Přišel, viděl, zvítězil. Trenérský doyen Ladislav Škorpil se v minulém týdnu připojil k realizačnímu týmu Hradce Králové a s „votroky" hned vyválčil první výhru od 18. listopadu loňského roku. A extrémně důležitou. „Votroci" se díky triumfu 3:1 v Brně, premiérovému na cizím trávníku, odpoutali ze sestupových příček.

Škorpil na lavičce sice neseděl, jak dva dny před utkáním oznámil klub. Koučování nechal na Jiřím Plíškovi, ale před zápasem s ním konzultoval taktiku i sestavu,  na zápas přijel společně s hráči autobusem, s mužstvem byl do poslední chvíle, ale samotný zápas strávil na tribuně, odkud se mu hodnotné představení černobílých muselo líbit.

„Jsem spokojený nejen s tím, že se nám konečně podařilo vyhrát. Zápas byl pro nás velmi důležitý také v tom, že jsme porazili konkurenta v boji o záchranu," pochvaloval si Jiří Plíšek, který ocenil aktivní vstup svých svěřenců do zápasu. „Měli jsme ještě další šance zvýšit náš náskok. Harba nastřelil břevno, Štěpán neproměnil slibný únik," uvedl.

Jediné, co se  mu nelíbilo, byl úsek zápasu po brance Hochmeistera na 2:0, kdy Brňané dostali jeho tým pod velký tlak. „Dnes jsme měli konečně štěstí. Odehráli jsme hodně zápasů, ve kterých jsme byli sice chváleni za hru, ale body jsme nechali soupeři," dodal hradecký kouč.

V Brně je po porážce dusivá nálada. Pro moravský klub bylo utkání s Hradcem klíčové. Kdyby ho Švancara a spol. zvládli, mohli vypustit z myšlenek starosti se záchranou.

„Naše situace je stále obtížnější. Nyní se ukáže, jaký jsme tým a jak krizi zvládneme. Tlak některým hráčům zbytečně svazuje nohy. Potom vypadáme v některých situacích až tragikomicky," poukázal na některé situace ve hře domácí trenér Petr Čuhel.

Brno je nyní jen tři body od sestupové hranice. Skvělý vstup do Gambrinus ligy je definitivně zahalen neprostupnou mlhou.

„Situace není dobrá. Dostali jsme se do ní sami. Sezonu jsme přitom začali dobře, vyhrávali a radovali se. Každý teď musí začít u sebe," vybídl spoluhráče Pavel Zavadil, jediný střelec Brna.

Brno - Hradec Králové 1:3

Fakta – branky: Branky: 62. Zavadil z pen. – 9. Šisler, 55. Hochmeister, 90.+1 Uškovič. Rozhodčí: K. Hrubeš – Wilczek, T. Kovařík. ŽK: 2:2 (Mezlík, Hyčka – Hadaščok, Lindr.) Diváci: 1826. Poločas: 0:1.
FC Zbrojovka Brno: Petr – Pašek, Pernica, Sus, Hyčka (65. Markovič) – Mezlík, Šoljič (29. Traoré), Zavadil, Lutonský (55. Husár) – Švancara, Škoda. Trenér: Čuhel.
FC Hradec Králové: Lindr – Plašil, Fukal, Hochmeister, Poděbradský – Klapka (74. Uškovič), Šisler, Strnad, Harba, Štěpán (82. Kulič) – Hadasčok. Trenér: Plíšek.

Hvězda zápasu

FILIP KLAPKA, záložník Hradce Králové. Televizní komentátor Pavel Čapek by jistě řekl, že vytáhl ze své torny maršálskou hůl. Měl by recht: Klapka ukázal režisérské schopnosti.

Moment zápasu

CHYTROST UŠKOVIČE. V nastavení dostal míč na hranici vápna, rychle se zorientoval, mrknul okem na vyběhnutého brankáře Radka Petra a jemným lobem ho báječně přehodil. Bravo!