Měl by se stát šestadvacátým Čechem v Premier League, v jednoznačně nejbohatší lize světa. Pětadvacetiletý Jiří Skalák, jenž začínal s fotbalem v Sezemicích u Pardubic, na jaře postoupil mezi anglickou smetánku s týmem Brightonu.

„Teď mám za cíl, abych v Premier League pravidelně hrál," říkal po jednom tréninku v Hradci, kde se v posilovně chystal s kondičním koučem Ondřejem Krajákem, záložníkem Olympie a svým někdejším spoluhráčem ze Sparty.

Letní příprava v klubu začíná Skalákovi poslední červnový den.

Jirko, splnil se vám jarním postupem sen?
Když jsem před dvěma lety odcházel z Boleslavi, každý mi říkal: Je to přece jen druhá liga. Jenže s naší první se to nedá srovnávat. Proto považuju postup za nejvíc, co jsem dokázal. Na Premier League se strašně těším, chci v ní mít svoje místo, chci, aby se klub zachránil a já se vrátil do nároďáku.

V čem je druhá anglická liga lepší než první česká?
Lidi berou fotbal jinak, je to svátek. Je zápas, vezmu si v práci volno. To není jako jít do kina. V Česku chodí lidi jen na TOP týmy. K tomu zázemí okolo - a nejde o peníze.

O co tedy?
Všichni nás berou profesionálně. Tady v Česku jsme někdy byli za malé děti. Nevím proč. Teď na přípravu jsem dostal plán, ale žádný sporttester, žádné hodinky. Nikdo mě nekontroluje.

Co kvalita samotné hry?
V Anglii je to o hodně rychlejší. Tady jsou nejlepší týmy možná na lepší taktické úrovni, ale to je tak všechno. Nechci to nijak snižovat, ale individuální kvalita je v Anglii úplně jinde. Hraju druhou anglickou ligu a v ní je to samý reprezentant z celého světa. Tady jsou v týmech tři, čtyři výborní hráči - ne dvacet, jak je to tam.

Je teď v Brightonu velký fotbalový boom?
Oni Premier League nikdy nehráli. Je to šílený úspěch, skoro zázrak. Lidi jsou nám strašně vděční, chtěli bychom se v soutěži udržet a stabilizovat.

Bude to velký skok?
S týmy z první pětky to bude asi pěkný kolotoč. (usmívá se) Jenže pak je tu druhá skupina mužstev a s nimi to, myslím, tak obrovský skok nebude. Bude záležet na detailech. Tím hlavním asi bude, abychom pravidelně bodovali doma.

Na konci sezony jste tolik nehrál. Nemáte strach o místo?
Mám smlouvu ještě na dva roky, dokonce jsme se už bavili o možném prodloužení. V týmu jsme čtyři kluci na dvě křídla, takže konkurence je velká. O posílení se mluví, ale ne na našem postu. Vedení chce krajního obránce a útočníka. Manažer mi řekl, že se mnou počítá. Já v týmu zůstanu a budu bojovat.

Bezdomovci do Premier League

Hradec Králové - Před dvaceti lety byli na pokraji krachu, museli prodat stadion a hrát ve sto kilometrů vzdáleném městě. Potáceli se ve třetí lize - jenže před osmi lety přišel k fotbalistům Brightonu jako spása mecenáš Toni Bloom.

A dnes? Klub českého záložníka Jiřího Skaláka má vlastní třicetitisícovou arénu ve svém městě, tréninkové centrum a především postoupil do Premier League. V její novodobé historii poprvé, do nejvyšší soutěže se vrátil po sedmatřiceti letech. „Byli jsme bezdomovci a teď slavíme," radoval se Bloom v půlce dubna, kdy tým dokonal úspěch. „Přes čtyřicet let jsem fanouškem Brightonu, všechno jsem dělal z lásky ke klubu. Teď tady stojíme s téměř třiceti tisíci lidmi, kterým se splnil sen. Paráda," nemohl uvěřit.

Skalák nastoupil v postupové sezoně třicetkrát a k úspěchu přispěl pěti asistencemi.