Letnou znáte jako své boty. Má tenhle stadion specifické kouzlo?
Šmarda: Má. A ohromný. Už když tam přijíždíte a vidíte ten stánek zvenku. I zázemí uvnitř je na velmi kvalitní úrovni. Když pak jdete po schodech dolů a najednou z tunelu vstoupíte do arény, tak jste coby hráč vnitřně nadšen. Je radost si na tomhle stadionu zahrát.
Kulič: Jenom souhlasím. Z mého hlediska je to nejhezčí stadion u nás. To prostředí vás pohltí.

Říkává se, že už před nástupem prohrává soupeř 1:0…
Kulič: Dřív to také platilo. Když na Spartu jelo mužstvo z Moravy, v Průhonicích už teklo jedna nula. Ale fotbal se mění, doba je jiná a Sparta není v takové pohodě, jak kdysi bývala.
Šmarda: Mára má pravdu. Sparta bývávala železnější. V naší lize měla výstavní postavení, teď trošku za svou pověstí zaostává. Soupeři už na Letnou nejezdí tak ustrašení.
Kulič: Ale pořád je to Sparta. (zatne pěst a směje se)

Co se vám pánové nejvíce vybaví z mistrovských sezon?
Kulič: Asi poslední zápas. Potřebovali jsme porazit Most. Před plným stadionem jsme vyhráli 5:0, já dával dva góly. Byla to paráda, celá Letná slavila. Navíc jsme v té sezoně získali double. Prostě krásné časy, luxusní fanoušci.
Šmarda: V kariéře jsem mockrát zraněný nebyl, ale v téhle sezoně jsem si to vybral. Když jsem do Sparty přišel, zranil jsem se. Dostal jsem se z toho a v zimě musel zabojovat o místo v sestavě. Vypadalo to dobře, ale zase přišlo nešťastné zranění. Po téhle stránce to nebylo nic moc, ale něco jsem odehrál a užíval si to. Měli jsme výbornou partu, kvalitní mužstvo a super trenéry. Jsem rád, že se mi v kariéře poštěstilo si za Spartu zahrát.

Hráči ve Spartě asi bývají pod zcela jiným tlakem než v jiných klubech. Souhlasíte?
Kulič: To je bez debat. Jdete na hřiště a přejete si, aby jste dali brzy gól a v poločase nejlépe vedli už 3:0. Nedej bože, když se nedaří. To vám dá každý sežrat. Jak už jsem říkal, fanoušci jsou tam vynikající, ale chtějí výsledky. Taky vás dokáží řádně vypískat. Ale to je právě Sparta. Jenom silní vydrží. Celá řada kvalitních hráčů to nedala. Kdo v tomhle klubu vydrží nějakou sezonu, může říct, že je opravdu zocelenej. Tlak tam je velikánskej.
Šmarda: Člověk musí mít sebevědomí. Já tam šel z Olomouce, kde jsem prožil skvělé časy. Ale Sparta byla zase o stupeň výš. Jestli se hráč chce prosadit a chce být ve fotbale dobrej, musí tenhle tlak umět zvládat a hrát pod ním.

Na Letné jste oba zažili i opačnou roli. Nastoupili jste za hostující tým. Co se fotbalistovi honí hlavou, když jde proti domácí sparťanské síle?
Kulič: (směje se) Hlavně se nesmíte podělat. Já tam v jiném dresu odehrál řadu zápasů. Ať už s Příbramí, Budějovicemi, ale hlavně s Boleslaví. Tenkrát jsme tam vyhráli 3:0. Klukům jsem v kabině říkal, že ať už má Sparta třeba formu jako hrom, vždycky se vám jedna stoprocentní a dvě pološance naskytnou. Ty je potřeba využít. Nám se to tehdy povedlo.
Šmarda: Taky jsem tam vyhrál. Je to prostě o nějaký odvaze. Musíte si věřit a ne se schovávat. Je potřeba dobře bránit a co se povede směrem dopředu je navíc. Šance přijde, ale když ji nedáte, musíte se modlit za bod.

Hradec na Letné v historii samostatné české ligy ještě nikdy nebodoval. Pracujete v tomhle směru na jakémsi přenastavení hlav?
Šmarda: Když vezmu konkrétně jarní část, je jasné, že Sparta není v optimální formě. My ale musíme nechat Spartu Spartou a soustředit se na sebe, na vlastní výkon. Určitě se dá něco odvézt. Jak už bylo řečeno: k úspěchu povede odvaha, obětavost a využití nabídnuté šance. Hrajeme o ligu, podle toho to na hřišti musí vypadat.
Kulič: Je potřeba si to tam užít. V současnosti se tam něco uhrát dá. Po Slovácku mohl být konec sezony, ale není. Teď je před námi další krok. Žijeme a věřím, že žít budeme i po sobotě.

Jak vůbec funguje chemie mezi vámi a hlavním koučem Karlem Havlíčkem?
Šmarda: Známe se už delší dobu. Ve fotbale jsme si toho prošli hodně. Nemáme před sebou zábrany. Každý si k tomu řekneme svůj názor. Jdeme za společným cílem. Snažíme se, aby kluci měli ze své hry dobrý pocit a výkonnostně rostli. Přáli bychom si, aby lidi přišli z fotbalu a řekli, že se jim to líbilo.
Kulič: Náš nástup byl hektický. Karel má hlavní slovo, Šmaus dělal sedm let asistenta panu Kotalovi, takže ho vidím jako Karlovu pravou ruku. Já to celé uklízím. (směje se) Snažím se vytvářet pohodu a pozitivně na kluky působit. K fotbalovým věcem si řekneme své. Pak je jenom na Karlovi, jak se rozhodne.

Překvapil vás Karel Havlíček, když si do áčka vytáhl osmnáctiletého stopera Františka Čecha a hned ho postavil do základní sestavy proti Slovácku?
Kulič: Karel měl na starosti celou mládež, takže ty kluky zná. Jak se psalo, všichni to považovali za bláznovství, on ale věděl co dělá. Mezi sebou jsme to nějak neřešili, brali jsme to jako hotovou věc.

Uvolnilo se po Slovácku napětí v kabině? Na světlo prosákly informace, že první týden nepanovala na trénincích bůh ví jaká atmosféra. Ke všemu se někteří nevešli do nominace na utkání…
Šmarda: Vždycky to zanechá nějaké následky. Klukům před Slováckem zápasy nevyšly, bylo cítit velké zklamání. Fotbal dokáže být krutý. I když makáte, nemusíte bodovat. My jsme ten zápas potřebovali zvládnout, něco se změnit muselo. Jsme jeden tým, a tak se to musí brát.

V čem může být současná Sparta zranitelná?
Kulič: Oni vždycky chtějí zápas co nejdříve rozhodnout. Asi nás trochu přikovou na naší půlku, ale z toho tlaku právě mohou pramenit chyby. Je potřeba hráče důrazně dostupovat a když vyrazíme do brejku, musí to mít kvalitu. Šance přijdou a my s nimi musíme naložit gólově.

O nasazení asi nemá cenu hovořit…
Šmarda: V profesionálním fotbale je stoprocentní nasazení samozřejmostí. Je potřeba se bavit o nějakých taktických věcech a způsobu hry. Základem bude dobrá organizovaná obrana a odvaha směrem dopředu. Bude potřeba i kvalita kolem šestnáctky.

Upřímně. Jak vidíte celou situaci kolem záchrany první ligy?
Šmarda: V pondělí jsem absolvoval dlouhou cestu s juniorkou do Třince. V hlavě se mi to různě mlelo. Furt jsem o tom přemýšlel. Až přišel pocit, že v příštím kole dojde na jedno velké překvapení. My hrajeme na Spartě, Jihlava doma s Příbramí a Bohemka s Karvinou. Teď jen doufám, že bude pozitivní pro náš klub.

Uvažujete o vypsání speciální prémie?
Kulič: Určitě se Šmausem něco vymyslíme. Je potřeba předzápasové napětí malinko odlehčit a zasmát se.