Fotbalová I. A třída má za sebou první polovinu soutěžního ročníku 2014/2015. Funkcionáři klubů z okresu Hradec Králové hodnotili podzimní část a odpovídali na pět otázek.

1. Zhodnoťte vystoupení vašeho týmu v podzimní části I. A třídy.
2. Jakou úroveň měla soutěž?
3. Osvědčil se podle vás model se zahráváním penalt v případě nerozhodného výsledku?
4. Jak bude probíhat zimní příprava? Plánujete posílení?
5. S čím budete chtít vyrukovat do jarní části?

Kunčice

Petr Hypius, trenér:

1. S umístěním a výkony jsme celkem spokojeni. I když některá utkání, která se hrála na těžkém terénu, jsme vůbec nezvládli. Taktéž mrzí domácí ztráty s týmy Černilova a Třebechovic.

2. Soutěž je vyrovnaná, výsledky jsou někdy překvapivé. Úroveň však rok od roku klesá. Podle mě je to dáno tím, jak se podaří s hráči trénovat.

3. Nechci to zatím komentovat. Uvidíme po sezoně. Penalty jsou už loterie. Rozhodují o bodu navíc. Je to zajímavé pro diváky.

4. Zimní příprava je z hlediska hráče na této úrovni dost důležitá. Rádi bychom připravili pestrou přípravu, kterou absolvuje maximální počet hráčů. V plánu mám jak kondiční, tak herní soustředění. Posílit určitě budeme muset hlavně na brankářském postu, jelikož Vítek vyfasoval šestiměsíční trest, který jsem dodnes nevydýchal. Chtěli bychom udržet stávající kádr. A posily? To ještě uvidíme.

5. Hrát stejně jako v podzimní části sezony a držet se v popředí tabulky. Již několik sezon se nám na jaře nedaří, tak bych to rád prolomil.

Roudnice

Vladislav Koudelka ml., trenér:

1. Musím říct, že po dlouhé době jsme s podzimní částí spokojeni. Kromě zápasu v Kostelci nad Orlicí nás vyloženě nikdo nepřehrál. Celý podzim nás trápila marodka a pracovní povinnosti hráčů. Poslední měsíc nás chodilo trénovat pouze sedm, ovšem přesto jsme získali dost bodů. Co vím, tak malá účast na trénincích trápí více mužstev. Podařil se nám klubový rekord, když jsme ve Vrchlabí zvítězili 8:0.

2. Některé zápasy měly slušnou úroveň, ale myslím si, že celkově úroveň klesá.

3. Myslím, že ne. Zpocení hráči po zápase zbytečně stydnou a čekají na nejistý výsledek penaltové loterie, někdy to trvá až dvacet minut. My jsme byli úspěšní z padesáti procent, dvakrát jsme vyhráli a dvakrát prohráli. Některé týmy přijedou od začátku bránit na 0:0 a spoléhají na prémiový bod v penaltách. To rozhodně nepřispívá k atraktivnosti soutěže.

4. Zimní příprava bude probíhat v domácích podmínkách, trénovat budeme dvakrát až třikrát týdně. Před začátkem jarní části soutěže sehrajeme několik přípravných utkání.

5. Moje cíle jsou stále stejné. Chceme hrát o nejvyšší příčky. Rádi bychom předváděli útočný fotbal, který by si diváci užili a viděli co nejvíce branek.

Nový Hradec Králové

Václav Vašata, předseda klubu:

1. Vystoupení našeho A mužstva v I. A třídě mělo dvě části. Začátek byl výsledkově dobrý, do zápasu 9. kola v Kunčicích jsme hráli o přední příčky a měli šestnáct bodů. Vinou zranění důležitých hráčů, špatné tréninkové morálky, nedisciplinovanosti hráčů i okolí jsme však druhou část podzimu trochu protrpěli a získali pouze tři body.

2. Úroveň soutěže je kolísavá. Jsou zápasy dobré, horší i tragické. Vzhledem k malé tréninkové morálce je to v dnešní době celkem pochopitelné. Pokles jsem sledoval ve výkonech rozhodčích. O co se jim zvedl paušál, o to hůře pískali. Když zkazí jeden zápas, tak ukápne jen slzička. Bohužel špatné je, když pak z toho jsou zbytečné tresty od disciplinárky na sedm měsíců a podobně. Hráčů je málo a toto fotbalu nepomůže. Navíc je to jen proto, že si pár bláznů něco dokazuje. Ještě ke všemu je to v místech, kde se to dá dopředu předpokládat. Problémům by se mělo předcházet.

3. Nejdřív jsem měl výhrady. Teď si myslím, že to má smysl. Zpestření je to určitě, hráče i diváky to bavilo.

4. Zimní příprava bude probíhat na umělé trávě Slavie Hradec, na umělé trávě ZŠ Milady Horákové a v našem areálu. Bude společná pro A i B mužstvo. Trenér Milan Frýda by měl v našem klubu pokračovat v práci pro A mužstvo i mládež.

5. Doufáme, že se uzdraví nebo vrátí všichni marodi a turisté. Také máme v plánu posílení na postech hlavně směrem dopředu. Cílem je dostat se na přední příčky, kam patříme.

Třebechovice pod Orebem

Petr Silbernágl, trenér:

1. Se dvanáctým místem a sedmnácti získanými body nemůžeme být spokojeni, neboť se v tabulce pohybujeme v pásmu sestupem ohrožených týmů. V průběhu podzimu nás trápila četná zranění, která nám vyřadila až šestici hráčů na období delší než třetinu soutěže, což je při současném kádru vážný problém. I přesto jsme odehráli spoustu vyrovnaných utkání s favorizovanými mužstvy. Co nás mrzí, to jsou prohry, ale hlavně předvedené výkony, doma s Ohnišovem a venku se Dvorem Králové B.

2. Úroveň soutěže je přibližně stejná jako v předcházejících letech. K vidění jsou kvalitní duely, ale i utkání, na která se nedá koukat.

3. Jestli se osvědčil, to ukáže až čas. Osobně se mi to moc nezamlouvá. Penaltové rozstřely byly doménou pohárových a turnajových soutěží. Bod navíc z těchto dovednostních soutěží snižuje hodnotu tříbodového zisku za vítězství v zápase. Pravidla však jsou pro všechny stejná a my je musíme akceptovat.

4. Zimní příprava proběhne v domácích podmínkách. Zaměříme se především na zvýšení fyzické kondice a odolnosti hráčů. Do přípravy bychom rádi zapojili i některé dorostence. Posílení je především otázkou finančních možností klubu.

5. Nejprve bych chtěl poděkovat všem aktérům a lidem, kteří se kolem fotbalu v Třebechovicích pohybují. Přeji všem klidné svátky a načerpání nových sil do druhé poloviny soutěže. Do jarní části sezony chceme jít s cílem co nejrychleji se v tabulce dostat z pásma týmů ohrožených sestupem. Zároveň bychom chtěli předvádět fotbal, kterým bychom se bavili a bavil by i diváky.

Černilov

Jaroslav Pokrupa, předseda klubu:

1. Při pohledu na tabulku vládne velká nespokojenost s umístěním týmu.

2. Všechny krajské soutěže mužů mají klesající úroveň. Klesá všeobecně trénovanost, starší zkušení hráči nejsou nahrazováni mladými, kteří by se od nich chtěli učit a v budoucnu zaujmout jejich místa.

3. Někteří argumentují větší přitažlivostí a atraktivností pro diváky, ale mně osobně se tento model nelíbí. Jestliže celá Evropa hraje v osvědčeném systému tři body za výhru a jeden bod za remízu, tak nevím, proč my bychom měli být výjimkou. Mám rád plzeňské pivo, ale vše z Plzně dobré není. Myslím si, že řada papírově slabších týmu už nastupuje s tím, že se pokusí uhrát remízu. Když se jim k tomu podaří ještě penalty, tak mají více bodů než ta mužstva, která celý zápas hrála atraktivnější fotbal. Tabulky jsou díky pomocným bodům velmi vyrovnané.

4. Příprava bude probíhat v domácích podmínkách, trénovat se bude dvakrát až třikrát týdně se třemi zhuštěnými bloky pátek až neděle. Posílení plánuje každý, jde ovšem o to, kde brát. Chuť mladých kluků hrát vyšší soutěž je malá, raději si honí triko v okresních soutěžích na chlapech věku jejich otců. Chceme spolupracovat s oddíly, do kterých odchází naši mládežníci.

5. S vyšší bojovností, zlepšenou tréninkovou pílí a lepší produktivitou.

Poznámka: Rozhovor s trenérem Třebše Petrem Mrkvičkou vyšel již dříve.

Tabulka po podzimu:
1. Kostelec n. O. 15 9 2 3  1 44:21 34
2. Třebeš 15 9 2 2  2 38:21 33
3. Kunčice 15 8 2 1  4 32:25 29
4. Vrchlabí 15 9 0 2  4 26:22 29
5. Roudnice 15 7 2 2  4 29:16 27
6. Hořice 15 7 2 2  4 35:24 27
7. Provodov 15 8 0 2  5 34:21 26
8. Trutnov B 15 6 3 2  4 30:25 26
9. Sobotka 15 7 1 1  6 36:25 24
10. Bílá Třemešná 15 5 2 3  5 23:20 22
11. Nový Hradec 15 4 3 1  7 17:29 19
12. Třebechovice 15 5 1 0  9 21:22 17
13. Ohnišov 15 4 1 2  8 24:40 16
14. Častolovice 15 2 3 2  8 23:42 14
15. Černilov 15 1 3 2  9 12:33 11
16. Dvůr Králové B 15 2 0 0 13 14:52  6