Necelé dva týdny před začátkem mistrovství Evropy v Nizozemsku utrpěla česká jedenadvacítka nečekanou porážku na hřišti druholigového Hradce Králové (4:2). Trenér LADISLAV ŠKORPIL přesto po utkání neztratil svůj pověstný smysl pro humor. „V roce 1962 před odjezdem na mistrovství světa do Chile prohrála československá reprezentace taky v Hradci Králové a co z toho bylo…“

Takže vás výsledek nemrzí?

Musímevycházet z toho, že to hráčům běhalo jen třicet minut.V jejich průběhu jsme vstřelili dva góly a měli několik dalších šancí. Že jsme je nevyužili, je trestuhodné.Na mistrovství Evropy by senám to mohlo nevyplatit.Tammůže při zápase přijít třeba jen jediná příležitost, která rozhodne o výsledku.

Čím si vysvětlujete, že vaši svěřenci po inkasovaném gólu na 2:1 ve 35. minutě herně odpadli?

Možná se trochu skryli za můj poločasový požadavek, aby tolik nechodili do soubojů. Ale i tak u toho mohli běhat. Další objektivní skutečností je fakt, že Hradec hrál naposledy v pátek a v poločase pětkrát vystřídal. Hráči z reprezentace končili ligu v pondělí, následně se opili, protože slavili tituly, postupy do pohárů a závěr sezony. To vše na nich bylo evidentně znát. Navíc jsme vzhledem k rozsáhlé marodce mohli střídat jen jednoho hráče do pole. Markantní to bylo ve druhé půli. Vypadalo to, že si hráči absolutně nerozumí, kazili jednoduché přihrávky. Soupeři tak darovali spoustu míčů a nestačili se vracet. Obrana tím pádem působila děravým dojmem. Hlavně Pilař, který ve druhé lize bojuje o základní sestavu, si tam dělal, co chtěl.

Budete mít důraznější proslov k mužstvu?

Samozřejmě si z toho musímevzít ponaučení. Všechno zlé je k něčemu dobré. Vcelé přípravě na mistrovstvímá tento zápas svůj význam.

Oprosťme se od zápasu v Hradci Králové, s jakými cíli míříte se lvíčaty na šampionát?

Když se někdo účastní nějaké soutěže, tak by ji měl chtít vyhrát. Co jiného by si měl dávat za cíl. Být třetí nebo pátý? Když půjdu hrát karty nebo automaty, tak budu chtít také vyhrát, i když to pochopitelně másvoji obtížnost.

Postoupit ze skupiny, v níž jsou Anglie, Itálie a Srbsko ale jednoduché asi nebude…

S Itálií a Srbskem jsme v přípravě odehráli vyrovnané zápasy. A pokud do Hradce dorazil nějaký skaut z Anglie a přijel po půlhodině, mohlo by to být pro nás dobré. (lišácky se usměje)

Ve hře je také postup na olympijské hry v Pekingu…

Touhu tam jet máme. A co se bude dít v případě, že se to povede, na to raději nemyslet. (například v Sydney 2000 byl velký problém s uvolněním hráčů – pozn. red.)

Cítíte, že má mužstvo zdravé jádro a hráči tvoří tu pravou partu?

S partou jsem jako trenér neměl nikdy problém, dovedu ji udělat za jediný den. S tím mají problém jenom ti, co to neumějí. Proto jsem nikdy neměl problém ani s problémovýmihráči. Jeden dva se dají vždycky zvládnout. V mužstvu je potřebujete, protože problémoví hráči jsou většinou ti výjimeční.

Zdravotní stav týmu je momentálně žalostný, schází vám devět fotbalistů z nominované třiadvacítky. Nestraší vás to?

Strašit mě to bude, až nebudou na letišti. Není nic výjimečného, že mají po náročné sezoně zdravotní potíže. Počítat nelze jen s Holkem, u něhož by byla pravděpodobnost, že bude zcela fit až na finále. To by se musel stát zázrak podobný tomu, který národu sdělil v pořadu 13. komnata žokej Josef Váňa, že vyhrál dostih s nalomeným obratlem. Jeho léčbu odhadovali lékaři na dva měsíce, a on byl v pořádku za týden.

Odbočme. V týdnu byl zpečetěn lukrativní přestup mladého hradeckého fotbalisty Jana Hableho do Fiorentiny. Co tomu říkáte?

Na rovinu musím říct, že zastáncem takovýchto přestupů nejsem. Lépe řečeno jsem jejich nepřítelem. Co to má jako za význam? Smysl to má tak pro Hradec, který získá balík peněz za hráče, u kterého neví, co prodává. Fiorentina zase neví, co kupuje. Rozdíl je v tom, že pro ni jsou vydané peníze plivnutím do moře. Hable je hráč, který nebyl schopen se dostat do základní sestavy ve druhé lize a tento hráč jde do Fiorentiny. Nic proti tomu nemám, ať si každý dělá co chce. V klubu by byli hloupí, kdyby ho neprodali, ale je to výhradně Hableho záležitost. Každý odpovídá sám za své činy. Když ptáčka lapají, pěkně muzpívají. On musí vědět, proč tam šel.

Podobný byl ale případ Jaroslava Plašila, který odešel v šestnácti do Monaka a v A–týmu měl odehráno minimum zápasů…

Bylo by potřeba udělat výčetku, kolik je u nás Plašilů a kolik třeba Papadopulosů či Vacků…