Podle Richarda Jukla, generálního ředitele FC Hradec Králové, klub už jednal s Čáslaví o prodeji. Licenci hodlá zaplatit z vlastních zdrojů

Jukl projednal podmínky pro převod licence se zástupci Čáslavi. V úterý se dozví názor vlastníka klubu – města Hradec Králové. „Nepožadujeme po městu žádné peníze na koupi licence. Zaplatíme si ji z vlastních zdrojů,“ říká první muž hradecké kopané.

V jaké fázi je případný odkup prvoligové licence od Čáslavi?
Je to ve fázi jednání mezi Hradcem a Čáslaví. Zjišťovali jsme podmínky, za kterých by bylo možné Gambrinus ligu koupit. Jestli k tomu dojde nebo ne, o tom rozhodne majitel klubu – město Hradec Králové.

Víte, kdo je vaším konkurentem?
To nevím. Zjišťoval jsem pouze podmínky, které připadají v úvahu v našem případě.

V případě ceny licence se hovoří o částce 20 milionů korun. Odpovídá to?
O dvaceti milionech hovoříte vy, novináři.

Našemu Deníku to potvrdil minulý týden sám šéf Čáslavi Martin Svoboda.
(Jukl vytáčí číslo Svobody. Ten zmiňovanou částku popře) Ta cena určitě neodpovídá. Slyšeli jste sami. Je jiná. Při našem společném setkání taková částka nepadla. S Martinem Svobodou se známe dlouho, vůbec nedošlo k nějakému licitování. Jen jsme si vyjasnili podmínky.

Jak intenzivní jsou jednání, která s Čáslaví vedete?
Konkrétní jednání proběhlo jedno.

Co bude nyní?
Jak už jsem uvedl, zjistili jsme si možnost převzetí licence. Ač o tom v Hradeckém Deníku pochybujete, tak máme vypracovanou globální strategii klubu do roku 2011, a tam je zakotveno, že budeme usilovat o I. ligu. Nyní se můžeme do ligy dostat ne po sportovní stránce, ale po administrativní. Musíme jít za majitelem klubu, a ten rozhodne.

Budete po městu požadovat peníze na odkup licence?
To v žádném případě! Licenci si případně uhradíme z vlastních zdrojů. Chceme od zastupitelů slyšet pouze jasné stanovisko. Pak to ruku v ruce s sebou nese různé úpravy Všesportovního stadionu.

Richard JuklKolik by investice do stadionu stála?
V loňském roce byla reálná možnost, že vybojujeme první ligu sportovní cestou. V té době jsem měl tady licenčního manažera ČMFS. Podle něho není problém hrát na našem stadionu ligu při splnění počtu pěti tisíc sedaček pro kryté sezení a přesunutí vlajkonošů hostů z jednoho rohu do druhého. Teď se k tomu přidaly vyhřívané trávníky. Ale některé kluby žádají o výjimku. To by byl i náš případ.

Pokud ji nedostanete, co bude potom?
Pak bychom ligu hrát nemohli.

Dobře. Jedna věc je licence. Tou druhou je nákup nových hráčů. Asi se shodneme, že se současným kádrem první ligu hrát nemůžete.
Určitě. S tím souhlasím. S trenéry jsme vytvořili osu kádru, diskutovali o tom, kdo na vyšší soutěž má či nemá. Došli jsme k počtu jedenácti fotbalistů ze základního kádru. Podle nás jsou schopni hrát první ligu, je o ně i zájem. K nim bychom museli přidat čtyři pět hráčů, abychom vytvořili kvalitní kádr. Doplnění je třeba. Ale lépe se doplňují fotbalisté do první ligy než do druhé. Kladno, Budějovice a Bohemians hrály ligu z osmi hráči na hostování. Takovou cestou jít nechceme, ale pár hráčů se takto dá získat za poměrně malé peníze.

Nešli byste za současné situace (sportovní úroveň klubu, ekonomická situace v zemi) do velmi rizikového obchodu?
Já vám něco povím. První liga a druhá liga – to je jako, když jezdíte mercedesem a trabantem. Přál bych vám vidět, jak těžko se shánějí peníze do druhé ligy. V případě, že jste v první lize, to jde daleko snáze. Ke všemu se hráči zviditelní, stoupá jejich cena, a tím i cena klubu. Co se týče sportovního výsledku, tak loni nám liga utekla o dva body, a nikdo se nad tím nepozastavoval. Prostě byla neúspěšná sezona. Letos je opravdu neúspěšná sezona a víceméně se stejnými hráči. Druhá liga je vyrovnaná, každý je schopný porazit každého. Myslím si, že je daleko náročnější z druhé ligy postoupit, než se tam udržet.

To máte možná pravdu.
Určitě, pánové.

Ale proč došlo k takovému propadu? Když říkáte, že kádr byl téměř totožný…
To je na analýzu sportovního charakteru. Se sezonou jsem nespokojený. To je fakt. Udivuje mě to, protože si myslím, že jsme se ještě posílili. Získali jsem Romana Fischera, který byl naším nejlepším hráčem, přišel bundesligou ostřílený Kaufman. Myslel jsem si, že máme lepší kádr.

Přijde nám, že klubu chybí koncepce. Od léta 2007 přišlo více než dvacet hráčů, kromě Kalouska a Plašila, hráčů z jiných oddílů (viz tabulka na jiném místě této strany). A drtivá většina z nich zde nezanechala výraznější stopu. Jak jste tedy schopni složit kádr pro ligu?
Podívejte se. Ve vašich novinách jste psali, že se u nás mění trenéři. Jenže Klusáček chtěl sám odejít, to samé Malura. Jediným trenérem, který byl odvolán, byl letos pan Machala.

Neukazuje to ale na špatnou volbu ve výběru trenérů?
A vy si myslíte, že ti trenéři byli špatní?

Oldřich MachalaNejpovedenější štaciměl Luděk Klusáček, u Pavla Malury si tím nejsme úplně jistí. Spíš nás zarazilo angažování kouče Oldřicha Machaly, který před příchodem do Hradce spadl s Lipovou z MSFL.
Ano, to byl také jediný trenér, který skončil kvůli výsledkům. Ostatní měli lepší nabídku odjinud, jinak by v klubu zůstali. Jak můžete vědet to, že když děláte trenéra, tak bude dobrý, nebo špatný?

Ale o to nám jde. Přeci nebudu angažovat někoho, kdo předtím sestoupí z MSFL…
Dobře, ale zase tvrdíte, že Malura byl špatný. A přitom vyhrál se Slováckem podzimní část ligy.

My neříkáme, že byl špatný, ale že se jeho angažmá moc nepovedlo. Hradec za jeho vedení poztrácel velké množství bodů. Navíc podle našich informací se vyskytly komunikační problémy s hráčskou kabinou.
To už ale nemůžete dopředu ovlivnit. A když se dostanu k hráčům, tak všechny, co tady máte napsané „pod čarou“, byli u nás na hostování. Ani jednoho jsem nekoupil.

Ale to je přece jedno. Stejně jste je museli platit.
Protože je chtěli trenéři. Přijde nový kouč a má svoje představy, které se mu snažíme splnit. (Jukl se zahledí do tabulky) Proč máte Pospíšila označeného jako „trefa vedle“? Vždyť ten kluk tady odehrál v sezoně dvacet osm zápasů.

Nám jde o výkonnost.
Ale kdyby hrál špatně, tak by přece neodehrál tolik.

Třeba na ten jeho post nebyla lepší náhrada.
Dobře, dobře. Ale třeba Krejcar si při prvním tréninku urval křížové vazy. To prostě nemůžete ovlivnit. Problémem byl Válek, kterého si přivedl Machala. Ten nenaplnil ambice.

Podle čeho hráče vybíráte? Má trenér úplně volnou ruku?
Vím, kde nás tlačí bota, a podle toho se snažím sehnat hráče. Samozřejmě, že trenér je u toho taky. Každému jsem chtěl umožnit co nejlepší podmínky pro dosažení výsledku. Proto sem přišli hráči jako Zbončák, Čupr, Riegel, Schulmeister nebo Šmerda. Občas je to loterie. Taky nikdo nemohl vědět, že Guardiola dotáhne Barcelonu k titulu a k vítězství v Lize mistrů.

Z hráčů, které jste jmenoval, se neprosadil ani jediný. To není příliš dobrá vizitka…
Děláme všechno pro to, abychom hráli co nejlépe. Kdyby se hráči povedli, tak je tady nebudete zmiňovat. Vy máte tendenci hledat ty horší varianty, což by tak nevadilo. Hráči mají kvalitu, prokázali ji jinde. My jsme je sem přivedli s jediným cílem, aby nám pomohli ve druhé lize. Že se to nepovedlo, to se holt někdy stane. Většina hráčů přišla za trenéra Malury. Tehdy jsme byli po podzimu třetí a měli jsme šanci hrát o postup.

Jak si vysvětlujete fakt, že třeba Dian v Hradci příliš nezářil, ale v letošní sezoně patřil v Čáslavi k jedněm ze strůjců postupu?
Druhá liga je tak extrémní soutěž, že v úvozovkách náš B-tým, kluci, kteří u nás nehráli, nebo by nehráli v základní sestavě, jdou do Čáslavi, a tam ligu vykopou. (V Čáslavi působili Frydrych, Špidlen, Filip, Vít a Dian – pozn. red.).

Ilustrační fotoPodle nás je mužstvo špatně složené, jsou v něm typově podobní fotbalisté. V kádru chybějí bojovníci, větší srdcaři, kteří jsou pro vítězství a postup do nejvyšší soutěže ochotni udělat maximum. Souhlasíte?
Ano. Stoprocentně s vámi souhlasím. Tohle jsme věděli už v loňském roce, ale je opravdu problém takový typ hráče sehnat. My jsme třeba usilovali o Jirku Saboua, který v té době neměl v Teplicích na růžích ustláno. To je přesně ten typ, který dokáže strhnout kolektiv. Jenže do druhé ligy vám nepůjde. Hráči upřednostní první ligu. My jsme se před sezonou rozhodovali, jestli máme angažovat Radima Holuba, ale pak jsem si řekl, že to nemá cenu. A podívejte se, on ve Slovácku nehraje. Tady je to totální školka. My potřebujeme rváče.

Vy jste za své prvoligové éry býval právě tím typem dříče a bojovníka, který nic nevypustil a nerad prohrával. Štve vás to, když vidíte, že někteří vaši fotbalisté do zápasu nedávají všechno?
Mne osobně to hrozně štve. Taková sezona, jakou jsem zažil letos, mi ubrala spoustu let života. Těžko soudit, jestli hráči do toho dali maximum, nebo jestli to, co předváděli, je jejich strop. Také je možné, že takový dojem budí rozlehlost Všesportovního stadionu. Na fotbal koukáte z ohromné dálky. Třeba když jsme hráli v Sokolově, tak jsem si stoupl dva metry od hřiště a bylo vidět, že hráči mají jazyk na vestě, jak se vydali. Myslím si, že to trochu zkresluje již zmíněný stadion a pak samozřejmě výsledky. Každopádně mně tohle hodně vadí. Proto chceme přivést rváče a bojovníky i kvalitativně horší fotbalisty, kteří však budou mít srdíčko. A budou schopní, když to přeženu, půlku mužstva soupeře pokopat a druhou půlku vynést na tribunu. (důrazně)

Není to také tím, že někteří hráči jsou spokojeni s tím, že hrají druhou ligu a nemají vůli se zlepšovat?
Hráč by měl jít na hřiště s tím, že tam nechá duši. Dneska ale taková mentalita, obzvláště u mladých lidí, není. Pokud se v tomto nezmění, tak ničeho nedosáhnou. Navíc by si měli uvědomit, že jim utíká fotbalový život.

Z pozice vedení klubu tlačíte fotbalisty k maximálnímu nasazení?
V uplynulém ročníku jsme rozdávali pokuty a další omezení. Vezměte si, vždyť ti hráči jsou sami proti sobě. Já být jejich rodinou, tak sám budu na ně naštvaný. Oni domů nenosili peníze. Fotbal hrají přece taky pro peníze. A oni si nic nevydělali. Proto náš klub spoustu peněz ušetřil. To je jediné pozitivum letošní sezony. Hráči svoje peníze nechali na hřišti. Jestli jim to nevadí, tak to je špatně. Měli by si uvědomit, že tím trpí jejich rodina a především oni sami.

Jak vůbec funguje výběr hráčů. Dáte na agenty, nebo máte v klubu nějakou expertní skupinu?
Funguje to tak, že si sedne sportovní úsek s trenéry a řešíme jednotlivé posty hráčů. Vytváříme různé varianty, jak by mužstvo mohlo vypadat. Vytvoříme kostru týmu, potom sestavu a pak s tím jdeme do reality. Projíždíme soupisky ostatních týmů. Hráči, kteří hrají stabilně první ligu, vám sem nepůjdou, zbudou na vás až ti dvanáctí třináctí v kádru. A pak zbývají hráči druhé ligy, kteří splňují tyto požadavky. Když někoho objevíte, tak kolikrát nastává situace, že finanční nároky vůbec neodpovídají skutečné kvalitě hráče. Někdy je to složité.

Od doby Skácela a Pitáka klub nevychoval hráče, po němž by sáhly přední prvoligové kluby…
To není pravda. V loni v létě jsem mohl Dvořáka prodat do Holandska, měl jsem nabídky i na Rezka a Pilaře. Ani jednoho z nich jsem neprodal, protože jsem chtěl bojovat o nejvyšší mety. Kdybych to udělal, tak mě vy, novináři, rozcupujete a rozcupujou mě lidi. A vidíte. My jsme je neprodali, a skončili jsme tam, kde jsme skončili. Ve sportu se prostě úspěch naplánovat nedá. Kdybychom ovšem hráli první ligu, tak cena těchto hráčů jednou tolik stoupne. A to je jeden z důvodů, proč bych do ligy šel.

Letošní druholigová sezona skončí nejnepovedeněji za poslední roky. Jaké z ní vyvodíte důsledky?
My už jsme udělali s trenérem přehled hráčů, kteří by mohli v Hradci zůstat. Prodloužili jsme smlouvu s Wozniakem a s Kasálkem. Teď budeme hledat takové typy hráčů, které potřebujeme k tomu, abychom obstáli v příští sezoně. Kostru mužstva máme a k ní budeme nabalovat další.

Dokdy hodláte uzavřít věc první liga ano či ne.
V úterý jdu na schůzi Rady města a všechno bude záležet na tom, jak se vyjádří.

Deník zhodnotil posily FC Hradec Králové

Roman FischerDeník vybral fotbalisty, které vedení hradeckého klubu přivedlo převážně v sezonách 2007/2008 (na podzim mužstvo vedl trenér Luděk Klusáček, na jaře Pavel Malura) a 2008/2009 (v létě tým převzal kouč Oldřich Machala, od 20. kola ho vystřídal Václav Kotal). Vyjma Kalouska a Plašila se nejedná o odchovance klubu.

TREFA DO ČERNÉHO:
Fischer
(přišel z 1. FC Slovácko)

PRŮMĚR:
Kaufman
(Aue, Německo), Kalousek (Gdyňa, Polsko), Nemček (Slovan Bratislava), Kasálek (Trenčín), Němeček (Sokolov), Vít (Mladá Boleslav).

TREFA VEDLE:
Zbončák
(Iraklis Soluň), Riegel, Šmerda (oba Mladá Boleslav), Čupr (angažmá na Kypru), Schulmeister (Sigma Olomouc), Dian (Bohemians 1905), Pospíšil (Ružomberok), Bouška (Olomouc), Plašil (Příbram), Svoboda (Slavia Praha), Vodehnal (angažmá na Kypru), Krejcar (Krč), Válek (Mutěnice), Sláma (Jihlava), Bukač (V. Žižkov), Mácha (Č. Budějovice).

Pozn. Uhráčů vyznačených kurzívou Richard Jukl nesouhlasil s jejich zařazením do tref vedle. O odchovance Plašila měl klub zájem, ale hráč odmítl prodloužit smlouvu.

Jiří Tůma, Radek Špryňar