Aktuálně jim patří sedmá příčka, ale na třetí Jaroměř ztrácejí pouhé čtyři body. Potěšitelné je, že na jaře už slávisté budou hrát své domácí zápasy ve zrekonstruovaném areálu v Orlické Kotlině. Kouč Josef Pleskot hodnotil první část optimisticky, přestože doufal, že jeho svěřenci získají alespoň o tři body víc.

Josef Pleskot.Před podzimním výkopem jste řekl, že chcete mít dvaadvacet bodů. Po podzimu máte o tři víc. Takže vládne spokojenost?
Dá se říci, že ano. V předešlých dvou sezonách jsme jich vybojovali čtyřiadvacet, respektive dvaadvacet. Teď  jich máme pětadvacet, a tak přes zimní přestávku můžeme být v relativním klidu.

V prvním kole jste prohráli v derby na Olympii vysoko 2:6, ale díky chybnému střídání domácích jste vyhráli 3:0 kontumačně. To bylo určitě velké povzbuzení do dalších bojů…
Byla to nešťastná administrativní chyba, kterou nikomu nepřeji. Body, které nám, jak se říká, spadly do klína, pro nás byly velkým povzbuzením. Nicméně po kvalitní letní přípravě bylo naše mužstvo na Olympii odhodlané uspět a odvézt si z Kuklen alespoň bod. Ale byli to domácí, kteří na nás doslova vlétli a poločas vyhráli 4:0. Po pauze jsme sice snížili na 2:4, ale v závěru ještě dvakrát inkasovali. Také na hráčích Olympie bylo v tomto utkání znát, že jsou kvalitně rozehraní, neboť absolvovali pohárové zápasy a několik duelů s divizními celky.

V dalších čtyřech kolech jste získali osm bodů a rázem byli v horních patrech tabulky. Nebál jste se, že u hráčů nastane až příliš velké sebeuspokojení?
To jsem na nich nepozoroval. Oni jdou do každého zápasu s tím, že chtějí uspět a bodovat.

Vystřízlivění ovšem přišlo v Dobrušce, že?
Máte pravdu. Zatímco v předešlých zápasech jsme byli kompletní, tak v Dobrušce chyběli dva klíčoví hráči – Ondra Krempa a Linhart. Navíc se v průběhu zápasu zranil Lán. Domácí hráli na samé hranici únosnosti, což nám nevyhovuje. Rozhodčí tvrdou hru připustili a Dobruška vlastně do čeho kopla, to jí spadlo do branky. Prohra 1:7 pro nás byla hodně krutá, ale i to se ve fotbale někdy stane. My jsme tenhle duel nezvládli ani po psychické stránce.

Naštěstí se vám v dalších zápasech dařilo. Výhry nad Úpicí, Týništěm, Chlumcem a remíza v Jičíně byly určitě příjemným překvapením. Souhlasíte?
Pochopitelně. Tady se projevila dobrá tréninková morálka, kluci měli obrovskou chuť vyhrávat. Po zranění se do týmu vrátil kapitán mužstva Jakub Lán, což byla taková naše jistota. Tyto získané body pro nás byly velice cenné a bylo jasné, že nebudeme hrát o záchranu.

Přesto jste si v některých zápasech vytvořili spoustu šancí, ale nedokázali jste je proměnit. Přišli jste tak zbytečně o několik bodů…
Že neproměníte vyložené šance, potká každé mužstvo. Kdybychom byli stoprocentně úspěšní, tak kluci už dneska kopou první ligu v Plzni nebo ve Spartě (směje se).

Co vás v průběhu podzimu potěšilo?
Že nás kromě Olympie a Dobrušky nikdo nepřehrál. Věřím tomu, že pokud bychom byli v Dobrušce kompletní, tak bychom se domů s prázdnou nevraceli. Na druhou stranu mám radost z toho, že se mužstvo stabilizovalo, hráči podávali dobré výkony ve všech řadách. Proto jsme tam, kde jsme. To je pro mě jako trenéra nejdůležitější.

Když už jsme u toho, řada činovníků jiných týmů vás chválila za velmi dobrý herní projev…
Vím o tom. Třeba v Červeném Kostelci jsme prohráli 1:2, ale domácí fanoušci mi po zápase říkali: Trenére, předvedli jste tady nejlepší fotbal ze všech mužstev, která u nás dosud na podzim hrála. Potěšilo mě to, ale body stejně nemáme. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že na každého občas přijde střelecký půst. Prostě vám to tam nepadá, ať děláte, co děláte. Velkou roli tady hraje i kvalita mužstva. Ve sportu, a to všeobecně, totiž stále platí, že za krásu se body nezískávají.

V týmu máte dost vysokoškoláků, což je asi komplikované z hlediska tréninkové účasti…
Jasně, ale těžko se s tím dá něco dělat. Na konci září nebo začátkem října se kluci rozprchnou na vysoké školy téměř po celé republice a někdy se stane, že v týdnu absolvují jen jeden trénink. To se pochopitelně negativně projevilo na jejich výkonech v závěru podzimu. Ke konci některých zápasů toho kluci měli už plné zuby. Znovu říkám: nedá se s tím nic dělat, jsme amatéři. Ale jsem rád, že mám v týmu tolik inteligentních hráčů, což jsem v jiných klubech nikdy neměl.

Určitě máte radost také z toho, že jste na podzim v azylu na Novém Hradci neprohráli…
To je pravda, pouze dvakrát jsme remizovali. Přitom jak s Hořicemi, tak s Kratonohami jsme měli zápas vždy výborně rozehraný, ale nakonec z toho byla vždy remíza 1:1. Svými verdikty nás v těchto duelech poškodili rozhodčí, ale už je to pryč.

Kdo patřil na podzim k oporám?
Jednoznačně to byl brankářek Mašek. Ve svém věku si díky své poctivosti k tréninkům udržuje stále výbornou formu. V řadě zápasů nás skutečně podržel. V poli jsem byl nejvíce spokojen s výkony Lána, Veselého, Musila a Hlouška. Ale i ostatní se v rámci svých možností snažili odvést, co bylo v jejich silách.

Asi je zbytečné se ptát, jak moc jste rádi, že na jaře příštího roku už budete hrát své domácí zápasy ve zrekonstruovaném areálu v Orlické Kotlině…
Příslib, že na jaře 2014 již budeme hrát v Orlické Kotlině, skutečně máme. Všichni se už moc těšíme, jarní domácí premiéru absolvujeme s Libčany. Chtěl bych při této příležitosti poděkovat všem funkcionářům FC Nový Hradec, správci hřiště i zaměstnancům Technických služeb za to, že nám po celou dobu našeho pobytu vytvořili skutečně výborné podmínky k naší činnosti. Za celou dobu jsme si opravdu nemohli na nic stěžovat.

Jakou úroveň měla podzimní část soutěže a koho favorizujete na postup?
Úroveň špatná nebyla. Nováčkové (Chlumec nad Cidlinou, Dobruška, Úpice) vnesli do soutěže určitě oživení. V současné době je na tom nejlépe Týniště, které vede po zásluze a je podle mě největším aspirantem na postup. Poslední slovo však určitě neřekla Jaroměř, která je na třetím místě a disponuje velice kvalitním hráčským kádrem. Výš bude chtít i hradecká Olympia, která je momentálně až osmá. I její hráčský kádr má velkou kvalitu.

Myslíte, že by se v blízké budoucnosti mohla v Orlické Kotlině hrát divizní soutěž?
To je opravdu těžká otázka. Areál bude určitě hezký a divize by se tam hrát asi dala. Je mi samozřejmě jasné, že současný hráčský kádr Slavie tvoří vesměs vlastní odchovanci, kteří to spolu táhnou už od starších žáků. Pokud bychom měli v divizi důstojně obstát, musel by se tým doplnit alespoň o čtyři zkušené fotbalisty. Zákonitě by musel přijít sponzor, který by dal do klubu nějakou korunu. Základ současného mužstva je dobrý, kluci by si divizi určitě rádi zahráli, ale přece jen, kvalita na vyšší soutěž je potřeba.

Jak bude vypadat zimní příprava? Počítáte s posílením kádru?
Příprava bude probíhat převážně v domácích podmínkách, výjimkou bude třídenní soustředění na horách. Jinak budeme trénovat na umělce v Orlické Kotlině, kde sehrajeme i několik přípravných zápasů, a to především s celky Krajského přeboru Pardubicka. Co se týká posílení kádru, tak budu rád, když se uzdraví marodi Ondra Krempa a Linhart. Byl bych spokojen, kdyby u nás nadále hostoval Musil z Olympie. Jinak vám řeknu, že s posilami z jiných klubů nepočítám, a to především z finančních důvodů. Ale do zahájení jarních bojů se může stát cokoliv.

Jak jste byl na podzim spokojen s výkony béčka a dorostu?
To je kapitola sama pro sebe. Kluci, kteří jsou v béčku, nedávají fotbalu, co by měli. Většina z nich chodí trénovat jednou týdně a v neděli si jdou zahrát. Výjimkou byl Motl, který chodil na tréninky téměř pravidelně a díky své poctivosti si řekl o místo v áčku. Dorostenecký kádr není příliš široký, a tak se náš oddíl spojil s Novým Hradcem Králové. Ani tady není odpovídající kvalita, ale nedá se nic dělat. Asi tři mladíci s námi půjdou do přípravy. Uvidíme, jak se s tím poperou. Věřím, že nový areál nastartuje hradeckou Slavii k ještě lepším výsledkům než dosud.

Určitě sledujete i výkony fotbalistů FC Hradec…
Samozřejmě jsem moc rád, že áčko vede Fotbalovou národní ligu. Je to dobrá výchozí pozice pro jarní odvety. Mužstvu přeji hodně sportovních úspěchů a jsem přesvědčen, že od července 2014 budeme v Hradci zase chodit na první Gambrinus ligu.

Máte ještě něco na srdci?
Chtěl bych poděkovat pánům Krempovi, Horákovi, Prošvicovi a Kalinovi za velmi dobrou spolupráci a podmínky, které se mně i hráčům snaží vytvořit. Dík patří celému hráčskému kolektivu a našim nejvěrnějším fanouškům. Všem přeji pěkné Vánoce a do roku 2014 hlavně hodně zdraví.

Jan Skalička