Po desáté hodině sedli do autobusu a vyrazili na pořádnou štreku. Fotbalisté Hradce Králové, kteří na podzim svou hrou příjemně překvapili ligu a na jaře se porvou o udržení v nebývale vyrovnané nejvyšší soutěži, se vydali na soustředění do chorvatského Umagu.

Je to 798 kilometrů…

Tuhle dávku však neabsolvovali dva muži, kteří přitom patří mezi ostře sledované hráče. V autokaru zaprvé chyběl Tomáš Holeš, bývalý reprezentant do jednadvaceti let a na podzim občasný kapitán mužstva. Zadruhé na soustředění neodjel devatenáctiletý Kamerunec Mbaissidara Mbaizo Olivier, zvaný Oli.

Oba dva přitom mohli patřit do obranné čtveřice. Holeš je pravý bek, na podzim jeden z nejlepších hráčů mužstva. Oli zaujal, přes svůj věk a problémy s aklimatizací, ukázal, že není nadarmo kapitánem kamerunské reprezentace do jednadvaceti let.

„Hlavně je pohyblivý. Zápasy zvládl velmi dobře," říká uznale brankář číslo jedna Radim Ottmar.

Proč tedy ani jeden z těchto dvou borců není k dispozici?

Případ Holeš

Musela to být nečekaná chvilka. Holeš odehrál ještě v sobotu poločas přípravného zápasu proti Jablonci, na hřišti se navíc potkal s bratrem Romanem, jenž je členem hradeckého juniorského týmu.

Nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl nastat nějaký větší problém. Vždyť na podzim odkopal tenhle krajní bek 1350 minut, což byl maximální počet. Na hřišti nechyběl, stejně jako gólman Ottmar, ani minutu.

Jenže ve středu přišel za trenéry a oznámil: „Musím na operaci s kolenem."

Prokletý kloub mnoha fotbalistů ho zlobil už nějakou dobu. „Snažili jsme se to řešit konzervativním způsobem. Každý operační zásah do kolena je problematický," vysvětluje sportovní manažer klubu Pavel Krmaš. „Jenže nakonec jsme museli přistoupit k radikálnímu řešení," lituje.

Operace se konala včera v Hradci, při artroskopii lékaři zjišťovali, v čem je problém. „Podle výsledků uvidíme, jak dlouhá bude Tomášova pauza," říká Krmaš.

Případ Oli

Mladý Kamerunec je příslib. „Chtěli bychom jeho příchod realizovat, ale není to jednoduché," netajil kouč Bohuslav Pilný.

Ten kluk hraje fotbal výborně, jenže mluví jen francouzsky. K tomu býváv případě hráčů z ciziny problém s manažery. Nedá se čekat, že Oli (a ti, co mu našeptávají) bere Hradec jako vysněnou destinaci.

Obránce, i kdyby podepsal smlouvu, stejně musel odjet domů, aby si zařídil vízum. Jenže v úterý zmizel i bez kontraktu, proto v klubu není nyní jasno, jak to s ním nakonec dopadne.

„Šlo o nějaké vážné zdravotní problémy v rodině," prozrazuje manažer Krmaš, jak kamerunský zadák vysvětlil, že musí odjet z Česka. „Budeme v kontaktu s jeho manažerem. Uvidíme, jak se to vyvine," doplňuje.

Nevyzpytatelnost jednání s podobnými posilami je však pověstná…