Během podzimní části krajského přeboru dosáhli několika překvapivých výsledků - zvítězili na trávníku exdivizní Jaroměře, porazili v té době vedoucí Červený Kostelec a tři body si odvezli i z horké půdy nováčka z Libčan, jenž v první půlce sezony válel a je třetí. Řeč je o fotbalistech Chlumce nad Cidlinou, kteří okupují solidní pátou příčku. To je pádný důvod ke spokojenosti, ovšem kouč Petr Průcha, jenž přišel k týmu v létě, to vidí trochu jinak.

„Možná to bude znít neskromně, ale já spokojený nejsem. Nezvládli jsme konec podzimu, čímž jsme prakticky pokazili dojem z celé první poloviny soutěže. Nejde ani tak o celkový počet bodů, ale herně a mentálně je co zlepšovat. Poslední dva prohrané zápasy mi stále leží v žaludku," říká chlumecký lodivod, přezdívaný Tarzan.

Petr Průcha.Zdroj: archivKdyž shrnete výkony a výsledky týmu, může panovat s podzimem spokojenost?
Ze všech stran poslouchám, jak jsme měli skvělý podzim, jak je úžasné, že jsme získali tolik bodů a tam je příčina, proč jsme bodů nezískali více.

Úplnou radost možná trochu kalí dvě porážky na závěr, že?
Ano. Možná to bude znít neskromně, ale já spokojený nejsem. Ani ne tak s počtem bodů, ale s tím, jak jsme nezvládli zejména konec podzimu, kdy jsme pokazili dojem z celé první půlky sezony. Uznávám, v některých zápasech jsme měli i štěstí, ale to bylo podmíněné pracovitostí, zodpovědností, bojovností a hlavně pokorou před soupeřem. Tyto vlastnosti nás zejména předposlední kolo ve Vysoké opustily. Mužstvo si myslelo, že už vše půjde samo, a přestalo být obezřetné. Proto závěr podzimu dopadl, jak dopadl. Samozřejmě to bylo i kvalitou soupeřů. V zimě se musíme zaměřit na to, abychom se těchto výpadků vyvarovali. Poslední kola se nám hrubě nepovedla, je to pro nás varování do jarních bojů. Když připočteme fakt, že s námi soupeři již budou počítat, je potřeba jít neustále do každého zápasu naplno, být mentálně silný a nic nepodcenit. Žádný náš hráč nedosahuje takových kvalit, aby si mohl dovolit něco odfláknout, někde polevit.

Od 6. do 13. kola jste v osmi zápasech získali dvaadvacet bodů. Které hlavní faktory vás dovedly k této veleúspěšné sérii?
Vděčím tomu, že se mančaft uklidnil a sedl si. Všichni věděli, co mají hrát a plnit. Tým nedostával góly a naopak si vytvořil dostatek šancí. K této sérii nás dovedlo i přijmutí naší filozofie a herního stylu. A ještě nám hodně pomohlo otočení výsledku v domácím zápase 6. kola s Kostelcem n. O. z poločasových 0:2 na 3:2, tam naše série začala. Ale všechno nebylo tak růžové, jak se zdá. V několika zápasech jsme měli skutečně štěstí, které však bylo podmíněné poctivostí. Proto mě stále leží v žaludku poslední dvě porážky, neboť tam jsme tohle všechno porušili. Kvůli tomu jsme oba duely zaslouženě prohráli. Takže ještě jednou, spokojenost nepanuje, bodově třeba ano, ale herně a hlavně mentálně je co zlepšovat.

V průběhu podzimu jste kádr posílili o další hráče. Přispěli i oni k výkonnostnímu vzestupu?
Nebudeme si nic nalhávat, hodně k tomu pomohlo posílení týmu, které nám vytáhlo trn z paty. Posílení přineslo do mančaftu svěží vítr. Ze zkušenosti vím, že když ničím zatížený člověk přijde do mužstva, vždy přinese něco nového. Tým ožil a začal si více věřit. Hráči, kteří přišli, určitě splnili svůj účel.

Nebýt prohry v závěrečném duelu s hradeckou Slavií, byl by váš tým doma stoprocentně úspěšný. V čem tkví skvělá bilance z domácí půdy?
Není jednoduché na našem velkém hřišti vyhrát všechna utkání. Troufám si tvrdit, že jsme většinu z nich vyhráli zaslouženě, hlavně duel s Červeným Kostelcem se nám nadmíru povedl. Tým praktikoval systém, který jsme chtěli, z toho je potřeba vyjít. Ve Slavii nejsou žádní hlupáci, dokonale nás přečetli a prakticky nás porazili tím, čím jsme se celý podzim prezentovali. Nejen na této úrovni je velice těžké soupeře dobývat. Své o tom může vyprávět i Bydžov, který s tím měl občas také nemalé problémy. Příznivé domácí bilance si vážíme, přestože v některých zápasech to bylo utrápené. Když dokážete vyhrát utkání, v němž se vám ne úplně vše daří, na týmu to zanechá pozitivnější stopu, než když vyhrajete jasně a vše se daří. Stačí se podívat na náš případ, kdy jsme dokázali utrápeně porazit Hořice, načež jsme vycestovali do Libčan a dokázali jsme je zaslouženě porazit. Nebo obráceně, ve 13. kole jsme doma porazili Nové Město jednoznačně 6:0, načež jsme nafrnění vyrazili do Vysoké a dostali po zásluze čtyřku.

Chlumecká štace je pro vás první v roli hlavního kouče týmu krajského přeboru, jak si to zatím užíváte?
Svoje kouzlo i pointu pro mě mělo už kobylické angažmá v I. B třídě. Zde jsem se pomalu vžíval do role trenéra mužů, bez této štace bych se určitě chlumeckým trenérem nestal. Trénuji již pět let s Pavlem Šoltysem a Markem Bittnerem v Bydžově ročník 2001, navíc jsem předtím trénoval ročník 1998. U těchto kluků se člověk učí trenérskému řemeslu. Je to malinko jiné trénování, ale i bez této štace bych nemohl v Chlumci vést dospělý tým, ani by ta nabídka nepřišla. V létě mi přibyl starší dorost RMSK, takže trénování mám opravdu dost prakticky na všech věkových úrovních. Samozřejmě v Chlumci je to jiné. Byť se to nezdá a tým tvoří dospělí lidé, někdy mi to tak nepřipadá. (zasměje se) Člověk musí být připravený na vše a nikdy si nemůže být jistý tím, jak by to chtěl. I to přináší trenéřina. Myslím, že hlavně vedení mládeže v Cidlině mě na to připravilo a to především v oblasti psychologie. Když tak přemýšlím, ono i to trénování ve školkách je velice dobrá zkušenost. Některé věci lze uplatnit i v dospělé kopané, neboť jak všichni vědí, malé děti se mají chválit. (usměje se)

V předsezonních cílech jste se zmínil, že chcete stabilizovat mančaft a vtisknout mu systém, který bude dodržovat. Daří se to tedy?
Kluci moc dobře vědí, jakým systémem se chceme prezentovat. Můžu jím to vysvětlovat, jak chci, ale pokud hráč tuto roli nepřijme a například se zrovna v tom zápase nebude vracet, tak je veškeré mluvení zbytečné. Jinak ve všech vítězných zápasech jsme systémově hráli, co jsme chtěli a sami se přesvědčili, že nám tento systém sedí. Co se týče stabilizace kádru, tak by samozřejmě snesl posílení. Ale to říkají všichni trenéři, takže budu spokojen, když mančaft zůstane ve stejném složení a uzdraví se zranění hráči, kterých není málo. Velký problém vidím v béčku, kde hráči nechodí, skoro je za půl roku ani neznám. Umístění po podzimu tomu odpovídá. Samozřejmě chceme občas dát šanci několika poctivým dorostencům, kteří se zúčastní zimní přípravy s A týmem.

Hlavním cílem však určitě byla záchrana, která by vám již neměla uniknout. Jaké ambice si budete dávat do jarní části?
O záchraně jsem nemluvil, říkal jsem jen to, že nechceme mít problémy se soutěží. Pokud se nám vydaří zimní příprava, kluci budou chodit poctivě trénovat a vrátí se nám zranění hráči, tak bychom mohli skutečně vytvořit konkurenceschopný tým, který dokáže prohnat každého. Těžko se odhaduje, na jaké umístění to bude. Chceme odehrát každý zápas s maximálním úsilím, nasazením a dodržováním všech taktických pokynů. Když se nám to povede sladit, budeme nepříjemný soupeř. Ale vše bude odvislé od zimní přípravy, z které budeme těžit celý rok. Opět nabádám hráče, aby se nevymlouvali a zúčastnili se co nejvíce tréninkových jednotek, které budou opravdu výživné, to jim slibuji.

Kdy začnete zimní přípravu a jak bude probíhat?
Zimní příprava začne 10. ledna. Tým sehraje turnaj Zimní ligy v Chudonicích i mimo jiné několik přípravných utkání s týmy vyšší soutěže. První jarní kolo hostíme doma Nový Bydžov. O motivaci v zimní přípravě je tak postaráno, už teď se na tento mač všichni moc těšíme. Přeji všem veselé Vánoce, hodně zdraví v novém roce a na jaře se na všechny opět moc těším. Už aby to zase začalo.