Přibližně před rokem a půl vystoupil Miroslav Pelta, šéf českého fotbalu, na oslavě výročí založení hradeckého fotbalového klubu. Černobílému spolku bylo 110 let a boss prohlásil, že pomůže s výstavbou nové arény.

„Hradec do první ligy patří, ale potřebuje nový stadion," prohlásil Pelta.

Nebyla to jen slova, opravdu se rozjela akce, jež měla městu přinést velké peníze. Jenže ve středu byl Pelta zadržen a obviněn kvůli machinacím, jež se týkají státních dotací do sportu. Jde o obří aféru zasahující také do politiky.

Suma, která měla jít do stavby stadionu v Hradci z dotace, k níž Pelta pomohl, je podle informací Deníku 150 milionů korun. „Je to částka v řádu stamilionů," nebyl úplně konkrétní Jindřich Vedlich, náměstek primátora. „Bude to nakonec vycházet z celkových nákladů na stavbu," upřesnil generální ředitel klubu Richard Jukl.

Pelta je v otázce státních (a evropských) dotací protřelý hráč, pomohl například při rozsáhlé rekonstrukci stadionu ve Znojmě, kde se hraje druhá liga. Tam dokázal přinést 70 milionů.

Je proto logické, že na něj spoléhá i Hradec. „Nezakrývám, že se všechno může výrazně zkomplikovat," řekl Vedlich. „Ale my jsme dostali oficiální dotační titul a není důležité, jestli tam sedí pan Pelta nebo náměstkyně na ministerstvu školství," byl přesvědčen.

Zmíněnou náměstkyní je myšlena Simona Kratochvílová, která byla rovněž zadržena. Právě ona byla klíčovou personou při rozdělování státních dotací pro sport.

„Jednání nejsou navázaná na pana Peltu. Primátor Fink vedl rozhovory i s paní ministryní Valachovou," prozradil Jukl.

Až další dny - a týdny - ukáží, zda bude Pelta opravdu v problémech. Nyní je příliš málo jasného.

Prohlídka domu i zátah v České unii sportu
Jak to dopadne s kauzou dotací? Jisté je zatím jen to, že mezi obviněnými je vážně Miroslav Pelta. Policie vyšetřuje, co se ve fotbale dělo se státními penězi. Detektivové si dle informací Deníku přijeli také pro dokumenty přímo do jeho domu v Jablonci.
Zátah vyšetřovatelů probíhal i jinde. „V sídle České unie sportu zapečetili tři kanceláře. Naše hospodaření je bezproblémové," vzkázal místopředseda unie Marek Hájek.
Policisté ve čtvrtek zamířili rovněž na pražský magistrát (mezi středečními zadrženými byl i vlivný pražský politik a magistrátní zastupitel Karel Březina). „Stahují další data. Nesouvisí to s činností úřadu," uvedl mluvčí Vít Hofman.

Jak ovlivní kauza Pelta stavbu fotbalové arény?

Hradec Králové - Případ fotbalového bosse Miroslava Pelty, jenž byl obviněnz machinací se státními dotacemi do sportovního hnutí, může dopadnout i na Hradec Králové.

Pelta totiž stojí za tím, že by na stavbu nového stadionu v Hradci mělo připlout 150 milionů korun ze státního rozpočtu. Fotbalový bafuňář totiž slíbil už před rokem a půl, že pomůže s výstavbou arény.

„Jde o částku v řádu stamilionů," řekl Jindřich Vedlich, náměstek primátora. „Bude záležet na konečném rozpočtu," doplnil Richard Jukl, generální ředitel nyní prvoligového klubu.

Jenže nyní je tu problém. Pelta byl zadržen a obviněn. Hradeckého případu se jeho problém, podle všeho, netýká. Přesto – logicky – zavládla nejistota. „Mohly by se objevit kompliakce," připustil Vedlich. „Na druhou stranu dotace nijak není navázaná na osobu pana Pelty," podotkl Jukl.

Podle slov obou zasvěcených je nyní příliš brzy na závěrečné soudy. Záleží na tom, zda bude Pelta nakonec opravdu potahován, nebo, jestli jde o vysokou politickou hru.