Sedmadvacetiletý odchovanec hradeckých „votroků“ se vrátil do města pod Bílou věží s titulem rakouského mistra a blonďatým přelivem na hlavě. „Nejde o novou image. Zkusil jsem něco udělat s vlasy. Co tomu říkala manželka? Byla v pohodě. Docela se jí to líbilo,“ smál se tvořivý záložník, odpočatý z dovolené v Turecku.

Jakmile se dozvěděl, že se utkání chystá, potvrdil svou účast. Nepřijel s prázdnou. Do dražby věnoval dres mistrovského týmu SV Red Bull Salcburk s podpisy trenérského dua Giovanne Trappatoniho a Lothara Matthäuse. Na trávníku důvěrně známého hřiště v Háječku se stejně jako jeho spoluhráč Vratislav Lokvenc blýskl hattrickem a sklidil potlesk fotbalových příznivců.


Co se vám vybaví, když se vysloví jméno Karel Urbánek?

Důrazný obránce a dříč.


V jednom týmu jste se však s ním nesetkal, že?

To ne. Míjeli jsme se na Všesportovním stadionu. Já byl v té době ještě v dorostu. Vzpomínky na něho mám spojené s vítězstvím v Poháru ČMFS.


Máte za sebou úspěšnou sezonu, korunovanou svým prvním mistrovským titulem. Jste spokojen?
Určitě. Podzim však nevyšel podle představ. Začátek byl hodně těžký, moc jsem nehrál a více šancí jsem dostal až ke konci. S jarní částí sezony jsem maximálně spokojený. Odehrál jsem všechny zápasy v základní sestavě, jen dvakrát jsem zůstal na lavičce.


Čím to bylo, že jste si získal důvěru trenérů?

Nevím. Hrál jsem pořád stejně. Dostal jsem šanci, a tu jsem využil. Vstřelil jsem několik gólů a přidal asistence.


V klubu vedle vás působí Vratislav Lokvenc a Patrik Ježek. Na jaře jste dostávali více příležitostí. Projevila se česká spolupráce?

Bylo to tím, že se zranil Zickler i druhý útočník. Za této situace jsme hráli všichni. Prakticky veškeré naše góly jsme zařídili my.


Byli trenéři s vašimi výkony spokojeni?

Snad ano, když jsem pravidelně hrál. Konkurence je tam velká. Klub dostal pět milionů eur na letní posily, tak uvidíme koho přivedou. Hledají náhradu za stopera Linkeho, kterému neprodloužili smlouvu a zřejmě nějakého špílmachra a útočníka. Uvidíme, koho potkám v kabině 11. června, kdy začínáme letní přípravu. Mám smlouvu ještě na dva roky. O změně neuvažuji, jsem spokojen. Uvidím za rok.


Co reprezentace? Pozvánka na Wales nepřišla. Cítíte zklamání?

Při utkání v Innsbrucku mě sledoval pan Jirka. Sice jsem vstřelil gól, ale v devadesáté minutě jsem se zranil, a musel vynechat poslední zápas s Rapidem. Měl jsem nařízený desetidenní klid. To k tomu možná přispělo. Nevím ale, jestli bych v nominaci za normálních okolností byl …


Jistě jste sledoval snažení Slavie v lize. Skončila opět druhá…

Sledoval, sledoval… Je to škoda. Kluci to měli fantasticky rozjeté, bohužel se jim to trochu zadrhlo. Samozřejmě jsem se zajímal i o Hradec. Na jaře kluci předvádějí dobrý fotbal. Uvidíme, jak to bude příští sezonu. Mohli by se pokusit o postup. Myslím si, že hlavní by bylo konečně postavit nový stadion.


Co říkáte odchodu Hableho do Florentiny?

Určitě se jedná o povedený přestup. Padesát milionů je padesát milionů. Doufejme, že budou dobře použity a Hradec Králové se opět objeví v první lize. Město i celé východní Čechy by nejvyšší soutěž potřebovaly. Fanoušci by na první ligu určitě chodili v hojnějším počtu než nyní.