Nepřišel nic bourat. Naopak. Nový kouč fotbalistů FC Hradec Králové Jiří Plíšek má jiné úmysly.

„Chci se přidat k tomu dobrému," říká devětatřicetiletý kouč, který má v Česku vizitku muže, co objevil bosenského kanonýra Edina Džeka.

„Naše vztahy jsou stále nadstandardní," vypravuje s hrdostí v hlase Plíšek.

Na lavičce Hradce bude mít za asistenta Pavla Medynského, bývalého trenéra Bohemians 1905.

Když klub oznámil, že nastupujete na post hlavního kouče, fanoušci měli jasno: to je ten, co přivedl do Čech bosenského útočníka Edina Džeka. Jste pyšný na takovou nálepku?
Každý člověk by si měl vážit toho, co se mu v životě podaří. A tohle je věc, která se nezapomíná. Můj vztah s Edinem je stále nadstandardní. Zrovna včera (ve středu) jsme si vyměňovali dojmy z jejich klubového úspěchu (Manchester City, kde Džeko působí, vyhrál anglický titul – pozn. red.).

Jste stále v úzkém kontaktu?
Víte, to je pro mě to nejdůležitější. Stále je mezi námi přátelský vztah. Vážím si toho. Pro mě je odměnou, že mám vedle sebe kluka, který je stále stejný. Díky tomu se dostal tak daleko. Třeba lidé v Bosně si toho nesmírně váží a dávají mi to najevo.

Manchester City vyhrál titul a Džeko se na tom v ďábelském závěru, kdy utkání s Queens Park Rangers otočili dvěma góly v nastavení, podílel jednou brankou. Co se ve vás odehrávalo?
Byl to fantastický pocit. Tím, že se takhle dobře známe, jde o jinou formu fandovství. Víte, co prožíval? Jak se trápil, když nenastupoval pravidelně? Během uplynulých čtyř měsíců jsem u něj byl dvakrát na návštěvě, sledoval jsem tréninky City a bez přehánění říkám, že trénoval nejvíc ze všech. Dává fotbalu strašně moc, proto jsem ho pořád povzbuzoval, ať nic nevzdává a vydrží, že nesmí padat na mysli a ztrácet víru a motivaci.

A ono se mu všechno vrátilo důležitou vyrovnávací brankou v nastavení…
Přesně tak. Manchesteru vlastně vrátil titul, který mu už nezadržitelně unikal. Fanoušci ho tam mají strašně rádi, při příchodu na hřiště ho pokaždé ocení, protože je pracovitý a na nic si nehraje.

Jak jste prožíval poslední minuty neskutečného dramatu?
Zrovna jsem byl na fotbale v Čáslavi. (směje se) Když dal Edin gól, tak se zvedli nějací lidé z Bosny a začali mi gratulovat. Bylo to příjemné. Náš vztah Bosňané velmi vnímají. Je to jiné než u nás. Tam si toho váží, v Česku by se spíš čekalo, až se  stane chyba.

Pojďme k Hradci. Proč vás jeho nabídka oslovila?
Z několika důvodů. Je to pro mě regionální záležitost. Nějakou dobu jsem bydlel v Jičíně, narodil se mi tam syn, teď žiju v Mladé Boleslavi. Blízkost prostředí má svoje výhody a kouzlo.

A dál?
V klubu se znám s devadesáti procenty lidí. Třeba s Martinem Černíkem (sekretář klubu – pozn. red.) se potkáváme snad už patnáct let. A v neposlední řadě mě do Hradce přilákala výzva k zajímavé práci. Klub má jasně definovanou filozofii, je prostor to posunout zase dál.

„Votroky" jste v posledních ligových zápasech sledoval. Co jste zjistil o jejich hře?
Je potřeba říct, že po období, kdy se nevědělo, co bude s hradeckým fotbalem, se klub dokázal stabilizovat v druhé lize, následně postoupit do první a v ní se pak udržet, což je hodně pozitivní a důležitý krok. Celý klub a mužstvo se může dál rozvíjet.

A samotná hra?
Tým se prezentoval svým stylem, byl oslabený o Fischera a Klapku, kteří nesou kvalitu mužstva. Poznatky mám a v klubu si je vyhodnocujeme.

V minulém ročníku střílel Kotalův celek zoufale málo branek, Hradec střelecká sterilita trápí už několik let. Bude vašim klíčovým úkolem osvěžit ofenzivu?
Samozřejmě si všichni přejeme, abychom stříleli více branek. Je otázkou, zda k tomu pomůže změna herního stylu, nebo přivedeme posily, ovšem s ohledem na specifika hradeckého mužstva. Nicméně to nebude znamenat, že všechny síly vrhneme do útoku.

Jaký fotbal tedy chcete s Hradcem hrát?
Úspěšný. A takový, jenž bude znamenat ligovou příslušnost. A dále fotbal, který bude přinášet dílčí výsledky.

To znamená?
Budeme chtít vítězit, ale zároveň chceme vychovávat hráče, kteří budou schopni svojí kvalitou posunout tým výš nebo budou připraveni odejít do lepších klubů a lepších soutěží.

S bývalým trenérem Václavem Kotalem se do Jablonce stěhuje i asistent Michal Šmarda. Už máte vyhlédnutého nástupce?
Ano, bude jím Pavel Medynský (bývalý kouč Bohemians 1905 – pozn. red.). Jinak realizační tým zůstává beze změny. Nepřišel jsem nic bourat, ale přidat se k tomu dobrému.

Kromě Džeka jste do Česka přivedl i jiné kvalitní hráče z jižních koutů Evropy. Budete se o to snažit i v Hradci?
Dřív, než jsem přivedl kluky z Bosny a Balkánu, jsem byl známý tím, že pracuji s mladými talenty a že si je umím najít. Proto  nejprve chceme pracovat s našimi hráči, s místními talenty. A pokud je nebudeme umět dohledat v našich podmínkách, poohlédneme se na Balkáně.

Do zahájení přípravy zbývá měsíc. Už máte vytipované hráče?
Se sportovním ředitelem  panem Škorpilem se na jih rozjedeme, zhlédneme několik zápasů a uděláme si společný obrázek. Naší snahou bude přivést fotbalisty, kteří svojí typologií nejsou v Česku k dispozici a musí jednoznačně zvýšit kvalitu mužstva.