Po patnácti letech u A mužstva pozemkářů Slavie Hradec Králové končí. Trenér JIŘÍ BÁRTA se proto chtěl s právě skončenou extraligovou sezonou rozloučit důstojně.
Kouč tajně doufal, že by si jeho svěřenci mohli zahrát i o mistrovský titul. Mužstvo ovšem skončilo na čtvrtém místě. V hodnocení uplynulého ročníku kouč slávistů přiznal, že nejen on, ale i celý tým potřebuje změnu.

V předchozích dvou sezonách jste vždy získali bronzové medaile, do třetice to nevyšlo. Jste hodně zklamaný?
To víte, že ano. Věřil jsem, že se nám v semifinále podaří vyřadit Litice, a že si zahrajeme o titul. Nevyšlo to. Mrzí mě to o to víc, že po patnácti letech jako trenér u extraligového celku končím. Chtěl jsem prost zažít další úspěch.

V semifinále jste s Liticemi prohráli 1:3 a 2:4, přitom v základní části jste stejného soupeře dvakrát porazili…
Znovu se potvrdilo, že play off se hraje úplně jinak. Zatímco v základní části proti nám Litice nehrály v nejsilnější sestavě, v semifinále tomu bylo opačně. Přesto si s odstupem času troufám tvrdit, že v našich silách bylo přes Západočechy přejít. Bohužel, a to nejen v těchto zápasech, jsme doplatili na neproměňování šancí, téměř nic jsme nevytěžili ani z trestných rohů. Třeba doma jsme nad pozdějším vítězem extraligy vedli 1:0, ale pojistka v podobě druhého gólu už nepřišla. To bylo podle mého názoru klíčové. V Liticích jsme svého soupeře v první půli jasně přehráli, ale rozhodla lepší střelecká produktivita Západočechů.

Obě prohry se přitom zrodily v samém závěru. Bylo na tom vaše mužstvo dobře po kondiční stránce?
Soupeř na tom s kondicí byl určitě lépe. Byl patřičně důrazný v osobních soubojích i před naší brankou.

Jak jste viděl duely o bronzové medaile?
Rozhodně jsem nečekal, že budeme hrát s pražskou Slavií, která patří k extraligové špičce a měla největší ambice na zisk titulu. I když jsme oba zápasy prohráli (2:2 + 2:4 na penalty a 4:5 – pozn. aut.), tak jsme favorita určitě potrápili. Při troše štěstí a lepší střelecké produktivitě jsme mohli uspět. A jsme zase u neproměňování šancí. Jak říkám, byla to naše největší slabina.

Hodně asi byla znát neúčast útočníka Jelačiče, jenž v Hradci v uplynulých dvou sezonách hostoval z Bratislavy a rozhodl spoustu zápasů, viďte?
Máte pravdu. V současné době máme dva kvalitní útočníky, jimiž jsou Toms a Tomáš Melzer, jenž se v průběhu sezony hodně zlepšil. Další výrazná osobnost na tomto postu není. Jelačič každopádně chyběl pro svůj důraz a pohotovost v koncovce.

Avšak Toms zůstal své střelecké pověsti dost dlužen, souhlasíte?
V minulých sezonách dával více branek. Myslím si, že herní projev celého mužstva byl v předešlých dvou letech určitě lepší než v právě skončené sezoně. Záložníci zdaleka nebyli tak aktivní ve hře dopředu, chyběla podpora, takže Toms to měl hodně složité. Soupeři si na něj už dávali mnohem větší pozor.

Kde jste viděl další slabiny vašeho mužstva?
Především nám nefungovala defenzivní činnost, tudíž jsme inkasovali daleko více branek než v minulosti. Mnohdy jsme na soupeře nedokázali vytvořit větší tlak.

Našel jste vůbec nějaká pozitiva?
(zamyslí se) Víte, že ani ne? Hráčský kádr se sice oproti minulé sezoně příliš nezměnil, ale moc nám chyběli například Honza Melzer a Bendák, kteří tento ročník extraligy vynechali. Hodně mě to mrzí, protože to jsou kluci střední generace, kteří by zároveň měli být tahouny mužstva. Snad si vše srovnají v hlavě a třeba se k pozemnímu hokeji v našem klubu znovu vrátí. Zkušení hokejisté jako Machút nebo Suchý tady jsou, ale těm je přes třicet a těžko po nich můžete chtít, aby sedmdesát minut na hřišti létali. Jak už jsem naznačil, právě oni mohou mladším hráčům hodně předat. V klubu sice máme nadějné dorostence jako jsou Rak, Hynčík nebo Bárta mladší, ale těm chybějí extraligové zkušenosti. Je pravda, že letos už si nejvyšší soutěž zahráli, ale šlo především o to, aby poznali, jaký hokej se v extralize hraje. V uplynulé sezoně nás navíc provázela rozsáhlá marodka, řada hráčů si v době zápasů plnila pracovní povinnosti. I tohle jsou důvody, proč sezona dopadla takhle.

Co tedy bude zapotřebí udělat, aby pozemkáři Slavie znovu začali získávat medaile?
To už by měla být otázka pro někoho jiného, protože já už u mužstva končím. Uvidíme, zda se podaří posílit hráčský kádr, jestli se vydaří letní příprava, a jak bude tým šlapat. Nový kouč bude mít jistě své představy, a proto nejen jemu, ale rovněž celému mančaftu přeji hodně úspěchů.

Vy tedy skutečně končíte?
Podívejte – u áčka pracuji patnáct let a nejen já, ale i samotní hráči potřebují změnu. Poslední dobou už bylo vše hodně stereotypní, v tuhle chvíli nemám mužstvu co dát. Navíc jsem trénoval béčko a dorost, takže jsem toho někdy měl plné zuby. Od pozemního hokeje ovšem v žádném případě neodcházím. Ujmu se trénování dorostenců a mým prvořadým úkolem bude je co nejlépe připravit pro extraligu dospělých. Mým nástupcem se s největší pravděpodobností stane kapitán hradeckého mužstva Marek Machút, jenž by měl plnit funkci hrajícího trenéra. Jsem přesvědčený, že to zvládne.

A jak to v tom případě bude s rezervním týmem?
Béčko by v příští sezoně mělo hrát Interligu. Jedná se o mezinárodní soutěž, která se hraje turnajovým způsobem, takže s naší extraligou to nebude kolidovat. V zápasech, které se uskuteční převážně v Bratislavě, budou startovat nejen hráči béčka, ale i extraligového kádru.
JAN SKALIČKA