V minulé sezoně skončili na prvním místě se ziskem 60 bodů za osmnáct výher, šest remíz a pouhé dvě porážky. JOSEF PETERA, manažer klubu a zároveň hráč A mužstva Nového Hradce, tak nemohl být v posezonním hodnocení jinak než spokojený.

Do jarní části jste vstupovali ze třetí pozice. Věřil jste, že se Nový Hradec dostane na první dvě postupové příčky?
Věřil jsem tomu jednoznačně. My jsme si před začátkem sezony dali cíl: postoupit do krajského přeboru a za tím jsme šli . Nakonec se nám to podařilo, když už pět kol před závěrem jsme měli jistotu postupu.

Nakonec jste celou soutěž vyhráli. Co rozhodovalo?
Rozhodlo asi to, že po pěti jarních kolech odpadlo Vrchlabí, mužstvo, které bylo po podzimní části na druhém místě. Rozhodla také kvalita našeho kádru, jež byla na vysoké úrovni.

Skutečně bylo mužstvo tolik silné? Pouhé dvě porážky hovoří za vše…
Je to tak, jak říkáte. Náš kádr byl opravdu velmi kvalitní a soutěží prošel, hlavně v jarní části, v podstatě hladce. Na jaře jsme všechna utkání až na remízu v Trutnově vyhráli.

Měli jste v průměru tři vstřelené branky na zápas. S takovým vědomím se hraje lépe, souhlasíte?
Po podzimu jsme věděli, že máme trochu problém v útočné fázi. Do jarní části jsme se dohodli s Týništěm na angažování hráče Matějuse, který útok zkvalitnil, a bylo vidět, že přišel.

Přáním klubu v zimní přestávce bylo, aby hráči předváděli útočný fotbal a přilákali více diváků. Dařilo se vám i v tomto směru?
Určitě, když vezmeme hlavně domácí utkání. Nicméně i v té době, kdy už bylo rozhodnuto o našem postupu, tak diváci chodili v hojném počtu, protože předváděný fotbal se jim líbil. Pokud dáte Vrchlabí pět gólů a ze stavu 0:2 to otočíte na 5:2, s Policí jsme prohrávali, otočili jsme to na 3:1, to se divákům samozřejmě líbí.

I když jste soutěž ovládli, dokázal byste najít soupeře, který váš tým nejvíce potrápil?
Na podzim jsme nesehráli úplně nejlepší utkání ve Vrchlabí, tam jsme prohráli 2:1. Samozřejmě v Polici to bylo vypjaté a vyhrocené utkání. V Polici se nevyhrává a hraje se tam hodně špatně. Vzhledem k tomu, že Police postoupila spolu s námi do krajského přeboru, tak si myslím, že i mužstva z této soutěže tam budou hrát těžké zápasy. Velmi dobré mužstvo má také Jaroměř.

V zimní přestávce přišli do týmu Matějus a Olšák z Týniště. Společně s Bittnarem byli určitě oporami týmu, hlavně co do produktivity…
Předně bych chtěl říci, že Olšák je náš hráč, vrátil se pouze z hostování v Týništi. Ten, vzhledem k tomu, že Samek hrál středního záložníka, byl postaven na post levého záložníka, který mu úplně neseděl. Ale Matějus s Bittnarem v útoku vytvořili výbornou dvojici, která ve spolupráci s celým mužstvem, v podstatě rozhodla o tom, že jsme postoupili. Moje zvláštní poděkování patří Jiřímu Šulcovi, který jako kapitán táhl mužstvo za postupem a svoji kapitánskou funkci v mužstvu zvládl na jedničku.

Ve fázích, kdy jste měli postup na dosah, došlo k překvapivé změně na trenérském postu. Mohl byste přiblížit, co k tomu vedlo?
Já bych tuto situaci už nechal stranou, napovídalo se toho moc a moc. Je to již za námi a já bych chtěl panu Chalupovi poděkovat za to, jakým způsobem mužstvo vedl, chtěl bych mu popřát hodně štěstí v Novém Bydžově u pana Blažeje, aby jeho angažmá co nejdéle vydrželo a ať se mu po sportovní stránce daří.

Po příchodu pana Fiedlera na trenérskou lavičku v průběhu jara se poněkud pozměnila sestava. Asi nejvýrazněji se to projevilo na brankářském postu. Nebál jste se, že by to týmu mohlo uškodit?
Mužstvo bylo tak rozjeté, že jestli byl v brance Petera, Lorenc nebo Hloušek, tak si myslím, že to zase takový vliv nemělo, protože jsme byli pár kol od postupu. Rozhodující zápas jsme hráli doma s Miletínem a zvládli jsme ho. Po tomto utkání jsme věděli, že nám chybějí čtyři body k postupu a ve zbývajících sedmi kolech to už nebyl žádný větší problém.

Stali jste se tedy vítězi I. A třídy a Nový Hradec se po pěti letech vrací do krajského přeboru. Co to pro vás znamená?
Znamená to určitou výzvu. Dokázali jsme postoupit a chtěli bychom hrát klidný střed tabulky. Rádi bychom se vyhnuli boji o záchranu. Pro klub to znamená, že práce musí pokračovat dál a musíme se snažit v krajském přeboru co nejlépe obstát.

Mohl byste přiblížit, jak probíhaly oslavy postupu?
Oslavy se konaly po posledním zápase proti Polici. Společně s diváky jsme měli několik sudů piva, opékaly se kýty, takže návštěva byla velká. Potom probíhaly oslavy na hřišti a částečně i ve městě.

Jak se těšíte na nadcházející pikantní souboje s hradeckou Olympií?
Těšíme se na ně. Víme, že Olympia má postupové ambice již několik let, ale my se ji budeme snažit potrápit. Máme ji doma v pátém kole, tak uvidíme, jak bude soutěž rozehraná. Ono však v podstavě nejde jen o derby s hradeckou Olympií. Budeme hrát derby s Černilovem, Lhotou pod Libčany, takže si myslím, že těch zápasů, které budou trochu vypjatější, bude víc. Je to jen dobře pro fotbal. Bude chodit více diváků a je potřeba se tím fotbalem bavit.

Souhlasíte s tím, že právě Olympia bude v příštím ročníku krajského přeboru největším favoritem?
Určitě. Já bych favority viděl v Olympii, myslím si, že velice dobré mužstvo bude mít Broumov, Jičín a zpátky do divize určitě bude chtít Trutnov.

Co bude základem úspěchu, aby hrál Nový Hradec ve vyšší soutěži důstojnou roli?
Především se budeme snažit vytvořit tým z mladých hráčů, doplněný o několik hráčů zkušených. Měla by nás zdobit bojovnost.

Mužstvo opustí několik hráčů. Myslíte, že takovou migraci tým ustojí?
Nebude to jednoduché, ale hráči, kteří přišli a ještě přijdou, mají zkušenosti jak z divize, tak z krajského přeboru. Je potřeba vytvořit spolehlivou partu a táhnout za jeden provaz.

S jakým umístěním byste byli coby nováčci spokojeni?
Jak jsem již uvedl, byli bychom rádi za klidný střed tabulky.

Kdo povede tým v nové sezoně v krajském přeboru?
V nadcházející sezoně povede mužstvo jako trenér Oldřich Bartek. Jsem velmi rád, že se pan Bartek ujal trenérského kormidla.

Letní přípravu jste již zahájili. Jak by měla komplexně probíhat?
Letní přípravu jsme zahájili 11. července. Probíhá asi jako všude jinde. Kondice, přípravná utkání a tréninky. Letní příprava je velmi krátká a vzhledem k tomu, že kádr se buduje doslova za pochodu, čeká na pořádný kus fotbalové práce.

Jak hodnotíte spolupráci s klubem FC Hradec Králové, jehož B tým hraje na vašem hřišti svá divizní utkání?
Myslím, že spolupráce je velmi dobrá.

Pavel Illich