Případný sestup do druhé ligy se dotkne každého člena klubu, předpovídal v nedávném otevřeném rozhovoru pro Deník generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl.

Kosa padla na kámen.

„Votroci" opravdu sestoupili a první opatření jsou tady. Hráčům zchudne výplata o 15 procent, klubovým zaměstnancům o deset!

„Navíc dojde k pročištění kádru. Někteří hráči skončí, a to i ti, kteří jsou pod smlouvami," tvrdí Jukl.

K výrazné reorganizaci dojde i v samotné hierarchii klubu. Vláda jednoho muže končí. „Radikálněji rozdělíme kompetence za sportovní úsek, obchodní úsek a vedení společnosti. Nechci, aby všechno padalo na moji hlavu," říká šéf fotbalového Hradce Králové.

Už je to téměř čtrnáct dní od chvíle, kdy víte, že jste spadli z první ligy. Drží se vás stále splín?
To jen tak nezmizí. Stín z nepovedené sezony se ještě nějakou chvíli za námi táhnout bude. Ale už po zápase na Slavii jsme se začali systematicky připravovat na druhou ligu. Víte ale co mě nyní tíží nejvíc?

Povídejte.
Poslední zápas s Plzní a chování našich fanoušků.

Byl exces s dýmovnicemi, kvůli kterým se utkání muselo na několik minut přerušit, ranou pod pás?
Nechci všechny z kotle házet do jednoho pytle. Vím, že to bylo pouze dílo jednotlivců. Ale štve mě, že bylo zneužito naší benevolence, kdy jsme v minulosti povolili ve velmi omezené míře pyrotechniku. Byli jsme i benevolentní v tom, že pořadatelská služba nebude zasahovat. I toho bylo zneužito.

Jak je možné, že se tolik dýmovnic a pyrotechniky dostane do hlediště? Neselhala v tomto pořadatelská služba?
Momentálně si to vyhodnocujeme. Nevěřím tomu, že se to proneslo přes bránu, ale bohužel ten areál je tak velký, že se dá spousta věcí přehodit přes plot nebo propašovat jinak. Bohužel náš stadion k tomu přímo vybízí.

Fanoušci vám vyčítají, že jste stadion poskytli Plzni pro oslavy a nemohou se s tím smířit. V různých internetových diskusích do vás dost šijí, spousta z nich si žádá vaši hlavu. Víte o tom?
(pokyvuje) Samozřejmě se to ke mně doneslo. Každý má na názor právo.

Jak se budete hájit?
99, 9 procent fanoušků nevědělo, že před zápasem s Plzní zazněl z FAČR požadavek striktně oddělit sektory hostů a našich fanoušků. Po zkušenostech z finále Poháru České pošty v Chomutově to jinak nešlo. Nám se to také extra nelíbilo, ale prostě jsme to museli udělat. Většina našich fandů chodí na západní tribunu, nebo na montovanou. Tak jsme Plzni dali k dispozici východní část stadionu.

Velké výhrady byly také kvůli vstupnému, jehož cena povyskočila z klasických 100 korun na 150.
Představenstvem byla schválená riziková utkání a to s Plzní bylo mezi nimi. Navíc jsem nechtěl pustit „zadarmo" dva tisíce plzeňských fanoušků, aby tady slavili titul. Vzhledem k tomu, že FAČR nařizuje stejnou cenu vstupenek pro všechny, nešlo to jinak. Kdyby fanoušci měli všechny tyto informace, reakce by byla jiná.

Příznivci vám dávají „sežrat" i sestup. Přiznáváte na pádu do druhé ligy svůj podíl?
Jistě. Nezříkám se toho, stejně jako nikdo z klubu. Na podzim jsme všichni plesali, ovšem jaro se nám nevydařilo. Osobně si z toho beru velké ponaučení.

Jaké?
Fotbalový klub nelze řídit tak, jak jsme to doposud dělali.

A to jak?
Že téměř jeden člověk bude řídit ekonomiku, starat se o peníze, pracovat s mládeží a dělat sportovní úsek dospělých. Od příští sezony to bude jinak.

Rozdělíte tedy kompetence mezi více spolupracovníků?
Přesně tak. Nechci, aby všechno padalo na moji hlavu. Radikálněji rozdělíme kompetence za sportovní úsek, obchodní úsek a vedení společnosti.

Ještě před tím, než bylo jasné, že Hradec spadne, jste mi říkal, že případný sestup se dotkne každého člověka v klubu. Můžete být konkrétnější?
Dojde k pročištění kádru. Někteří hráči skončí, a to i ti, kteří jsou pod smlouvami. Navíc dojde k plošnému snížení platů hráčů o patnáct procent a u zaměstnanců o deset procent.

Jakou máte zpětnou vazbu od hráčů? Budou tady chtít všichni, se kterými počítáte, zůstat?
Už jsem jednal s hráči z Bosny a oni chtějí hrát první ligu. Pokud za ně někdo zaplatí, asi těžko je budeme držet.

Ale v klubu mají všichni tři (Harba, Halilovič, Zec) platné smlouvy, navíc na hradecké poměry stáli dost peněz.
To máte pravdu, ale já tady nebudu nikoho držet násilím. Fotbalistů je celá řada, ovšem má to jedno velké ALE: Pokud budou chtít odejít, tak jedině za peníze, za které jsme je koupili.

Je to vůbec reálné? Kdo zaplatí miliony za hráče, kteří se na jaře vůbec neprosadili.
Oni tvrdí, že jejich manažer to umí zařídit. Nechávám to na nich. Vědí, za jakých podmínek mohou odejít. Uvidíme, co nám řeknou na začátku přípravy.

Neukazuje to na jejich poněkud pokřivený charakter? Vždyť pod sestup se podepsali a dá se říct, že Harba s Halilovičem velmi výrazně…
Velmi mě jejich postoj zklamal. Mám rád lidi, kteří si jsou svojí chyby vědomi a chtějí ji napravit. Tohle je pro mě útěk z boje. Třeba Hochmeister mi řekl, že i když mu u nás končí smlouva, že by chtěl zůstat, protože cítí díl viny. Tomu říkám správný charakter.

Fanoušci si žádají ihned postup, v podobném duchu se vyjádřil i Luboš Prokopec. Co na to představenstvo?
Sestavíme takové mužstvo, abychom hráli o co nejvyšší příčky.

To je dost vyhýbavá odpověď.
Víme, co je druhá liga zač. Chceme připravit běhavé dynamické a odolné mužstvo, abychom uspěli. Ale v tuhle chvíli nebudu do světa vykřikovat, že nic než postup nás nezajímá.

V druhé lize ale není o co stát. Sami to z vlastní zkušenosti moc dobře víte.
Jasně. Ale přece to neznamená, že když se to nepovede, že tady spadne meteorit a bude konec světa.

To jistě ne. Ale co když se to povede a postoupíte. Kde budete hrát? Na Všesportovní stadion máte výjimku ještě jednu sezonu.
Výjimky neexistují, my máme povolení startu do příští sezony a pak se bude řešit co dál. Vidíme třeba na příkladu Znojma, že pravidla se mění také ze dne na den, ale na to nemůžeme spoléhat. Pro nás je klíčové vědět, jak to bude se zahájením výstavby nového stadionu a s jeho etapizací. V tuhle chvíli to nevíme, proto nemůžu říkat, jak to bude.

Určitě o tom ale dopředu přemýšlíte. Jaké varianty přicházejí v úvahu?
Mám ze sebou několik návštěv stadionů v našem regionu a žádný nevyhovuje požadavkům pro první ligu. Nejblíže je Mladá Boleslav a potom Jablonec. V úvahu nepřichází Bavlna, Třebechovice, Lázně Bohdaneč ani Pardubice.