„Vše probíhá v co největší rychlosti a co nejmenším čase.  Klíčová je organizace hry, kdy je důležité velmi dobře bránit a být schopen přejít do rychlého protiútoku. Když bleskový přechod nejde, tak následuje kvalitní a bezpečná kombinace," rychle vychrlí trenér fotbalových Pardubic Martin Hašek.

Základ navíc podle něj leží 
v perfektní kondici: „Kdo není kondičně připraven, to znamená velká rychlost, velká síla, vytrvalost, nemůže na úspěch pomýšlet."

Pro chodce už v současném fotbale není prostor: „Časy, kdy hráč uměl udělat na místě kličku, kopat standardku, jinak zaostával, a přesto byl pro mužstvo platný, jsou definitivně pryč. Všechno se posunulo do obrovsky rychlé práce s míčem, do síly… Hráči mají na rozhodovací proces a vyhodnocení situace minimum času. Obranné bloky jsou čím dál tím kratší, takže tlak na hráče s míčem stoupá," vypočítává Hašek.

Kdo spojí předvídavost, rychlost a vytrvalost, má šanci dominovat. Třeba jako létající Nizozemec Arjen Robben. „Dynamická technika, rychlost myšlení, rychlost pohybu a vnímání malého prostoru, na tom záleží. A právě on odehrál hodně vydařený turnaj," líbil se nizozemský dravec pardubickému kouči.

S poznatky se dá pracovat 
i v českých klubech. „Na tréninku musíte vytvořit třeba ještě náročnější podmínky, než které přijdou v zápase. Můžete udělat střelbu, že hráč vede míč a vystřelí a nebo, že ho honí dva protihráči a je pod takovým tlakem, že když neudělá všechno 
v maximální rychlosti, ani se ke střelbě nemusí dostat," říká Martin Hašek.

Za fatální průšvih bere představení Brazílie: „Už po prvních dvou zápasech jsem říkal, že titul vyhrát nemůže. Byla zralá na natočení nějakého metodického DVD, jak se nemá hrát fotbal. Tolik brutálních chyb bych netoleroval snad ani u žákovských týmů," nebere si pardubický trenér servítky.

Brazílii chyběl hlavně systém a hráčům disciplína.

„Individuálně jsou na špičkové úrovni. Dohromady mají ohromnou cenu, ale fotbal už není o jednotlivcích, ale o týmu. Teprve až jednotlivec, který je součástí systému, může převážit misky vah ve prospěch svého celku," dodal Martin Hašek.

Co ukázalo mistrovství světa?
1. Klíčová je organizace hry.
2. K úspěchu potřebujete pracovat v co největší rychlosti 
a co nejmenším čase.
3. Udělat kličku na místě a kopnout přímý kop? To už dnes nestačí. Hráč musí umět mnohem víc.
4. Sebelepší jednotlivec v týmu bez systému neznamená vůbec nic.
5. Důraz na precizní fyzickou 
připravenost jednotlivce.