Měl by se vznášet v oblacích, vždyt kope za Red Bull (a ten jak známo dává křídla) Salcburk, přední tým rakouské fotbalové ligy. Hradecký odchovanec KAREL PITÁK však mnoho důvodů k jásotu nemá. V závěru podzimní části se na hřiště dostával pouze na pár minut a Deníku mimo jiné prozradil, že po sezoně uvažuje o přestupu, přestože mu kontrakt se současným klubem vyprší až v létě 2009.

Přestože máte po podzimu stejný počet bodů jako vedoucí Sturm Graz nemůžete být coby obhájci titulu úplně spokojeni. Mrzet musí především nešťastné vyřazení z předkola Ligy mistrů…
Je to tak. K tomu, abychom proklouzli do hlavní soutěže, nám chyběly tři minuty. Doma jsme Šachťor Doněck porazili 1:0, na jeho hřišti jsme brzy vedli, ale nakonec prohráli 3:1. Následně jsme vypadli i z Poháru UEFA s AEK Atény. Tyto nezdary se pak zákonitě promítly do výkonů v lize. Prakticky měsíc jsme se z toho oklepávali. Poslední zápasy jsme však naštěstí zvládli, takže jsme se alespoň dotáhli na čelo tabulky. Celkově se ale dá říci, že to nebyl příliš povedený půlrok.
Až do svého zranění v přátelském utkání Rakousko – Česko jste pravidelně nastupoval v základní sestavě. Poté jste měsíc laboroval se zraněním a trenér Trappatoni vás po návratu posadil na lavičku. Vysvětlil vám důvody?
Ne, to on nedělá. V Salcburku je řada reprezentantů, konkurence tudíž obrovská. Samozřejmě mě štve, že jsem poté už jenom střídal a na hřiště se vždy podíval jen na pár minut.
Neuvažujete o změně působiště?
Zatím to není aktuální. Nedávno jsem měl schůzku se svým manažerem, panem Paskou, který mi určité možnosti nastínil. Pokud bych ale odešel, bylo by to až v létě. Sezona končí kvůli mistrovství Evropy už v dubnu, to se dá vydržet.
Kam by vás to táhlo nejvíce?
Rád bych do bundesligy. Německy se už dobře domluvím, takže by odpadl problém s jazykem.
Zpátky k Salcburku. Na domácím hřišti jste téměř neporazitelní, venku jste však z dvanácti utkání vyhráli pouze jediné. Čím to?
Trenér sází na hru s dvěma defenzivními záložníky, což nás hlavně na hřištích soupeřů brzdí. Třeba na Rapidu jsme nastoupili jenom s jedním, vyhráli jsme a hlavně předvedli nejlepší výkon za dobu, co jsem v Salcburku. Je škoda, že v podobném rozestavení nehrajeme častěji. Bodů bychom měli rozhodně víc, o tom jsem přesvědčen.
Je Trappatoniho pozice pevná?
Majitel je rád, že má v klubu kouče slavného jména. Fotbal ho zase až tolik nebere.
Jak náročné jsou tréninky pod italským stratégem?
Fyzicky moc ne, jsou spíše taktického rázu.
Je na vás vyvíjen tlak kvůli obhajobě mistrovského titulu?
Je naší povinností ligu vyhrát. Na rakouské poměry máme silné mužstvo, které ani jiný cíl mít nemůže.
Koho považujete za největšího konkurenta?
Jednoznačně vídeňské týmy – Austrii a Rapid. Na podzim hrál ale nejlepší fotbal Sturm Graz.
Salcburk má hřiště s umělým povrchem. I tento fakt se jistě promítá do výsledků…
Samozřejmě. Soupeři nejsou na umělou trávu příliš zvyklí, zatímco my na ní trénujeme celý týden. V jisté nevýhodě jsme ale i my, přeorientovat se na přírodní trávník také není jednoduché.
Umělé trávníky se dostávají do módy, začíná na nich hrát stále více mužstev. Co o tom soudíte?
Myslím, že to není moc dobré. Podobá se to halovému fotbalu, hráči jsou opatrnější a riziko zranění vyšší.
Coby člen širšího reprezentačního kádru jste určitě pečlivě sledoval spanilou jízdu českého týmu podzimní částí evropské kvalifikace …
Kluci to zvládli parádně. Skvěle zahráli především v Německu. I na šampionátu by se dal udělat velký úspěch. Skupina je hratelná, dojít by se dalo daleko.
Je Rakousko pořadatelsky patřičně připraveno na vrcholnou fotbalovou akci?
Šampionátem to tam hodně žije. Je to cítit i v Salcburku, kde se budou hrát tři zápasy. Zázemí pro fotbal je v Rakousku celkově na vynikající úrovni.
Může domácí tým překvapit?
Nemyslím si to. Za prvé mají těžkou skupinu, za druhé se jim dlouhodobě výsledkově nedaří. I lidé v Rakousku si už z hráčů dělají srandu, že nejsou za celý rok schopni vyhrát jediný zápas. Pozice národního mužstva v očích fanoušků není vůbec dobrá.
Jak vidíte své šance probojovat se do kádru na ME?
V první řadě musím hrát pravidelně. Ale reálně to moc nevidím. V Salcburku je to dost složité. Je nás devět záložníků a většina reprezentuje. Bude těžké se dostat zpátky do základní sestavy.

VIZITKA


Karel Piták
Narozen: 28. ledna 1980
Stav: ženatý, manželka Dominika, synové Eliáš a Denis
Předcházející kluby: Hradec Králové, Slavia Praha
Počet startů v české lize, góly: 159/36
Počet startů v rakouské lize, góly: 41/8
Počet startů za českou reprezentaci: 3
. . .