Absolutní selhání. Nevysvětlitelný kolaps. Fotbalisté Hradce Králové hrubě nezvládli dosud nejdůležitější zápas podzimní části Synot ligy a s Jihlavou po prachbídném výkonu prohráli 0:3!

Největší podíl na prvním vítězství Vysočiny v ročníku měl Haris Harba. Hráč, kterého do českého fotbalu uvedl právě Hradec, vstřelil úvodní dvě branky utkání. Své první v sezoně.

„Totálně jsme shodili naše předchozí výsledky," bědoval kouč Luboš Prokopec.

Přitom úvodních 25 minut se hrálo na polovině Jihlavy. Nic nenasvědčovalo pozdějšímu zkratu. Hradečtí měli navrch v kombinaci, hlavně z pravé strany létaly do vápna nebezpečné centry.

Pak ale jako když utne. Zničehonic. Kotiš ztratil ve středu pole dva snadné míče, Jihlava dvakrát zahrozila a krátce po půlhodině hry uklidil kolenem míč do sítě Harba.

„Byl to zbytečný gól po zbytečné chybě na straně hřiště. Úplně nás to rozhodilo," přiznal Prokopec.

Krátce po změně stran stáhl z placu trápícího se Kotiše, na trávník putoval druhý útočník Prokeš. Ten se také dostal do největší šance, ale zpracování centru Holeše mu trvalo dlouho a gólmana Hanuše, jenž mu mezitím zmenšil střelecký úhel, už nedokázal prostřelit.

V závěru vsadil Hradec vše na útok, ale byl za to tvrdě potrestán. Druhý gól přidal Harba a třetí po centru aktivního bosenského útočníka Kukol. „Pro nás je důležité, že góly dal zrovna Haris. Jeho sebevědomí půjde nahoru," radoval se hostující kouč Petr Rada.

FC Hradec Králové - FC Vysočina Jihlava 0:3

Fakta – branky: 31. a 83. Harba, 88. Kukol.  Rozhodčí: Proske – Kotík, Hájek. ŽK: 3:2 (Holeš, Mareš, Křižko – Kučera, Vaculík). Diváci: 3031. Poločas: 0:1.
FC Hradec Králové: Koubek 4 – Holeš 4, Chleboun 3, Rolko 3, Mareš 3 – Križko 5, Kotiš 2 (56. Prokeš 2) – Štípek 5 (45. Malinský 2), A. Čermák 4, Halilovič 2 (71. Šultes) – Dvořák 2. Trenér: Prokopec.
Vysočina Jihlava: Hanuš 7 – Marek 5, Tlustý 6, Krejčí 6, Hybš 5 – Kučera 6 (90. Šourek), Jánoš 7 – Kovář 5 (76. Kukol), Jungr 7 (87. Irobiso), Vaculík 6 – Harba 8. Trenér: Rada.

Hvězda zápasu

HARIS HARBA, útočník Jihlavy. Bývalé spoluhráče nešetřil. První gól dal kolenem, druhý přidal střelou z hranice vápna a pod třetí se podepsal jemným centrem.

Moment zápasu

PENALTA? Ve 13. minutě Kotiš prostrčí míč za obranu na Dvořáka, ten však místo zakončení padá k zemi po kontaktu s jihlavským Tlustým. Sudí Proske ale penaltu nepíská.

„Votroci" na Bavlně pořádali nábor
Prvoligový pro malé fotbalisty připravil odpoledne plné her, zábavy, ale také ukázku tréninků, které absolvují ti nejmenší, kteří již jsou v klubu registrováni. Svazové akce „Září – měsíc náborů" se zúčastnili i prvoligoví fotbalisté. Nechyběl ani bosenský záložník Emir Halilovič.

Bosňan góly neslavil, měl divný pocit

Hradec Králové - Ani po jednom svém gólu nedal průchod emocím. Pokaždé jen zvedl pravou paži a v klidu přijal gratulace od spoluhráčů. „Bylo divné hrát proti svým bývalým spoluhráčům. Hradec je můj první klub, v kterém jsem v Česku působil. Proto jsem góly neslavil," vysvětlil Haris Harba. „Teď jsem v Jihlavě a musím se soustředit, abych podával co nejlepší výkony v jejím dresu."

V druhém poločase se dostal do konfliktu s gólmanem Tomášem Koubkem. Harba ho ve výskoku srazil k zemi. Hradecký gólman do něho následně strčil. A stadion hned reagoval. „Harba ven!" „O nic nešlo. To se ve fotbale stává," mávl rukou bosenský útočník. Utkání si užil. Na důvěrně známém stadionu trefil první dva góly v sezoně. Úvodní  dal holení, druhý po teči stopera Chlebouna.

„Dva góly mne potěšily. Zvedl jsem si sebevědomí. První půlhodina z naší strany nebyla vůbec dobrá, ale po tom vstřeleném gólu jsme se zvedli a zápas jsme výborně odmakali jako tým. Konečně jsme vyhráli. Teď se musíme soustředit na další zápasy," prohlásil Harba.