V patnácti letech o něm věděla celá Evropa. Byl na stáži v proslulé Chelsea i nizozemském Twente Enschede. „Je to ohromný talent českého fotbalu, podobný jako třeba Václav Černý," přirovnal před čtyřmi lety hradeckého útočníka Jiřího Mikera jeho agent Viktor Kolář k nynějšímu hráči Ajaxu Amsterdam

Jenže přišla černá chvíle, na jaře 2013 se Miker těžce zranil a musel na operaci. Jeho kariéra ustrnula, z patnáctiletého zázraku se stal čekatel na šanci.

Ta přichází až nyní, kdy mu je necelé dva měsíce devatenáct. Poté, co se prosadil v Juniorské lize v dresu hradecké rezervy, jej trenér Karel Havlíček posune do prvního mužstva, které začne příští pátek letní přípravu na druhou ligu.

„Je to rychlostní a gólový typ, což potvrzuje vlastně v každém zápase za juniorku. Byl by hřích ho nezkusit," vysvětluje Havlíček, proč sáhl po talentu, s nímž pracoval i v dorosteneckém týmu do devatenácti let. „Dozadu to moc dobré není, na tom se musí zamakat, ale myslím si, že když někdo umí dávat góly, tak je prostě umí dávat na každé úrovni," je přesvědčen kouč.

Dokáže to Miker?