„Kromě úvodních kol jsme se celý podzim pohybovali na druhém až čtvrtém místě," konstatuje Karel Vítek, kouč mužstva.

Karel Vítek.V této sezoně jste chtěli navázat na výborné jaro 2013. Daří se to zatím?
Myslím, že ano, daří. I v podzimní části nové sezony jsme se kromě úvodních kol celou dobu pohybovali na druhém až čtvrtém místě. V letošním kalendářním roce tak patříme v krajském přeboru mezi nejlepší týmy. Jsme za to rádi, neboť jsme tím prokázali, že naše jarní výkony nebyly náhodné.

Na svém kontě máte osmadvacet bodů. Odpovídá to výkonům týmu?
Získali jsme úplně stejně bodů jako na jaře, kdy jsme dvakrát vysoko prohráli 2:6 v Rychnově a 3:6 doma s Trutnovem. Nyní jsme sice prohráli jen jednou (2:0 v Jičíně), avšak pro změnu vícekrát remizovali. Jsme tak po Libčanech druhým remízovým králem. Bodů mohlo být více. Když už jsme jich tři kola před koncem nastřádali pětadvacet, chtěli jsme získat alespoň o jeden až dva více než v jarní části předchozího ročníku a být tak ještě o malinko úspěšnější. Ale bohužel poslední tři kola nám moc nevyšla, uhráli jsme jen tři plichty. Objektivně jsme však ani v jednom z těchto tří zápasů na výhru neměli, remízy byly víceméně spravedlivé.

Během patnácti zápasů jste jen jednou prohráli. To vás ale musí těšit, ne?
Je to bezpochyby lepší výsledek než vloni touto dobou. Během loňského podzimu jsme prohráli jedenáctkrát a získali jen šest bodů za jednu výhru a tři remízy. Z pohledu počtu proher je to nyní rovněž lepší než na jaře. Porážka v Jičíně byla zasloužená. Přijeli jsme tam téměř s béčkovou sestavou, navíc druhý gólman nastoupil v poli. Přestože ani domácí nehráli dvakrát dobře, na nás to stačilo. Nicméně soutěž je vyrovnaná a prohře se nevyhnulo žádné mužstvo. Také loni bezkonkurenční Trutnov párkrát zakolísal, dvakrát prohrál dokonce v domácím prostředí.

Máte cenný skalp vedoucího Týniště. Byl to nejlepší tým, proti kterému jste na podzim hráli?
Asi ano. Spousta jeho fotbalistů hrávala i vyšší soutěže a je to znát. Mají velkou hráčskou kvalitu, ale pokud chtějí do divize, ještě by to chtělo na některých postech posílit. Také některá další mužstva se proti předchozím ročníkům zlepšila.

Mrzet vás naopak musí asi především domácí remízy s Broumovem, Rychnovem a Chlumcem. Mám pravdu?
Týmy Rychnova i Chlumce si bod za remízu u nás zasloužily, zato Broumov nikoliv. Není náhoda, že to byl jeho jediný bod z venkovních utkání. Ztráta těchto dvou bodů mě mrzí dodneška, stejně jako v derby v prvním kole (v Libčanech 0:0), které jsme také mohli a měli vyhrát. Na druhou stranu výhra v Bydžově byla z kategorie šťastných, tam to bylo spíše na remízu.

Vaše mužstvo opět potkalo několik zranění. Nebýt toho, myslíte, že byste atakovali nejvyšší příčku?
Nejvyšší ne, ale druhé nebo třetí místo bychom třeba uhráli. V létě nám skončili tři nadstandardní hráči z jarní základní sestavy (Lesák, Mikolanda a R. Štěpánek). Do toho začal od druhého kola marodit kanonýr Nun a v pátém kole se zranil stoper Klement. Oba tak chyběli třináct, respektive deset zápasů, tudíž podstatnou část mistrovských utkání. Ke konci podzimu zase vypadl na šest zápasů ze studijních důvodů další obránce Bořke. To máte najednou šest hráčů ze základu, což je hrozně moc. Další dva až tři hráči základní sestavy nemohli odehrát jedno až dvě utkání z pracovních či rodinných důvodů, ale na to už jsme si zvykli. Je to standard. V této soutěži mají hráči, alespoň ti naši, jiné priority než fotbal. V rámci možností jsme si poradili. Například na střídavý start jsme získali devatenáctiletého mladíka z okresního přeboru, Adama Mlatečka ze Stěžer, který dostal příležitost v posledních pěti kolech. Zapojili jsme také hráče z širšího kádru.

Defenziva týmu je druhou nejlepší v soutěži, inkasovala jen čtrnáctkrát. Co stojí za jejím zlepšením?
Máte pravdu. Loni jsme dostali dvaasedmdesát branek, z toho osmačtyřicet na podzim a čtyřiadvacet na jaře. Byli jsme tak třetím nejhorším týmem v krajském přeboru. Nyní jsme naopak v tomto směru druzí za Jičínem. Z pohledu 236 týmů ze všech krajských přeborů v České republice, včetně Prahy, patříme někam okolo desátého místa, zatímco v minulé sezoně jsme byli spíše na opačném pólu, desátí od konce. Myslím, že to není náhoda. Udělali jsme v tomto směru za celý kalendářní rok kus práce. Na zlepšení defenzivy jsme se zaměřili již v zimní přestávce po katastrofálním podzimu 2012 a tento trend se nám daří naplňovat i letos.

Jak pojmete zimní přípravu?
My nikdy neběháme, ani v létě, ani v zimě. Sám jsem to jako hráč neměl rád a tak bude všechno probíhat tradičně herní formou. Kondice se dá podle mého názoru získat i jinak, než běháním v deseti až dvacetistupňových mrazech. V zimním období tedy využijeme na trénování pronajatou halu a umělou trávu v Hradci Králové nebo jinde. Sehrajeme čtyři až pět přípravných utkání. Zopakujeme trampolínky z letní přípravy a nově přidáme od příštího týdne krajský futsalový přebor. Pro zpestření bude i hokej.

Dojde k nějakým změnám v hráčském kádru?
Předpokládám, že ano. Tři až čtyři změny mohou nastat. O některé naše hráče je zájem v jiných soutěžích. Uvidíme, jak všechno dopadne. Záleží na tom, kdo odejde. Podle toho budeme hráčský kádr doplňovat. Budeme se snažit opětovně oslovit některé talentované hráče z blízkého okolí a dáme jim šanci zkusit si zahrát vyšší soutěž. Záleží na tom, zda oslovení o to budou stát. V létě se to v tomto ohledu moc nepovedlo. Nyní je však na konkrétní změny ještě brzy a vše se rozhodne až v následujících měsících.