Fotbalisty Hradce Králové čeká již v sobotu dlouho očekávaný start do Fotbalové národní ligy. V 17 hodin hrají v Táborsku. Řada expertů i média je považuje za favorita číslo jedna. „Bylo by špatné říkat, že nechceme hrát nahoře. Chceme! Zároveň ale chceme hrát dobrý fotbal, na který se bude dát koukat. Přáním je postup, ale na nějaké favority si nehrajeme," ošívá se Pilný.

Ostuda na půdě třetiligové Chrudimi, kde jste po odstrašujícím výkon prohráli 1:4, už je ve vaší mysli zapomenuta?
Úplně bych to nedramatizoval. Z posledních osmi přípravných utkání jsme prohráli jen jeden. To je fakt. Nemůžeme všechny hráče házet do jednoho pytle. Ti, co se zúčastnili té ostudy v Chrudimi, se snad poučí.

Promluvil jste k hráčům zvýšeným hlasem?
Normálně jsme si  oba zápasy rozebrali na videu. Mohli jsme si situace z utkání v Chrudimi a s Haškovým arabským výběrem porovnat, řešení byla rozdílná. Myslím si, že když hráči viděli Chrudim, příjemně jim nebylo. Stejně jako nám.

V sobotu jste ještě v doznívajících emocích uvažoval o radikálním řešení, které by se dotklo několika hráčů.
Něco jsme v hlavě měli… Ale nakonec jsem od toho upustili, dali jsme jim jen výstrahu.

Proč?
Protože předtím byl přístup všech kluků správný, nikdo nic neflákal a na hřišti se snažil odvést sto procent. Každý má šanci na opravu. A je jedno v jakém mužstvu: jestli za Převýšov, za juniorku, nebo za áčko. Pokud se ale takový přístup u někoho bude opakovat, přistoupíme opravdu k radikálnímu řešení.

V jakém je mužstvo stavu? Nabourala kauza Chrudim přípravu na Táborsko?
Ne, vůbec ne. Jak říkám: všechno podstatné z obou utkání jsme si ukázali a hráčům naše připomínky sdělili. Už jim to nehodlám předhazovat, musíme koukat dál. Na některých byla už na prvním tréninku znát velká snaha trapas odčinit. Neděláme z toho vědu. Pokud se to ale bude opakovat, je to problém.

Všeobecně jste považovaní za největšího favorita soutěže. Přijímáte tuto roli?
Když budu mluvit za nás, ani nevím, jak jsme k tomu přišli. To říkají odborníci. Sestoupili jsme z ligy, kádr se hodně obměnil. Bylo by špatné říkat, že nechceme hrát nahoře. Chceme! Zároveň ale chceme hrát dobrý fotbal, na který se bude dát koukat. Přáním je postup, ale na nějaké favority si nehrajeme. Ty z nás udělala média.

Sám tvrdíte, jak se mužstvo oproti první lize personálně obměnilo. Čekáte pozvolnější rozjezd, podobně jako v postupové sezoně před dvěma lety? Mohou zkraje přijít těžkosti?
Uvidíme. Na poslední sezonu ve FNL si samozřejmě vzpomínám. Byl jsem u toho, zažili jsme tehdy těžký začátek a moc dobře vím, jak to bylo složité a co se odehrávalo. Rádi bychom se tomu letos vyhnuli, ale nic se nedá naplánovat. Je to jen fotbal. V tom jsme utvrdili ve středu, když jsme se dívali na pohárové zápasy našich zástupců.

Koho považujete za největší konkurenty v boji o špici tabulky?
Očekávám velmi vyrovnanou soutěž. Jsou zde stabilní druholigové týmy jako Varnsdorf, Karviná, samozřejmě Táborsko, Sokolov bude protivný… Nesmím zapomenout na České Budějovice.

Jak se vám zamlouvá los (Táborsko, Pardubice)? Berete ho jako těžký?
Je to podobné jako před dvěma lety, také jsme měli brzo po sobě tyto dvě mužstva. Odehrát to stejně musíme se všemi. Hrajeme těžký zápas na Táborsku, pak sledované derby. Třeba se ukáže, že to bylo to nejlepší, co nás mohlo potkat.

Už máte jasno o základní sestavě proti Táborsku?
Víceméně ano. Někteří kluci to vědí, jiní ne. Víc ale prozrazovat nebudu. Snad jen, že nastoupí Pavel Krmaš. Každým zápasem v přípravě šel výrazně výkonnostně nahoru. Cítí se dobře, tak jde hrát.