Až v neděli usedne na lavičku Hradce Králové při utkání v Teplicích, stane se Luboš Prokopec nejmladším trenérem v historii české ligy. V ten den mu bude přesně 31 let, jeden měsíc a čtyři dny. „Ale vůbec nic to se mnou nedělá," usměje se kouč, jenž před dvěma lety dovedl starší dorost k mistrovskému titulu.

Počkejte, vést v jednatřiceti letech ligový tým, není úplně obvyklá situace.
Vím, že je to velká zodpovědnost, ale já nejsem zvyklý se schovávat. Někdo může namítnout, že nízký věk je nevýhodou, ale já to tak nevidím.

Takže se nebojíte příkladu slávistického Martina Poustky, nebo teplického Lukáše Přerosta, kteří v lize vyhořeli?
Strach z těchto věcí jsem nikdy neměl. Je potřeba si říct fakta: na jaře jsme uhráli pět bodů, v lize jsme jen čtyřikrát vyhráli. Tým můžeme jen zvednout. Věřím, že v šesti zápasech získáme devět deset bodů a zachráníme se.

V týmu je několik hráčů, kteří jsou starší než vy. A někteří výrazně. Nemáte obavu, jak na vás budou reagovat?
Ale vždyť já ty kluky dobře znám a vím, že mají dobrý charakter. S některými si tykám a měnit to nebudu. Člověk si získává respekt činy a ne slovy.

Byl to šok, když vám v neděli po zápase volal generální ředitel Richard Jukl s nabídkou, abyste převzal áčko po odvolaném Jiřím Plíškovi a jeho asistentovi Pavlovi Medynském?
Bylo to překvapení. Především z toho pohledu, že se vše uskutečnilo takhle rychle. Vždyť v neděli dopoledne jsem ještě vedl mužstvo v utkání Juniorské ligy. Ale k Hradci mám vztah, trénování je moje zaměstnání. Beru to jako realitu.

Neváhal jste, zda kývnout?
Když člověk váhá, tak to není dobrý. Nijak jsem nespekuloval a šel jsem do toho. Důležitým faktorem bylo i to, že jsem si mohl vybrat svůj vlastní realizační tým.

Jaké bude jeho nové složení?
Změna vlastně nastane jen na pozici asistenta. Oslovil jsem bývalého hráče Hradce Bohuslava Pilného, který fotbalu a trenérské profesi rozumí. Je to člověk, na kterého se mohu spolehnout. Má hradecké srdíčko a je našim patriotem. Navíc má Bohouš velké zkušenosti s ligovým fotbalem jako bývalý hráč .

V jakém stavu jste našel hráče po nedělním výprasku?
Všichni si uvědomují, v jaké jsme situaci. Ovšem není důvod propadat panice. Ve hře je stále osmnáct bodů a já věřím, že se z těžké situace dostaneme a v lize zůstaneme. Je tady spousta kvalitních fotbalistů. Mužstvo má rozhodně větší potenciál než na patnácté  místo.

Budete zásadně měnit styl hry?
Nechci, aby to vyznělo jako kritika předchozího kouče, ale budeme chtít být aktivnější ve všech fázích hry. Abychom se zachránili, tak si musíme vytvářet šance a nespoléhat se na standardky, nebo na brejky. Proto chci, abychom byli mnohem víc aktivnější směrem dopředu. V mezihře dostat hru víc do kombinace. V obranné fázi pak hrát agresivněji a dostat soupeře pod daleko větší tlak. V dnešním fotbale rozhodují přechodové fáze. Tedy, jak se tým chová po zisku a ztrátě míče.

Existenční zápas s Teplicemi se blíží. Moc času na změnu nemáte.
Někdy to je lepší, než abyste se celý týden pitval v neúspěších. Udělali jsme za vším tlustou čáru a řekli si, že dozadu se dívat nebudeme. Jelikož jsem dělal pro trenéra Plíška sledování zápasů, byl jsem shodou okolností v pátek na utkání Jihlavy s Teplicemi. Přehled o aktuální formě Teplic máme.

Vizitka
Narozen: 24. 3. 1982

Největší úspěchy: Před dvěma lety přivedl starší dorost k mistrovskému titulu. V Hradci ho slavili poprvé od roku 1986 . Letos vedl juniorský tým, který je momentálně na třetím místě tabulky.

Zajímavost: Velký důraz klade na mentální stránku přípravy. Uznává Mariana Jelínka.