Fotbalový krajský přebor vstupuje do závěrečného soutěžního měsíce. Zbývá odehrát čtyři kola. Vrcholí boje na obou pólech tabulky. Ve hře o sestup i postup zůstaly dva týmy. O záchranu si to rozdají týmy hradecké Olympie a Libčan. Do divize má jednou nohou nakročeno loňský nováček z Převýšova. Šance rozhodně nevzdává ani Nový Bydžov, který však na vedoucí tým ztrácí čtyři body.

Trenér novobydžovských fotbalistů VLADIMÍR BLAŽEJ moc dobře ví, že vše už nezáleží jenom na výsledcích jeho svěřenců. Za předpokladu, že do konce soutěže body neztratí, pak nutně potřebují zaváhání Převýšova ještě před vzájemným zápasem v posledním kole.

Již delší dobu doháníte čtyřbodové manko na sousední Převýšov. Při pomyšlení, že poslední kolo hrajete spolu, však musíte spoléhat na jeho zaváhání v jednom ze tří následujících utkání. Je to reálné?

Reálnost spočívá ve dvou faktorech, ve sportovním naladění a psychice soupeřů v těchto utkáních a v motivačním naladění týmů, které se s Převýšovem střetnou. Můžemebýt pouze příjemně překvapeni, pokud by se tak stalo.

Kde vidíte slabiny nynějšího lídra krajského přeboru?

Na to je těžká odpověď. Převýšovští mají kádr složen velmi konzistentně. Není to příklad týmu,kampřijdou hráči bez ladu a skladu bez ohledu na postovou vyváženost podle situace na hráčském trhu. Navíc Bohuslav Pilný je dobrý trenér amá přirozený cit pro skladbu týmu. Slabinou každého mužstva v těchto situacích může být psychika. Přirovnám to k chůzi po prknu širokém například 30 centimetrů. Pokud ho budete mít těsně nad zemí, budete v pohodě, pokud poněm máte přejít ve výšce třeba dvou metrů, budete mít problém. O tom jsou i zápasy, ve kterých pouze musíte.

V závěru soutěže nemáte zrovna lehký los. Jste schopni zvítězit ve všech zbylých zápasech?

Jsme schopni zvítězit i ztratit. Je pravdou, že tým je nyní v pohodě a hraje celkem dobře, ale do týmu vám může zasáhnout zranění, výpadek formy a už to tak být nemusí. Prakticky jsme se rozloučili pro jaro s Chlubnou, po Broumovumají citelné šrámy další hráči. Lhota a Černilov budou venku hodně silní soupeři a brejková Skalice doma není také nic moc. Nyní se ale zabýváme jen nejbližším zápasem.

Co kdyby nastala situace, že by se rozhodovalo v posledním kole?

Krátká charakteristika této případné možnosti - magnet pro diváky, událost, která bude centrem pozornosti a může být i svátkem fotbalu. Pamatuji na zápas Nový Bydžov - Týniště s více než dvoutisícovou návštěvou. V této chvíli bych svému týmu věřil. Pro mne je jen otázkou, jak by tuto generálku zvládlo hřiště v Převýšově.

Myslíte si, že se v závěru nebude rozhodovat jenom na hřišti?

Kdybych o tomto měl přemýšlet, tak už ani nejdu na trénink a vyjedu si na kole jako někteří moji kolegové. Na hřišti se rozhoduje vždy, ale jde o to, kdo, jak a proč. Rozhoduje vždy přítomných 25 aktérů na hrací ploše. O tom, co se děje ve všech těchto duších, by se dala napsat velmi hodnotná sociologická práce na téma „Cesta do hlubin fotbalové duše“.

Kde hledáte příčiny současné čtyřbodové ztráty?

Příčin je několik, do podzimujsme nastoupili v souladu s ekonomickými možnostmi klubu s výrazně oslabeným kádrem, který opustili Matějka, Janeček, Kuchta, Černík a Janouch. Sázka na loňské dorostence vyšla jen v případě Luboše Hrušky, kterýmne velmi potěšil. Naopak zklamali Blažek a Archalous.Druhým mezníkem byl naprosto nečekaný odchod Štefana Číže. Naši převážně hodně mladí hráči si s vytvořenou situací nedokázali poradit zejména ve vypjatých chvílích. Především to byla naše katastrofální koncovka i hra v nastaveném čase, kde jsme přišli o 8-10 bodů. Na jařemusímkonstatovat, že tři zápasy ovlivnily výrazné chyby arbitrů. Skromně budu hovořit jen o 3-4 bodech. Případný primát v soutěži jsme odmítali především na podzim. Krátká sonda do tohoto ročního období určité příčiny každémujistě napoví.

Jak vidíte situaci v suterénu tabulky?

S velkými rozpaky, především se zastavím u Olympie Hradec Králové. To je totiž tým dvou tváří. Pokud se na mužstvo podívám v první části jara, řeknu, že hráli výborně. Výtečná byla práce trenéra i kvalitní herní projev s patřičným entuziasmem. Náhle je vše pryč a podlemnetoto ovlivnila administrativní rozhodnutí jsoucí v rozporu s platnými právními normami ČMFS. Ani se příliš nedivím hráčům, že nejsou nyní motivováni pro práci ve svém klubu. S řadou z nich se zřejmě nepočítá a výsledky v posledních třech kolech jsou diametrálně odlišné od předchozích. Toto vše ovlivnilo boj o záchranu. Pokud Libčany stojí o krajský přebor, tak ony tímto dostaly největší zásah. Více k tomu asi nelze dodat.