitých licitacích s Varnsdorfem teprve nedávno, udeřil hned proti welšskému Newportu.

Zapomínat se nesmí ani na Pavla Černého, jehož nečekané vysunutí na hrot je libůstkou kouče Bohuslava Pilného. Takhle v postupové druholigové sezoně zaskočil nejednoho rivala. I Černý v přípravě věšel. Hned dvakrát.

„Všichni skvěle pracují," pochvaluje si hradecký lodivod.

V jeho hlase je vážně cítit spokojenost. Jak by ne. Když se v přípravě daří těm, kteří mají na trávníku v popisu práce sázení branek, má trenér hned lehčí spaní. Bezesné noci se blíží nule.

Ale ne všechno se Pilnému líbí. Co třeba? „Pázler by měl střílet víc gólů," vyhrkne.

„Některé situace neřešil dobře, ale na druhou stranu on je schopný dát gól z ničeho, což potvrdil proti Newportu, kdy skóroval ze své nejmenší šance," říká Pilný.

Pázler měl od poloviny loňského podzimu v útoku superpevnou pozici. Teď je vystaven psychickému testu. Na paty mu šlape kamarád ze Znojma – habán Libor Žondra. „Pázlík není hloupý, ví, že se na jeho postu zvýšila konkurence. Vnímá, že je tady Libor. Musí se s tím popasovat," tvrdí hradecký lodivod.

Příští týden na jednoho ukáže.

Buď půjde na plac osvědčený tahoun Pázler, nebo hromotluk Žondra, který se v závěru přípravného období rozehrál ke skvělým výkonům.

„Ze začátku jsme ho málo využívali. V poslední době jsme už byli schopní využít jeho předností, které jsou trochu jiné než u Pázlíka," svěřuje se Pilný.

Hradec hraje nejčastěji v rozestavení s jedním útočníkem na hrotu. Ortodoxně se preferuje systém 4-2-3-1. Ten se případně mění až v průběhu utkání. Všichni ofenzivní hráči se do sestavy nevejdou. Pilného čeká těžká volba. Otevírací utkání s Bohemians Praha se blíží. Zbývá už jen deset dní.

Kdo tedy? Pázler? Nebo Žondra?

„Pokud nebudou hrát oba, tak bude velký oříšek jednoho z nich vybrat. To přiznávám. Na verdikt máme ještě čas. Uvidíme v příštím týdnu," říká kouč „votroků".

Martan (asi) v základu

A jede se dál. Třetím do party je Ladislav Martan, jehož Hradec podepsal teprve před devíti dny.

Pilný o rychlonohého útočníka a střelce jedenácti druholigových branek Varnsdorfu v minulé sezoně tuze stál. V sestavě s ním nepočítá přímo na hrot, ale na kraj tříčlenné vysunuté záložní linie. Tam jsou rychlíci třeba.

„Brali jsme ho spíš na pozici záložníka, ale v hlavě máme také to, že přijdou zápasy, kdy soupeře přehrávat nebudeme a budeme čekat na brejky, tak v tu chvíli bychom využili jeho rychlosti," uvažuje Pilný a na otázku, jak blízko má Martan do základní sestavy bez přemýšlení vypálí – hodně blízko!

Speciální kategorie

Pak je tady ještě Pavel Černého, kterého Pilný předělal na univerzála, jež na trávníku zastane téměř jakoukoliv roli. Boj na hrotu nevyjímaje. „Pavel je taková naše speciální kategorie," směje se kouč. „Je využitelný všude. I s ním se musí počítat," dodává.

Sečteno, podtrženo. Hradec může v lize hodně zlobit. Oproti předešlým sezonám však s jedním podstatným rozdílem – už nemusí vítězit pouze týmovostí a stoprocentním dodržováním taktiky, ale může se spolehnout na útočné zabijáky.

Pázler, Žondra, Martan a případně i Černý vědí, jak dostat balon do soupeřovy sítě. Nauku ve střílení branek mají dokonale zmáknutou. Teď to „jen" potvrdit i v První fotbalové lize.

„To je právě ono. Je otázkou, zda se jim to povede. Víme, že v druhé lize opakovaně góly dávali a teď se uvidí, co s nimi udělá liga. Každopádně do nich vkládáme naději," říká Pilný.