Musíte! Tohle slovo je ve sportu zrádné. Jenže často platí. Hradečtí fotbalisté jsou před duelem 28. kola první ligy přesně v tomto módu.

Na jejich stadion přijede Slovácko, nebezpečný soupeř s ligovou jistotou. To „votroci" jsou v bryndě, tři duely před koncem sedí na předposledním sestupovém místě. Na čtrnáctou Jihlavu ztrácejí dva body, poslední Příbram jich má jednadvacet, stejně jako Hradec.A ten příští týden hraje na Letné, v království Sparty…

„Netloukli jsme do kluků, že musíme. Ale závažnost je jasně daná. Každý si to uvědomuje," upozornil trenér Karel Havlíček. Právě jeho osoba přesně dokresluje nepříjemnost okamžiku. Vitální kouč nastoupil k mužstvu na začátku týdne, protože byli po minulé domácí prohře s Teplicemi (0:2) odvolání Bohuslav Pilný s Milanem Frimmelem.

Těm zlomila vaz bilance po zimní pauze a také domácí mizérie. Hradec nedal na svém stadionu gól ani v jednom jarním utkání, proto se sesunul do boje o udržení. „S Teplicemi nám navíc chyběl i takový atribut jako bojovnost. Bez něj nemůžeme uspět," byl naštvaný brankář Radim Ottmar, nejlepší hráč mužstva v celé sezoně.

Hradečtí fotbalisté na domácím stadionu nevstřelili gól 571 minut!

Ottmar bude – samozřejmě – v bráně i dnes. Jenže jinak podle všeho vyběhne na trávník až šokujícím způsobem obměněná sestava. Havlíček spolu se svými asistenty totiž nezařadil do kádru pro utkání zkušené. Chybí v něm: Jakub Chleboun, Lukáš Hůlka, Tomáš Jirsák, Marek Krátký a Igor Súkenník. První čtyři byli přitom v neděli proti Teplicím v základní jedenáctce. Znovu zraněn je navíc bek Tomáš Holeš.

„Ano, jsou to zvučná jména, ale vycházím z toho, že jsme v Karviné dostali čtyři góly a s Teplicemi sice jen dva, ale připadalo mi, že je v celé defenzivě neskutečný chaos," vysvětlil Havlíček radikální zásah do kádru. „Od nás se také čeká nějaký impuls. Ať už personální, nebo nějakým přístupem. Musíme prostě zahýbat zažitými stereotypy."

Změny by měly pomoci zahýbat i střeleckou produktivitou. Jinak bude pád nevyhnutelný.