Český reprezentant se do Černíkovic, kde s fotbalem v pěti letech začínal, vždy bude vracet rád.

Kdo vás v souvislosti s připravovanou exhibicí jako první oslovil?
„O chystané akci mi řekl taťka. Hned jsem se snažil sehnat někoho, kdo by na černíkovické hřiště přilákal fotbalové fanoušky. Jsem moc rád, že Honza Koller moji nabídku přijal. Je jednou z největších osobností českého fotbalu. Jsem mu za jeho návštěvu na Rychnovsku velmi vděčný.


Musel jste ho hodně dlouho přemlouvat?
Měl jsem štěstí, že zrovna tenhle víkend měl v kalendáři volný. Vyšlo to perfektně.

Nelákal jste ho mimo jiné na koncert Kabátů, který společně s kamarády navštívil, nebo to byla jen souhra náhod?
To, že zrovna v předvečer černíkovické akce Kabát hrál v Hradci Králové, byla skutečně náhoda. Měl štěstí.


V Černíkovicích jste si po delší době zahrál s jedním ze dvou bratrů a otcem. Vzpomenete si ještě na poslední společný start?
Na přelomu června a července jsme tradičně jezdili hrát turnaj Vršovan Cup do Voděrad, takže naposledy před rokem. Ale tam se hraje malý fotbal. Kdy jsme se naposledy sešli na velkém hřišti si snad ani nevzpomenu.


Jak jste hodnotil výkon svého otce v exhibičním zápase?
Myslím si, že rozhodně nezklamal. Ve středu hřiště odvedl poctivou fotbalovou práci. Rezervy měl v koncovce. Ocitl se ve dvou šancích, škoda, že neskóroval.

 

Musel na černíkovický zápas speciálně potrénovat?
On ani trénovat nemusí. Pravidelně hraje tenis a občas fotbal. Je v dobré kondici.


Černíkovickou obranu vyztužil váš bratr Jan, který si na fotbalový chlebíček vydělává v divizním Týništi, takže z fotbalového klanu Plašilů chyběl pouze Marek…
Bohužel. Z královéhradeckého druholigového klubu momentálně hostuje v Chebu, který ve stejný den hostil béčko pražské Slavie.


Dokážete si v paměti vybavit něco z doby vašich prvních fotbalových krůčků v Černíkovicích?
Mým první trenérem byl pan Dušek, který je nyní černíkovickým starostou, a má velkou zásluhu na uspořádání fotbalové exhibice. Základy fotbalové techniky mě učil společně s koučem Hanušem, kterému nikdo jinak neřekl než Hanoušek. Bohužel už není mezi námi.


Z Černíkovic jste tehdy zamířil přímo do Hradce Králové?
Ne. Nejprve jsem šel do Rychnova, ale tam jsem vydržel jen necelou sezonu. Do Hradce jsem zamířil v jedenácti letech.


Kde si vás vyhlídlo Monako?
V dorostenecké reprezentaci. Odešel jsem do Francie v roce 2001 po finálovém turnaji mistrovství Evropy šestnáctiletých, který se hrál u nás na Moravě.
V černíkovickém dresu při exhibici upoutal pozornost svými technickými dovednostmi hráč s dlouhými černými vlasy a čelenkou…
To byl kamarád Aleš Majer. Spřátelili jsme se právě na Euru šestnáctek. Během finálového turnaje jsme spolu sdíleli pokoj. Hrával za pražskou Spartu, pak přestoupil do Blšan. Momentálně hostuje v Rakousku.