Ve čtrnácti podzimních zápasech vybojovali 30 bodů za devět výher, tři remízy a dvě porážky při aktivním skóre 31:17. V tabulce jim patří druhé, v tuto chvíli zároveň postupové místo do krajského přeboru.

Rozhodující bitvy však přijdou až na jaře příštího roku, čehož si je moc dobře vědom také hrající asistent trenéra JAN SCHEJBAL, se nímž jsme si o úspěšném podzimu povídali.

Podzimní část sezony dopadla pro váš tým nad očekávání, souhlasíte?
Naším předsezonním cílem bylo umístit se v horní polovině tabulky. Věděli jsme, že soutěž bude mnohem kvalitnější a náročnější než v minulé sezoně. Rozhodně jsme nechtěli hrát o sestup, jako tomu bylo loni, a jsme rádi, že nás nic podobného nepotkalo. Řeknu otevřeně, že druhé místo je něco, s čím jsme nepočítali.

Kde vidíte hlavní příčiny takového umístění?
Po předchozích neúspěšných dvou sezonách bylo nutné změnit několik věcí, a to jak v mužstvu, tak uvnitř oddílu. Před sezonou jsme situaci s hráči podrobně rozebrali a z toho všeho jsme vyvodili určité závěry. Těm, kteří nechtějí nebo nebudou plnit povinnosti v klubu, ani v rámci možností splňovat tréninkovou morálku, jsme nabídli, aby si hledali nové angažmá. Naší snahou bylo získat do Libčan hráče, kteří do týmu zapadnou jak po herní, tak hlavně povahové stránce. To se nám podařilo naplnit. Nově příchozí hráči přispěli k výborné partě. Jinak bychom těžko byli v tabulce tak vysoko.

Našla se i nějaká negativa?
Samozřejmě. Oddíl bez negativ neexistuje. Stále je co zlepšovat, ať se daří nebo ne. Největším problémem je lidský faktor. Pro mne osobně je nesmírně ubíjející lidská blbost. Nemám na mysli jen hráče, ale také lidi, kteří se pohybují kolem fotbalu. Více se k tomu nechci vyjadřovat.

Ilustrační foto z utkání Libčany - Dobruška. Foto: DENÍK/David TanečekKdo patřil k oporám a od koho jste čekal víc?
Jak jsem již řekl, základ úspěchu byl hlavně v dobré partě. Přesto bych za naši největší podzimní oporu označil kapitána týmu Jana Rensu, který byl všem příkladem v zápasech i v trénincích. Velkým oslabením pro mužstvo byla absence Libora Bíny. I když na podzim odehrál jen polovinu zápasů, stal se naším nejlepším střelcem.
Do kolektivu dobře zapadly i letní posily: Beneš, Pavelka a Krejsa. Dobrý podzim určitě odehráli Tušíc, Semerád, Adlaf, Svatoš a Wild.
Naopak velké rozpaky mám z hráče, který měl být oporou mužstva, ale z jeho přístupu k fotbalu jsem byl opravdu hodně rozladěn a nechápal to. Nechci ho jmenovat. On i jeho spoluhráči vědí, o kom je řeč. Jinak mě nikdo z hráčů vyloženě nezklamal.

Ať chcete nebo ne, máte velkou šanci bojovat o postup. Využijete ji?
Mluvit o tom by v tuto chvíli bylo předčasné. Při pohledu na tabulku je zřejmé, že o dvě postupová místa může bojovat polovina týmů. Na podzim nebyl nikdo, kdo by ostatní mužstva jednoznačně převyšoval. Osobně považuji za největší kandidáty na postup fotbalisty Kunčic a rezervu Nového Bydžova. Ale stát se může cokoliv. Třeba postoupí někdo úplně jiný. Nás na jaře čeká velmi těžký los, neboť z favoritů na postup hostíme doma jen béčko Nového Bydžova. K ostatním musíme zajíždět.

Kvalitní výsledky mužstva se promítly do zvýšeného zájmu diváků…
Je to tak. Na naše domácí zápasy se chodilo dívat více diváků než v minulé sezoně. Je to dáno předváděnými výkony a postavením v tabulce. Velkým plusem a zároveň motivací byly početné výpravy našich fanoušků na zápasy k soupeřům. Díky jejich podpoře jsme měli i v těchto duelech domácí prostředí, což nám místní příznivci záviděli. Hnacím motorem těchto fanoušků je neúnavný Jirka Soukup, kterému tímto děkuji. Na druhou stranu, čím déle hrajete na špici, tím jsou diváci náročnější.

Jak vyplníte zimní přestávku? Počítáte s posílením kádru?
Zimní přípravu absolvujeme výhradně v domácích podmínkách. Sehrajeme řadu přípravných zápasů na umělé trávě Všesportovního stadionu v Malšovicích. Co se týče posil, máme zájem o jednoho hráče. S ním i s oddílem jsme předběžně domluveni, ale víte, jak to je. Dokud není nic podepsáno, nemůžete jásat. Věřím, že vše nakonec bude do konce roku kladně vyřízeno. Na druhou stranu to vypadá, že by z našeho úspěšného podzimního kádru neměl nikdo odejít. Počítáme s tím, že do zimní přípravy se zapojí i hráči, kteří byli na hostování. Jedná se o Kutu, Buřila a Pecha.

Jan Skalička