Když se český legionář dozvěděl o účasti svého otce v televizním studiu a informaci, že mluvil jako kniha, evidentně se bavil. „Alespoň on to zvládnul,“ smál se do telefonu trutnovský odchovanec a bývalý hráč Hradce Králové.

Southampton se zmítá ve finančních potížích. Velmi se spekuluje o vašem odchodu coby jednoho z nejlépe placených hráčů klubu. Byl nedělní zápas v Anglickém poháru proti slavnému Manchesteru United vaším posledním v dresu „svatých“?
To vůbec nevím. Smlouvu mám do léta. Uvidíme, co se teď v lednu, kdy je možné přestoupit, bude dít.

Přestupu byste se jistě nebránil…
Nemá cenu o tom spekulovat. Jak jsem řekl, smlouvu mám do léta.

Zpět k Manchesteru. V lepší výsledek mohl Southampton vzhledem k současné výkonnosti v ligové soutěži asi jen těžko doufat…
Panoval tady kolem toho velký humbuk. Všichni se moc těšili. Já si jen přál, abychom to odehráli důstojně a získali trochu toho sebevědomí pro další důležité boje ve druhé lize. Z vývoje, potažmo výsledku utkání, jsem byl velmi zklamaný.

Prohrát o tři góly s jedním z nejslavnějších mužstev planety ale zase není tak velká ostuda…
Po dvaceti minutách byl prakticky konec. Při rozboru videa se zjistilo, že jsme první gól inkasovali z ofsajdu, následovalo zbytečné vyloučení našeho hráče a po přestávce vymyšlená penalta, což opakované záběry také prokázaly. Je jasné, že by nás Manchester stejně porazil, vždyť měl další čtyři gólovky, ale obraz na hřišti mohl vypadat trochu jinak. Takhle brzy vedl, držel v pohodě míč a „frajeři“ typu Rooneyho či Berbatova si z toho mohli dělat srandu.

Nálada v týmu se tedy asi příliš nezvedla…
Když se podíváte na náš kádr, je to vlastně mateřská školka. Máme tu hodně sedmnáctiletých, osmnáctiletých kluků. Proti tak silnému týmu, jakým je Manchester, se pak hraje těžko. Ke všemu ještě v oslabení.

S kým jste si po zápase vyměnil dres?
Byl jsem hodně naštvanej. Šel jsem pouze poděkovat našim fanouškům a pak rovnou do kabiny. S nikým jsem si dres neměnil. Abych někoho honil po hřišti, na to nejsem.

Jak už bylo řečeno, lednové období skýtá možnost přestupů. Vy se k tomu příliš vyjadřovat nechcete, přesto musíte být na trní, zda se objeví zajímavá nabídka. Je to tak?
Samozřejmě bych se nebránil. Zajímavou nabídku by jistě uvítal i Southampton. Nějakou tu korunu by za mě ještě mohl dostat, v létě jinak odejdu prakticky zadarmo. Uvidíme, co bude.

Vezměme to z druhé strany. Nelitujete, že jste v létě nepřestoupil do Herty Berlín, kde jste na jaře prožil výborné období a výkony si řekl o zařazení do reprezentačního kádru pro mistrovství Evropy? Celý transfer byl prý už na spadnutí?
Přečetl jsem si o tom velice zajímavý článek v Hattricku a musím říct, že pravda je trošku někde jinde. Do Herty jsem chtěl jít, ale bohužel to nakonec nedopadlo. Nelituju toho, protože na mé osobě celá věc neztroskotala.

Na čem tedy?
To se musíte zeptat jinde. Špatné rozhodnutí si vždycky vyčítáte. V tomto případě si však vyčítat nemám co. Já jsem ten trejd nezkazil. Zájem zůstat v Berlíně jsem měl. Ovlivnit jsem to ale nemohl.

V létě vám bude třicet. Máte ještě choutky na dres národního mužstva?
Moc šancí jsem v nároďáku nikdy nedostal. Byly to spíše desetiminutovky nebo nějaký ten poločas v přáteláku. V kádru je spousta dobrých hráčů. V šanci, že bych se tam mohl dostat, už moc nevěřím. Přečetl jsem si, že trenér po EURU téměř každému volal a měl s ním pohovor. Mně nikdo nevolal, v tom bych hledal odpověď na tuto otázku. Pro reprezentaci už asi moc perspektivní nejsem. Pro mě je nejdůležitější pravidelně hrát v klubu. Když by byl zájem, vždycky rád přijedu.

V klubu si pohody rozhodně neužíváte. Southampton je ve druhé lize předposlední. Určitě není jednoduché hrát pod stále větším a větším tlakem…
Už mám něco odehráno, tlak si tolik nepřipouštím. Jde spíše o mladé kluky. Vždycky je nepříjemné bojovat o záchranu. Že tomu tak je, si bohužel klubové vedení zatím nepřipouští. To je na tom nejsmutnější. S dětmi to prostě nejde, to říkám na rovinu. Obzvláště, když se jedná o takhle náročnou soutěž. Všichni tady tvrdí, že hrajeme krásný fotbal. Když nedáváme góly, je to k ničemu. Zkušenější hráči, kteří v létě odešli, nám moc chybějí. Hlavně postrádáme dobrého útočníka.

Další exslávista Tomáš Pekhart, který v klubu hostoval z Tottenhamu, trenérovi nevoněl?
Nechápal jsem to. V Tomášovi určitě něco je. Dokáže si udělat prostor, podržet míč a hlavně kvalitně zakončit. Byl tu jen na hostování, proto s ním asi zametali. Na hřišti by nám určitě pomohl. Bylo mi ho moc líto.

Zachrání se Southampton?
Bude to hodně těžké. V Anglii je zvykem dívat se na tabulku až po Vánocích. Pořádně nám teče do bot, nad čímž by se měl generální manažer (Rupert Lowe – pozn. red.) urychleně zamyslet. Už by mu konečně mělo dojít, že hrajeme o holý život.