Vítězství v Tipsport lize fotbalisté Hradce Králové neobhájili. Po dvou porážkách skončili už v základní skupině. Tu druhou jim v pátek připravil Varnsdorf (1:2).

„Pod tlakem dvou proher nebudu říkat, že je všechno špatně. To by bylo zběsilé hodnocení. Postupně půjdeme nahoru," je přesvědčený trenér Bohuslav Pilný.

Kádr zúžil o čtyři hráče. Na zkoušce neuspěli Makedonec Timov a obránce Prajza, testy sám ukončil Kopecký a  skončil  i Hable.

Problémem je ale vážné zranění defenzivní opory Tomáše Holeše, který s určitostí nestihne březnový začátek Fotbalové národní ligy.

Jak hodnotíte vystoupení mužstva v Tipsport lize?
Když vezmu, že jsme byli obhájci prvenství a ze tří zápasů dva prohráli, tak to nemohu hodnotit úspěšně. Na druhou stranu je to jen příprava, nechci z toho vyvozovat velké závěry, ale odkrylo nám to určité věci.

Na závěr jste nestačili na Varnsdorf. Rehabilitace za debakl s Mladou Boleslavi se minimálně z hlediska výsledku nepovedla.
Přesně. Pojali jsme to jako rehabilitaci, ale v první půlce jsme byli hrozně nepřesní. Soupeř oplýval přímočarostí a rychlostí. Vytvořil si dost šancí a buď je neproměnil nebo ho vychytal Jiří Lindr. Druhá polovina už byla z naší strany povedenější, ale paradoxně jsme ji prohráli. Už to bylo o kvalitě, dostávali jsme se do šancí, ale i tak jsme na můj vkus poztráceli dost míčů.

Máte tedy na čem pracovat?
Bezpochyby. Pod tlakem dvou proher nebudu říkat, že je všechno špatně. To by bylo zběsilé hodnocení. Do soutěže je hrozně daleko. Zhruba měsíc a tři čtvrtě. Dál pojedeme s kádrem, který se trochu zúží. Jsem přesvědčený, že postupně půjdeme nahoru.

S kým už nepočítáte?
Skončil Makedonec Timov, dále Jan Hable, Lukáš Kopecký a Jakub Prajza.

Proč Hable?
U nás mu skončila smlouva, ale přesto jsme ho chtěli vidět v přípravě. Na jeho postu defenzivního záložníka je velká konkurence, moc šancí by asi nedostal. Honza si bude hledat nové angažmá.

Končí také dva testovaní hráči. Nepřesvědčili vás?
Lukáš Kopecký to vyhodnotil tak, že zkoušku sám ukončil. Ještě jsme chtěli, aby s námi odjel na soustředění do Ústí nad Orlicí, ale asi toho na něj bylo hodně. Oznámil nám, že na to nemá a končí. Podle mě to ale tak jednoznačné nebylo. Ctím však jeho rozhodnutí.

Co Jakub Prajza? V zápase proti Pardubicím si nevedl zle…
To máte pravdu, ale to byl zápas, kdy se dařilo všem. Pak nás už tolik nezaujal. Dál s námi pokračovat nebude.

Co zamýšlíte s Pavlem Černým. V Tipsport lize se objevoval na hrotu útoku. Svede boj o post hrotového hráče s Janem Pázlerem?
Tak bych to neviděl. O Pavlovi víme, že je schopný hrát v prostředku. Pro nás je do útoku jakousi alternativou. V druhém poločase zápasu s Varnsdorfem hrál pod Pázlerem. Chtěli jsme vidět, jak to bude vypadat. Každopádně máme zájem o příchod jednoho útočníka.

Na podzim jste ve Fotbalové národní líze inkasovali pouze devět branek. Ve třech přípravných zápasech už jedenáct. Je to pro vás varování?
Určitým způsobem ano, ale stále jsme v začátku přípravy. Extrém byla Mladá Boleslav, sedm branek nemůžeme dostat. Až se bude blížit začátek soutěže, budeme na obranu mnohem přísnější. Strach z toho nemám. I v létě jsme v přípravě dostávali hodně gólů a nakonec ligu zvládli bez většího počtu inkasovaných branek.

Hned po utkání s Varnsdorfem jste odjeli na soustředění. Co jste si na hráče připravili?
Hlavní náplní bude kondiční složka. Bude to náročnější. I proto jsme v tomto týdnu nechtěli žádný přípravný zápas. Hráči si „zobnou".

Všichni?
Bohužel ne. Nejede s námi Tomáš Holeš. Původně se mělo jednat o lehké zranění, ale nakonec se z toho vyklubala únavová zlomenina. Začátek soutěže asi s jistotou nestihne.

Je to velká rána do vašich plánů? Holeš hrál na podzim fantasticky.
Máme tady Marka Krátkého. Nikoho už shánět nebudeme.  Můžeme si tam pomoct Plašilem, popřípadě Malinským. Jinak ostatní hráči podstoupí na soustředění plnou zátěž. Jen Bederka bude mít speciální program.

Hradec Králové - Varnsdorf 1:2
Fakta – branky: 69. Zorvan – 55. Daníček, 73. Neuberg. Rozhodčí: Klupák – Krupka, Míč. Poločas: 0:0.
FC Hradec Králové: Lindr (46. Stejskal) – Krátký, Krmaš (46. Plašil), Chleboun (46. Nosek), Mareš (46. Prajza)– Janoušek (46. Vobejda), Schwarz – Javůrek (46. Shejbal), Zorvan, Súkeník (46. Pázler) – Černý. Trenéři: Pilný a Frimmel.
FK Varnsdorf: Porcal – Tvaroha, Filip, Neuberg, Yakovlew – Zbrožek (54. Houser) – Martan (89. Česlák), Daníšek (83. Pekař), Mehanovič, Knejzlík – Halbich. Trenér: Veselý.