Byla to vydařená sezona. Fotbalisté hradecké Slavie si jako nováček krajského přeboru nevedli vůbec špatně. Se ziskem devětačtyřiceti bodů obsadili sedmé místo. Od února vede tým Josef Pleskot, jenž byl příjemně překvapen velice dobrým přístupem všech hráčů k tréninkům i zápasům.

Když se ozvala hradecká Slavia, abyste převzal celek krajského přeboru, rozmýšlel jste se dlouho?
Už jsem opravdu nepočítal s tím, že se k trénování vrátím. Když jsem před časem skončil v Rychnově, tak jsem si říkal, že fotbal už budu sledovat pouze v televizi a nebo jako divák z tribuny. Nezastírám, že mě nabídka Slavie velmi potěšila, brzy jsem se s funkcionáři domluvil a říkám otevřeně, že toho v žádném případě nelituji.

K mužstvu jste přišel koncem února. Jaké byly vaše představy a co jste případně musel změnit?
V první řadě jsem se musel seznámit s hráčským kádrem. Potěšil mě velmi dobrý přístup všech hráčů k tréninkům. Když to vezmu, že byli v zimním období bez trenéra, tak klobouk dolů. Na prvním tréninku, který jsem vedl, bylo kolem třiceti fotbalistů (áčko a béčko trénovalo dohromady). A když jsem viděl obrovskou chuť celého mančaftu k práci, tak jsem si říkal, že nás boj o záchranu v žádném případě nečeká, ale že se budeme pohybovat ve středu tabulky. Na nějaké výrazné změny nebyl čas, do hráčského kádru jsem zasahovat nechtěl. Největší problém tak byl zpočátku u mě, abych hráče poznal nejen po sportovní a lidské stránce, ale hlavně podle jmen.

Měl jste problémy?
Víte, u hradecké Slavie je specifické to, že téměř každý hráč má přezdívku. Třeba kapitánovi mužstva Jakubu Lánovi se říká Škubas. Než jsem si zvykl, tak mi to chvíli trvalo. Ovšem nyní už je to celkem v pohodě.

V jarní premiéře jste prohráli 
v Týništi 0:3. Co vás v tu chvíli napadlo?
Byl to ostrý test. Musím přiznat, že proti nám hrál velice kvalitní soupeř, který se tehdy netajil postupovými ambicemi. I po tak krátké době jsem byl přesvědčen, že naše mužstvo má kvalitu a sílu a že se v příštích zápasech herně i výsledkově zvedne.

Po výhře nad Novým Hradcem a porážce v Lázních Bělohrad následovala série sedmi zápasů bez prohry. Kde vidíte důvody?
Navzájem jsme se poznali, některé věci se změnily a vykrystalizovala nám základní sestava. Kluci makali, jejich přístup byl zodpovědný. Jsou delší dobu spolu a táhli za jeden provaz.

Závěr jara už ale tak úspěšný nebyl. Proč?
Podívejte se, osu týmu tvořilo deset až dvanáct hráčů, kteří byli tahouny. Velký problém byl v tom, že v průběhu sezony se poměrně vážně zranil Derner, který na podzim vstřelil sedm gólů, ovšem na jaře do hry vůbec nezasáhl. Klíčový hráč Klicnar se zranil v Dobrušce a dále to byli ještě Ondra Krempa, Pakosta a Veselý. Tyhle absence se musely někde projevit. Zbytek kádru totiž tvoří kluci, kteří ještě nemají potřebné zkušenosti, ale jejich čas určitě přijde. Za zraněné fotbalisty prostě nebyla adekvátní náhrada.

Opravdu myslíte, že další hráči na tuto soutěž nemají?
To bych neřekl. Všichni, kteří nastoupili k jednotlivým zápasům, prokázali patřičnou snahu a pro úspěšný výsledek chtěli udělat maximum. Chyběly již zmíněné zkušenosti. Prohrané zápasy byly většinou o jeden dva góly. Třeba v městském derby s Olympií jsme osm minut před koncem vedli 2:1, ale nakonec jsme prohráli 2:3. Zkušenému týmu by se něco podobného nemělo stát. Věřím tomu, že pokud bychom byli kompletní, tak jsme neprohráli.

Jste s právě skončenou sezonou spokojen?
V soutěži jsme byli nováčkem a z tohoto pohledu musíme být se sedmým místem rozhodně spokojeni. Znovu říkám, pokud bychom jaro odehráli v nejsilnějším složení, mohli jsme mít o zhruba šest bodů víc.

Kdo z hráčů patřil k oporám?
Byli to oba brankáři Votruba a Mašek. V poli pak kapitán mužstva Jakub Lán, Ondra Krempa, Veselý a Klicnar. Ani ostatní ale vyloženě nezklamali.

Jakou úroveň měla jarní část soutěže?
V krajském přeboru jsou kvalitní soupeři a zápasy tak měly vesměs dobrou úroveň. Hrálo se s patřičným nasazením a soutěž byla dramatická až do posledního kola. Vždyť vítězná Lhota pod Libčany rozhodla o svém postupu až v posledním utkání.

Říká se, že druhá sezona bývá nejtěžší a soupeři si na vás budou dávat určitě větší pozor.
S tím naprosto souhlasím. Pocítili jsme to už letos na jaře, kdy najednou kluci neměli na hřišti tolik času k tomu, aby mohli v klidu založit třeba útočnou akci a následně ji úspěšně zakončili. Někteří naši hráči byli daleko více střeženi. I když jsem na podzim u týmu nebyl, tak si myslím, že nás tehdy soupeři nebrali ještě příliš vážně. Je mi jasné, že druhá sezona bývá kritická, ale jsem přesvědčen, že se na ni dobře připravíme a opět se budeme pohybovat v horní polovině tabulky.

Fotbal v hradecké Slavii, to není jen áčko, ale také rezervní tým a mládežnická mužstva. Panuje  i tady spokojenost?
Kluky z béčka mám na starosti. Chodí trénovat dvakrát až třikrát týdně a výsledky nebyly špatné. Uvidíme, co přinese budoucnost, ale je předpoklad, že pokud budou mít hráči odpovídající výkonnost, krajský přebor si zahrají. Záleží pouze na nich, jak budou k fotbalu přistupovat. Starší dorost sice vyhrál s přehledem krajský přebor a obdržel medaile, ale to je tak všechno. Dorosteneckou divizi si stejně nezahraje. Je to rozhodnutí někoho z vyšších míst. Řeknu vám, že mě to pořádně štve. Kluci by ve vyšší soutěži hráli proti kvalitním soupeřům a výkonnostně by se zlepšovali. Je mi jich líto, stejně tak jejich trenéra Romana Brázdy, jenž zde odvedl výbornou práci. Ta je ale v tuhle chvíli k ničemu. Když se podívám na dorost hradecké Olympie, tak hraje Českou ligu. Pod vedením trenéra Karla Krejčíka zde vyrostli výborní fotbalisté, kteří se prosadili již v krajském přeboru mužů. Plně to ukázali v jarní části sezony.

Zaskočilo vás na jaře něco?
Trochu mě mrzí, že na naše zápasy chodilo málo diváků. Přitom jsme neodehráli v Orlické Kotlině špatné duely. Pravdou je, že je tu nevyhovující sociální zařízení a ani zázemí pro hráče a diváky není ideální. Přesto věřím, že se situace zlepší. V těchto dnech se celý areál začíná předělávat a za rok by tu měl vyrůst pěkný fotbalový stánek s odpovídajícím zázemím. V nastávající sezoně odehrajeme mistrovské zápasy na Novém Hradci a snad si tam najdou fotbaloví příznivci cestu. Na stejném stadionu bude hrát také náš dorost.

Kdy se začnete připravovat na novou sezonu a počítáte s posílením kádru?
Začínáme 17. července a příprava by měla být v domácích podmínkách. Jestli kádr posílíme? To je v tuto chvíli předčasné říkat. Jako trenér bych si samozřejmě přál mužstvo doplnit o dva zkušené hráče, ale jsem si vědom, že ekonomická situace v současné době není růžová a peníze se shánějí velice těžko. Vypadá to, že kádr doplníme o talentované dorostence.

Máte ještě něco na srdci?
Chtěl bych poděkovat Milanu Krempovi, který je duší našeho fotbalového oddílu. Bez něj bychom nebyli tam, kde jsme. Velký dík patří i pánům Kalinovi, Prošvicovi a Horákovi, kteří ve svém volném čase odvádějí neocenitelné služby.

Jan Skalička