Fotbalisté Bystřianu Kunčice splnili roli favorita I. A třídy. Po třinácti podzimních kolech jsou na sedmadvaceti bodech a na druhý Ohnišov a třetí Třebechovice pod Orebem mají dvoubodový náskok.

Trenér Petr Hypius tak může být s vystoupením svých svěřenců v soutěži spokojen. Moc dobře však ví, že jaro bude nesmírně těžké a stát se může cokoliv.

Rozhovor

Do soutěže jste vstupovali v roli největšího aspiranta na postup. Jak těžké bylo se s tímto faktem vyrovnat?
Už před začátkem podzimní části I. A třídy mi bylo jasné, že se na nás bude chtít každý soupeř vytáhnout. Myslím, že jsme se s tím všichni velice dobře vyrovnali, což potvrdila podzimní sezona. Hodně důležité bylo, že se po sestupu podařilo udržet stávající hráčský kádr. Jsem rád, že byl v létě navíc posílen.

První zápas se vám ale vůbec nevydařil. Prohra v Třebechovicích 2:5 leccos naznačila…
Tahle porážka nám spíše pomohla. Hráči si velice rychle uvědomili, že nic nepůjde samo a pokud chtějí uspět, tak musí na trávníku makat od první do poslední minuty. Následně přišla desetizápasová série bez porážky.

Čemu to přisuzujete?
Sportovně musím přiznat, že v některých zápasech, kdy jsme tahali za kratší konec, stálo při nás sportovní štěstí. Jak se říká, to ale přeje připraveným. Hodně důležité bylo, že hráči šli do každého zápasu s touhou vyhrát. S jejich přístupem jsem byl spokojen.

Asi největší radost jste měl po vysokém vítězství v domácím prostředí nad Jaroměří 7:3. Je to tak?
V tomto zápase do čeho jsme kopli, to spadlo do branky. Je ale pravda, že v první půli nám soupeř přihrál na tři góly, což kluky uklidnilo. Druhá půle, to byla z naší strany téměř fotbalová exhibice.

Zklamalo vás na podzim něco?
Obdrželi jsme devětadvacet branek, což je strašně moc. Některé byly opravdu z kategorie laciných. V defenzivní činnosti máme rezervy a v zimní přestávce v tomto směru musíme zapracovat.

V závěrečných třech podzimních kolech jste získali pouhé dva body za domácí remízy s Vrchlabím a Ohnišovem, prohráli jste v Hořicích…
V závěru podzimu už nebyla tréninková docházka na takové úrovni, jako byla v letních měsících. Byla brzy tma, takže se toho moc nenatrénovalo. I když jsme získali jen dva body, tak náš herní projev určitě nebyl špatný. Zápasy v Hořicích, nebo doma s Ohnišovem byly jedny z nejvydařenějších, které jsme v podzimní části sehráli.

Kdo z hráčů patřil k oporám?
Náš hráčský kádr není příliš široký. Jsem rád, že se nám na podzim vyhýbala zranění a nedostali jsme ani jednu červenou kartu. Soutěž jsme prakticky odtáhli ve třinácti lidech. Fotbal je týmová hra. Proto nechci nikoho vyzdvihnout. Všichni, kteří do jednotlivých zápasů zasáhli, se snažili odvést maximum.

Jaký je podle vás rozdíl mezi I. A třídou a krajským přeborem?
Prvních pět týmů v I. A třídě má podobnou výkonnost jako spodek krajského přeboru. V I. A třídě je více času na zpracování míče. Je to hodně o fotbalovosti, mužstva si vytvářejí více brankových příležitostí, i když s koncovkou mají problémy. V krajském přeboru se hraje s větším nasazením, k vidění je spousta osobních soubojů a velký důraz je ve vápně před brankami.

Je jasné, že návratu do krajského přeboru se určitě nebudete chtít vzdát. Jednoduché to ale zřejmě mít nebudete…
Podívejte se. Na Ohnišov a Třebechovice máme dvoubodový náskok. Poslední slovo v boji o postup určitě neřekly Třebechovice nebo Černilov. Na jaře se může stát cokoliv. My půjdeme zápas od zápasu a pak uvidíme. Když postoupíme, bude to jen dobře. Na jaře chceme předvádět hlavně pěkný fotbal, ze kterého by měli radost samotní hráči, my trenéři a v neposlední řadě naši fanoušci. Věřím, že na naše zápasy budou chodit ještě ve větším počtu než doposud a povzbudí nás.

Jak bude vypadat zimní příprava a počítáte s posílením kádru?
Příprava proběhne jak v domácích podmínkách, tak na horách, kde ke slovu přijdou i nepopulární běžky. Potřebujeme hlavně zapracovat na fyzické kondici, protože z ní žijete vlastně celý rok. V létě totiž na hrubou přípravu není mnoho času. Pochopitelně se zaměříme i na herní stránku. Měli bychom startovat v zimním turnaji v Novém Bydžově a sehrajeme několik přípravných zápasů. Snad nám bude přát počasí. Co se týká hráčského kádru, tak bych ho chtěl pochopitelně posílit. Na konkrétní jména je ale v tuhle chvíli příliš brzy.

Vaše slovo na závěr?
Chtěl bych poděkovat mému asistentovi Miloši Kneifelovi za velmi dobrou spolupráci. Nesmím zapomenout ani na vedení našeho klubu a obce, že se nám snaží vytvořit podmínky pro provozování fotbalu v Kunčicích na odpovídající úrovni.

Jan Skalička