Ostrý start. Těžký soupeř. Je to tak. Fotbalový Hradec vstoupí v pátek od 17 hodin do jarní části druhé ligy střetem s Českými Budějovicemi, jedním z hlavních adeptů na postup do nejvyšší soutěž.

Ale pozor! Ani Votroci stále nezahazují ambice, chtějí se poprat o návrat mezi elitu. Desáté místo po podzimu je hrozivé, na druhou stranu osmibodová ztráta na postupová místa není nepřekonatelná.

„Tým je v pohodě. Příprava nebyla špatná, ale nepřeceňujeme ji,“ řekl trenér Karel Havlíček. „Jsme v očekávání, že se zlepšíme a půjdeme tabulkou směrem nahoru. Dlužíme to Hradci i celému regionu,“ prohlásil.

Připravenost jeho mančaftu není jedinou zásadní otázkou před prvním zápasem. Druhou je kvalita hřiště na stadionu v Malšovicích. Minulý týden už bylo kvůli počasí odložené prakticky celé kolo FNL (hrál se jen jeden zápas) a počasí na začátku tohoto týdne nebylo zrovna přívětivé.

Výkonný ředitel fotbalového klubu FC Hradec Králové Jiří Sabou.
Jukl se stáhne, řízení jde za mnou, říká Sabou

Přesto je trávník v dobrém stavu. Včera odpoledne bylo jasné: Hrát se bude. „Proběhla kontrola. Hřiště je připravené,“ řekl tiskový mluvčí klubu Milan Šedivý. „Už to chceme odšpuntovat. Terénu se musíme přizpůsobit, bude to pro oba týmy stejné,“ upozornil trenér.

Hradec měl ostatně vstoupit do jara již dvakrát. Vedle derby v Pardubicích, jež se mělo hrát minulou sobotu, však bylo odloženo i čvtrfinále domácího poháru. V něm Votroci přivítají Zlín – nakonec přiští středu.

Předtím je však čekají Budějovice. „Bude to velice těžký začátek. Dynamo je velký aspirant na postup. S námi odehráli na podzim vynikající utkání,“ připomněl Havlíček prohru 1:4. „Neměli jsme moc velkou šanci. Dostali jsme facku,“ uznal. „Teď ještě posílili, takže nás nečeká lehký soupeř. Což je pro nás lepší,“ pronesl. Jihočeši získali útočníka Lazara Sajčiče, do zálohy šikovného Filipa Haška, který Hradec trápil na podzim v dresu Vlašimi, a do obrany zkušeného Milana Nitrianského.

„Náš stadion berme jako realitu. Ale udělejme z něj opravdu domácí stánek,“ vyzval kouč fanoušky.

Zimní příprava fotbalistů FC Hradec Králové.
Kouč Havlíček byl v ohrožení. Místo vyhazovu přišla čistka v týmu