Po dvou porážkách (Jihlava 0:3, Sparta 1:3) potřebují fotbalisté Hradce Králové v sobotu bodovat. Nejlépe naplno. Body proti jabloneckým „Galácticos" by se náramně hodily.  Utkání začíná netradičně již v 15 hodin.

Až dnes po obědě dorazíte na Všesportovní stadion, nebuďte překvapení, že v základní sestavě nevidíte Adriana Rolka. Kapitán týmu se výrazně podepsal pod porážku se Spartou, když namazal na góly Lafatovi a Hušbauerovi, a proto se trenér Luboš Prokopec rozhodl ho posadit na lavičku.

„Ano, stoperská dvojice nastoupí v jiném složení," potvrdil změnu v základní sestavě dvaatřicetiletý lodivod. Rozhodnutí ani tak moc nepřekvapilo.

Trenér Šilhavý touží
po nápravě remízy

Jablonec, Hradec Králové - V předchozím utkání s Českými Budějovicemi měli Jablonečtí množství střeleckých příležitostí, nováčka mačkali, ale kýžený gól nevstřelili. Zápas skončil remízou 0:0. „Cítíme povinnost napravit domácí zaváhání s Budějovicemi a chceme získat ztracené body zpět," velí před utkáním s Hradcem Králové kouč Baumitu Jaroslav Šilhavý, který stále nemůže počítat s klíčovým stoperem Benešem.

Za prvé: Prokopec se nebojí dělat nepopulární rozhodnutí. Při svém nástupu k týmu (duben 2013) se ihned rozloučil s exreprezentantem Milanem Fukalem, na „převýchovu" do Převýšova bez okolků poslal Emira Haliloviče, zimní usazení na lavičku Jiřího Poděbradského je stále ještě v živé paměti.

Za druhé: Kouč musel něco změnit. Hradecká obrana je povážlivě propustná (14 inkasovaných branek za 8 kol, nejhorší bilance v lize). A za to nese hlavní zodpovědnost šéf defenzivní formace a kapitán v jedné osobě. Prokopec logicky ukázal na chybujícího Rolka.

„Nechtěl bych to ale házet jen na něj. To by bylo příliš jednoduché. Změnu děláme i z taktických důvodů," říká trenér.

Samozřejmě, shodit veškerou zodpovědnost na Rolka by bylo „unfair".

Na Spartě si slabší chvilku vybral i jeho kolega ve stoperské dvojici Jakub Chleboun, čisté svědomí při inkasovaných brankách neměl ani gólman Tomáš Koubek.

Proti Jihlavě se zase na zodpovědnost při plnění obranných povinností vybodl Emir Halilovič. Rolkovy chyby ale byly, bohužel pro něj, nejvíc vidět…

Je to podruhé během stoperova návratu do Hradce, co bude zahřívat lavičku.

Poprvé se tak stalo na začátku jeho působení. V 1. kole FNL se nechal v derby s Pardubicemi po pár minutách vyloučit a po uplynutí jednozápasového trestu začal následný zápas s Táborskem na lavičce. Od 4. kola už válel, v závěrečné bitvě o postup v Pardubicích patřil mezi nejlepší muže na trávníku.

Dnes se tak stane poprvé od 18. srpna 2013, kdy Adrian Rolko nebude v základní sestavě „votroků".

Je tedy výrazná tvář Hradce Králové na odpis? Ne, tak to není!

Momentálně jen zápasí se slabší formou. To se stává. Za pár kol může být všechno jinak a Rolko zase bude platným šéfem hradecké obrany.