Tři týmy jsou reálně ve hře o postup do první fotbalové ligy. Hradec Králové, Táborsko a České Budějovice. Čtvrtá Karviná ztrácí na vedoucí duo osm bodů, musel by se stát zázrak, aby ještě zamíchala kartami.

Deník nabízí srovnání tří hlavních aspirantů na postup. Nejvíce šancí dává Hradci Králové a Českým Budějovicím.

Smůlu bude mít Táborsko i s tahounem Šimákem.

1. místo: 45 bodů, skóre 40:20
S kým hraje:
Doma: Vlašim (4. 5.), Bohemians (18. 5.), Vltavín (31. 5).
Venku: Most (27. 4.), Frýdek-Místek (10. 5.), Zlín (24. 5.), Pardubice (7. 6.).

FC Hradec Králové

Bez ohledu na Rolka s Kuličem se v Hradci před sezonou vydali cestou výrazného omlazení kádru. Byl to nutný krok. Doslova bezpodmínečný.

V klubu správně (!) nechtěli okamžité výsledky, mladým trenérům Prokopcovi s Pilným dali čas vybudovat silný tým. Ten v Hradci samozřejmě ještě není, k výkonnostní stabilitě pár stupňů chybí, ale „votroci" body dělají, vedou tabulku, hlavně doma ukazují sílu a především ohromný potenciál!

Holeš (20 let),  Shejbal (20), Koubek (21), Zelený (21), Malinský (22), Vaněček (23), Janoušek (24),… Ti všichni jsou v mladém věku členové základní sestavy, kariéru mají před sebou. Na záda jim začnou co nevidět funět mladí vlčáci jako Zorvan, Bláha či Trubač. Tenhle tým se může jen lepšit. A sakra rychle. Měl by to potvrdit v první lize, do které podle Deníku postoupí coby vítěz FNL.

Boj o postup – trumfy:
+ LOS. V následujících šesti kolech „votroci" narazí na týmy ze spodních pater tabulky. Doma přivítají Vlašim, pak prakticky sestupující Bohemians a Vltavín. Zisk devíti bodů je samozřejmostí. K tomu to chce přidat pár bodů zvenku a můžou se chystat oslavy.

+ SUPERSTŘELEC. Když se v létě David Vaněček přišoural z nepovedené štace v Jihlavě, nikdo tomu nevěnoval pozornost. Jen další doplnění kádru, říkalo se. Kardinální omyl! Hradci Vaněčka závidí celá liga. Sedmnáct branek je pro ostatní druholigové střelce nedosažitelnou metou, doslova abstraktním číslem.

+ R+K. Dohromady jim je 83 let, ale věk ani omylem neubírá nic na jejich zásadní důležitosti pro tým. Respektovaní lídři Adrian Rolko s Markem Kuličem poznali během kariéry dobré i zlé časy. Ze zážitků dovedou čerpat, na tým přenášejí klid a důvěru ve vlastní schopnosti.

Nedostatky:
– VENKOVNÍ ZÁPASY. Je to už pěkných pár měsíců, co Hradec přivezl z venku tři body (21. 9. z Ústí nad Labem). Za humna se od té doby vydal šestkrát, dvakrát prohrál, čtyřikrát remizoval. Ke všemu to mnohdy herně stálo za starou belu.

– AKTUÁLNÍ FORMA. Aby nedošlo k mýlce, bodově to není zlé. Vůbec ne. Jde čistě o herní  projev. V Sokolově bída (0:0), se Žižkovem jakbysmet (0:0), proti Ústí nad Labem (3:1) půlhodinová mizérie, která si vysloužila pískot tribun. Pak se stroj dal přece jen do pohybu, ručička na otáčkoměru stoupala. I tak motor občas pořádně zakvílel.

2. místo: 45 bodů, skóre 33:18
S kým hraje:
Doma: Zlín (3.5.), Třinec (18.5.), Č. Budějovice (7.6.).
Venku: Ústí nad Labem (26.4), Vltavín (10.5.), Karviná (25.5.), Žižkov (31.5.).

FC MAS Táborsko

Kvůli obřím dluhům z podnikání ztratilo Táborsko v zimě architekta podzimního zázraku, trenéra Romana Nádvorníka, jeho post zaujal asistent Petr Frňka a vlak na trase Táborsko – první liga jede v solidním tempu dál. Přesto do cíle nedojede.

Podle názoru Deníku  přijde o vysněný postup po porážce v posledním 30. kole s Českými Budějovicemi.

Boj o postup – trumfy:
+ JAN ŠIMÁK. S osudovou nálepkou promarněného talentu tlačí Táborsko k senzačnímu postupu. I v pětatřiceti letech pořád umí. Kdo ho viděl před dvěma týdny v Pardubicích, musí s předchozí větou souhlasit. Tak výjimečnou postavu nikdo z konkurentů v mužstvu nemá.

+ DOMÁCÍ ZÁPASY. Táborsko je jediným týmem FNL, který doma ještě neprohrál, pouze dvakrát remizoval. V areálu Soukeník v Sezimově Ústí na jaře rozebral i Hradec, naposledy otočil nečekaně těžkou šichtu s Bohemians.

+ ABSENCE TLAKU. Jsou v klidu, v pohodě, fotbalem se baví. Žádný stres z toho, že MUSÍ postoupit. Tohle jim může hrát do karet.

Nedostatky:
– STADION. Na kraji lesíka v Sezimově Ústí našli domov, ale ten nevyhovuje parametrům pro první ligu, ani pro tu druhou. Stánek pro 4,5 tisíce diváků se má stavět v Táboře. Ale kdy? Přesvědčit o investici 70 milionů státní správu a samosprávu se jaksi nedaří.

– LOS. Při pohledu na venkovní duely se potí čelo každému příznivci Šimákovy party. Ústí n. L., Karviná, Žižkov,  na závěr doma České Budějovice. Nic snadného.

3. místo: 43 body, skóre 39:19
S kým hrají:
Doma: Pardubice (2.5.), Karviná (18.5.), Třinec (31.5.).
Venku: Frýdek-Místek (26.4.), Zlín (10.5.), Vlašim (24.5.), Táborsko (7.6.).

SK Dynamo České Budějovice

Páté místo po podzimu stálo flek kouče Pavla Hoftycha. Nahradil ho Luboš Urban, významné slovo má GSM Martin Vozábal. Jihočeši na jaře ztratili jen čtyři body a jsou v závěsu za vedoucím duem. Postup urvou v posledním kole na půdě Táborska.

Boj o postup – trumfy:
+ ZKUŠENOSTI. Mají jich dostatek. V obraně ční nade všemi Roman Lengyel (35), v záloze Petr Benát (33) a Michal Klesa (30). Všechno ostřílení ligoví harcovníci.

+ VÍTĚZNÁ ŠŇŮRA. Čtyři zápasy,  čtyři výhry. Budějovice nabírají závratné tempo. A je jedno, že poslední tři vítězná utkání byla s podprůměrnými týmy (Vltavín, Bohemians, Most).

+ KOUČ URBAN = POSTUP. Do druhé a posléze první ligy vytáhl střížkovské Bohemians, z ČFL postoupil i s Neratovicemi.

Nedostatky:
– TLAK. Sedm sezon si hověli v první lize, až loni spadli dolů. Postup zpět je nutností. Tlak je cítit všude. Dokážou to v Budějovicích ustát?